Służba zdrowia może liczyć na wsparcie gdyńskich firm. Lokalni przedsiębiorcy doceniają wysiłki lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali, którzy na pierwszej linii walczą z koronawirusem. Pokazali to nieraz i pomagają dalej. Firma VGL Group z Gdyni przekazała darowiznę na rzecz walki z epidemią. Pieniądze trafiły do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej i pomogą w zakupie niezbędnego dla personelu medycznego i pacjentów sprzętu.
Walka z epidemią wymaga odpowiednich środków i wyposażenia. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja i wciąż rosną liczba zakażonych koronawirusem stale generuje nowe potrzeby. Służba zdrowia może wtedy liczyć na wsparcie przedsiębiorców. Gdyńskie firmy, tak samo jak samorząd, chętnie angażują się w pomoc i wspierają personel medyczny, jak mogą.
– Okoliczności, w których funkcjonujemy, stanowią zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i dla każdego z nas, okres swoistej próby. Bez wątpienia jest to sprawdzian przygotowania do niespotykanych wcześniej wyzwań i umiejętności reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a zarazem test społecznej wrażliwości oraz odpowiedzialności za siebie i za innych. Z satysfakcją i radością przyjmuję zaangażowanie gdyńskich firm i gesty solidarności adresowane do przeciążonej służby zdrowia, która w niezwykle trudnych warunkach stara się podołać sytuacji i zapewnić społeczeństwu opiekę i bezpieczeństwo zdrowotne – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Jedną z form pomocy są darowizny pieniężne dla szpitali. W taki sposób Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej wsparła właśnie gdyńska firma VGL Group, która na co dzień zajmuje się spedycją, ale nie jest obojętna na potrzeby służby zdrowia. To już kolejny raz, kiedy włącza się ona w walkę w epidemią.
– Zdecydowaliśmy się ponownie na pomoc, chcąc wesprzeć nierówną walkę z pandemią Covid-19, którą w naszym imieniu na pierwszej linii toczą lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy szpitali. Rozpoznając aktualne wyzwania i problemy, zdecydowaliśmy się, tak jak za pierwszym razem w marcu, na przekazanie środków pieniężnych w ręce specjalistów, którzy najlepiej ocenią jaki sprzęt i jakie narzędzia do walki z koronawirusem będą im niezbędne w tym momencie. Zdajemy sobie sprawę, że w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją i rosnącą ilością zachorowań w Trójmieście, potrzeby ulegają nieustannym zmianom. Dlatego uznaliśmy, że darowizna będzie najbardziej optymalną formą pomocy. Przekazaliśmy ją, ponieważ wiemy, że mamy do czynienia ze szczególnie wymagającym przeciwnikiem, z którym musimy rozprawić się wspólnie. Przekazane przez nas wsparcie jest także podziękowaniem i uznaniem, które kierujemy do naszego lokalnego środowiska medycznego. To Wy walczycie o nasze zdrowie, zdrowie naszych rodzin, Pracowników, przyjaciół, znajomych, czy sąsiadów. Dziękuję w imieniu nas – mieszkańców Gdyni, czy Trójmiasta i okolic oraz w imieniu naszej organizacji – VGL Group – mówi Katarzyna Jankowska, HR Director w firmie VGL Group.
Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów szpitala.
– Tego rodzaju pomoc jest niezwykle cenna i potrzebna służbie zdrowia w tym ciężkim czasie zmagania się z pandemią Covid-19. Środki przekazane przez firmę VGL Group będą dołożone do zakupu sprzętu niezbędnego w walce z Covid-19 – tj. USG – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
Prezydent Wojciech Szczurek w specjalnym liście dziękuje władzom firmy za okazane wsparcie i zaangażowanie (pełna treść listu do pobrania z załączniku).
– Dziękuję za hojne i wielkoduszne wsparcie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, stanowiące nieocenioną pomoc w zakupie niezbędnego dla personelu medycznego i pacjentów sprzętu oraz zaopatrzenia. Jestem przekonany, że satysfakcja, którą daje świadomość bycia pomocnym i przydatnym, będzie dla Państwa najlepszym uhonorowaniem tego wspaniałego gestu – pisze w liście do zarządu i udziałowców firmy VGL Group Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
W dobie pandemii różnego rodzaju pomoc okazują także inne gdyńskie firmy. To między innymi GEA Refrigeration Poland, która ufundowała kontener biurowy, gdzie wolontariusze z centrum testowego Covid-19 drive-thru przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni mogą się schronić przed zimnem i złą aurą w oczekiwaniu na kolejnych pacjentów. Firma Best wiosną br. przekazała darowiznę Uniwersyteckiemu Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni na walkę z pandemią, potem ufundowaa laptopy dla personelu, a teraz przekaże szpitalowi także respirator. PEWIK kupił kalosze i ubrania ochronne dla pracowników służby zdrowia. Natomiast Refinitiv wsparła Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, przekazując placówce laptopy.
Do pobrania:
Magdalena Czernek UM Gdynia
fot. www.ucmmit.gdynia.pl