Zakończył się etap przyjmowania projektów do ósmej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. Łącznie w systemie elektronicznym budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli 629 projektów, w tym 147 w kategorii Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Tak duża liczba projektów „zielonych” potwierdza dobry kierunek zmian w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy złożyli bardzo dużo projektów związanych z nasadzeniami, łąkami kwietnymi czy ochroną terenów zielonych.
W ogólnym zestawieniu projektów także utrzymana jest przewaga wniosków związanych z rekreacją i dbaniem o wspólną przestrzeń. Minął już czas dominacji projektów poświęconych remontom dróg czy chodników. Coraz więcej pojawia się oryginalnych, nieszablonowych propozycji jak np. murale, wystawy, kompostowniki.
Przed nami weryfikacja formalna, a więc przede wszystkim sprawdzenie zachowania warunku dostarczenia wniosków z podpisami poparcia mieszkańców. To ważny, ustawowy warunek przyjęcia wniosku do dalszej oceny, którą będzie sprawdzenie m.in. kosztów projektu, możliwości realizacji czy zgodności z prawem. Ważnym elementem będzie też sprawdzenie czy projekty zostały prawidłowo zakwalifikowane jako dzielnicowe czy ogólnomiejskie. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wnioskodawcy często przypisują swoje projekty do nieodpowiedniej kategorii, więc można spodziewać się wielu zmian w tym zakresie.
Weryfikacja projektów planowana jest do 15 października, a głosowanie w dniach 16-30 listopada br.
Wszystkie projekty można przeglądać na bieżąco na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku