Podczas XXX sesji Rady Miasta Gdańska została przyjęta uchwała w sprawie zasad i trybu funkcjonowania konwentów makrodzielnicowych. Przyjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja, w której wraz z radnymi miasta, swoje obawy i opinie wyrażali także przewodniczący zarządów gdańskich dzielnic.
Uchwała dotyczy stworzenia podmiotu opiniodawczo-doradczego, który będzie stanowił stałe forum dyskusji w sprawach związanych z inwestycjami – pomiędzy przedstawicielami sąsiadujących ze sobą dzielnic oraz radnych Gdańska z okręgu wyborczego obejmującego dane dzielnice. W razie potrzeby zaproszani będą goście i przedstawiciele Prezydenta Gdańska.
Zadaniem konwentów ma być wyrażanie opinii oraz doradzanie w zakresie:
- planowania wydatków dotyczących utrzymania, remontów i rozwoju infrastruktury oraz inwestycji,
- przedsięwzięć w zakresie utrzymania i rozwoju infrastruktury oraz terenów zieleni planowanych do realizacji ze środków przeznaczonych na działalność statutową dzielnic Gdańska, dla których właściwy jest dany konwent,
- wykonywania i realizacji przedsięwzięć dotyczących utrzymania, remontów i rozwoju infrastruktury oraz inwestycji.
Projekt uchwały zaopiniowała także Prezydent Gdańska.
– Rozumiejąc intencje powołania ciała opiniodawczo-doradczego, które ma stanowić forum dla przedstawicieli sąsiadujących ze sobą dzielnic oraz Radnych Miasta Gdańska z okręgu wyborczego obejmującego dane dzielnice, zwracam uwagę na niepewność rodzącą się wśród interesariuszy ze względu na nowość takiego rozwiązania. Dlatego będzie trzeba dołożyć wszelkich starań, by działania Konwentów były transparentne i służyły interesowi lokalnej społeczności – napisała do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska w kwestii projektu uchwały (druku 772 z autoporawką) Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Prezydent włączyła się także do dyskusji nad uchwałą w trakcie samej sesji.
– Rozumiem, że obraz druku dotyczącego konwentów i pomysłów makrodzielnic, może budzić niepokój ze względu na to, że jest to nowe rozwiązanie. Każda zmiana wywołuje niepokój. Ja bym bardzo chciała, żebyśmy mogli sobie wzajemnie zaufać i spróbować. Dajmy sobie szansę na taki rodzaj współpracy. Każdy pilotaż i rozwiązanie można zmienić, poprawić, a może ta współpraca wyjdzie nam na dobre. Nie ważne czy ktoś pracuje dla Zaspy czy Śródmieścia, bo wszyscy pracujemy dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Mam nadzieję, że damy sobie wszyscy szansę, a transparentność procedowania i pracy konwentów będzie zadaniem wszystkich, którzy w konwentach będą, zarówno radnych miejskich, jak i radnych dzielnicowych – mówiła prezydent Dulkiewicz.
Uchwała została przyjęta w głosowaniu. 21 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 12 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała od głosu.
Uchwała powołująca Konwenty makrodzielnicowe zakłada powstanie 10 konwentów. W skład konwentów wchodzi od dwóch do pięciu dzielnic.
- Konwent makrodzielnicowy nr 1: Osowa, Matarnia, Kokoszki.
- Konwent makrodzielnicowy nr 2: Oliwa, VII Dwór, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
- Konwent makrodzielnicowy nr 3: Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje.
- Konwent makrodzielnicowy nr 4: Brzeźno, Nowy Port, Letnica.
- Konwent makrodzielnicowy nr 5: Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska.
- Konwent makrodzielnicowy nr 6: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Rudniki.
- Konwent makrodzielnicowy nr 7: Brętowo, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Młyniska.
- Konwent makrodzielnicowy nr 8: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino.
- Konwent makrodzielnicowy nr 9: Piecki-Migowo, Jasień.
- Konwent makrodzielnicowy nr 10: Śródmieście, Chełm, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku