Najwyższa liczba mieszkańców w całej historii Gdańska, rekordowa liczba projektów w Budżecie Obywatelskim oraz nagroda Księżnej Asturii w kategorii „Zgoda” – taki był rok 2019 w naszym mieście. Podczas XXV sesji Rady Miasta prezydent Dulkiewicz przedstawiła radnym Raport o stanie miasta za 2019 rok. Opracowanie to w sposób kompleksowy prezentuje sytuację Gdańska i pracę samorządu w minionym roku.
– Niezależnie skąd pochodzimy i jaką mamy sumę doświadczeń na tej sali łączy nas miłość do mieszkanek i mieszkańców, troska o ich rozwój, o ich zdrowie, o to czy żyją dostatnio. Wierzę, że idziemy w dobrym kierunku. Dziękuję całemu zespołowi za pracę dla Gdańska – zwróciła się do miejskich radnych prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Podczas XXV sesji Rady Miasta Gdańska prezydent zaprezentowała najważniejsze informacje dotyczące demografii, budżetu, zarządzania oraz inwestycji i wydarzeń zrealizowanych w ubiegłym roku w naszym mieście.
Przypomnijmy, że przygotowanie “Raportu o stanie miasta” to obowiązek wszystkich gmin w Polsce, wprowadzony “ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”. Inaczej mówiąc – chodzi o to, by mieszkańcy mieli lepszy dostęp do informacji publicznej na temat swojego miasta. W zeszłym roku odbyła się pierwsza prezentacja Raportu.
Prezentacja raportu odbyła się w trakcie sesji absolutoryjnej i poddawana była debacie publicznej. W debacie, oprócz radnych, zgodnie z ustawą uczestniczyło 15 mieszkanek i mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku do dyskusji zgłosiło się łącznie 21 osób. Zgodnie z przepisami w swoje zdanie mogło zaprezentować 15 osób, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
– Dziękuję wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za wystąpienia. Tym bardziej, że większość wypowiedzi odnosiła się do merytorycznych spraw. To potwierdza, że jako obywatelki i obywatele czujemy się odpowiedzialni za nasze miasto – podkreśla prezydent Dulkiewicz.
Dane, opisy, sprawozdania z kluczowych inwestycji
Raport zawiera podsumowanie działalności prezydent w poprzednim roku kalendarzowym. Gdański raport składa się z czterech rozdziałów wprowadzających:
– Ogólna charakterystyka miasta – położenie miasta, podział na dzielnice oraz struktura użytkowania gruntów w mieście
– Mieszkańcy – opis podstawowych cech demograficznych (liczba mieszkańców, struktura wieku, urodzenia i zgony, migracje)
– Budżet miasta – opis dochodów i wydatków budżetowych, ocena ratingowa i wskaźniki zadłużenia
– Organizacja i zarządzanie miastem – skład władz miasta, struktura organizacyjna Urzędu Miejskiego, jednostki organizacyjne oraz spółki z udziałem miasta, podstawowe informacje o obsłudze klientów w Urzędzie Miejskim, wyróżnienia i nagrody dla Gdańska
Kolejnych 9 rozdziałów nawiązujących do głównych kierunków strategicznego rozwoju miasta oraz 1 rozdział charakteryzujący zagadnienia o charakterze przekrojowym. Rozdziały te tematycznie nawiązują do Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030+ oraz Programów Operacyjnych 2023. Pokazujemy w nich najważniejsze dane statystyczne oraz opisujemy kluczowe inwestycje i projekty miejskie realizowane w 2019 roku. Są to: edukacja, zdrowie publiczne i sport, integracja społeczna i aktywność obywatelska, kultura i czas wolny, innowacyjność i przedsiębiorczość, atrakcyjność inwestycyjna, infrastruktura, mobilność i transport, przestrzeń publiczna oraz zagadnienia przekrojowe – równe szanse, rewitalizacja, bezpieczeństwo, środowisko, smart city. Zgodnie z wymogiem ustawowym raport zawiera również 3 załączniki: sprawozdanie z realizacji budżetu obywatelskiego, sprawozdanie z realizacji polityk, programów i strategii oraz sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych przez Radę Miasta.
Wybrane dane z Raportu o stanie miasta za 2019 rok
470,9 tys. mieszkańców Gdańska w 2019 r. – to najwyższa liczba mieszkańców w całej historii Gdańska (o 4276 więcej niż w 2018 r.) tym samym został pobity poprzedni rekord z 1987 r. (469 tys. osób)
Systematyczny wzrost dochodów. W 2019 r. dochody budżetowe przekroczyły 3,6 mld zł i wzrosły w stosunku do 2018 r. o 346 mln zł.
Gdańsk i region zostały nagrodzone prestiżową nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020. W 2019 roku nasze miasto otrzymało nagrodę Księżnej Asturii w kategorii „Zgoda: za wrażliwość na solidarność, obronę wolności praz praw człowieka, a także ochronę pokoju w ramach realizowanych działań miejskich.
Rok wyborów – przedterminowe wybory PMG, wybory do rad dzielnic, Parlamentu Europejskiego i Parlamentu RP. Wysoka była frekwencja wyborcza, zwłaszcza w wyborach parlamentarnych, w których osiągnęła rekordowy poziom 72,5%.
W Święcie Wolności i Solidarności wzięło udział 220 tys. uczestników
Budżet Obywatelski – w 7. edycji złożonych zostało rekordowa liczba 563 projektów, a w głosowaniu udział wzięło 53 tys. osób
Gdańskie Centrum Kontaktu – jeden punkt zdalnego kontaktu dla osób poszukujących informacji o wszelkich sprawach dziejących się w mieście oraz o usługach świadczonych przez urząd i jednostki miejskie. 24h/dobę, 7 dni w tygodniu; 60,3 tys. kontaktów w 2019 r. (infolinia, formularz, e-mail, SMS, chat, mapa porządku)
W 2019 r. przybyło prawie 18 km tras rowerowych. Zwiększyła się liczba miejsc postojowych dla rowerów o 760. Rok 2019 był rekordowy pod względem liczby przejazdów odnotowanych przez 12 referencyjnych liczników rowerowych w mieście: 5,66 mln (to o ponad 4% więcej niż w 2018 r.).
Dane opublikowane w Raporcie pochodzą ze źródeł własnych gdańskiego magistratu i jednostek organizacyjnych Miasta, a także z Głównego Urzędu Statystycznego.