Gdynia: Cenna przesyłka z Dalekiego Wschodu

Gdynia zawsze była miastem otwartym, zainteresowanym współpracą zarówno z partnerami krajowymi, jak i zagranicznymi. Nie powinno więc dziwić, że oprócz aktywności w organizacjach międzynarodowych, aktywnie angażuje się w projekty realizowane z partnerami z Europy, Ameryki czy Azji.

Do grona miast siostrzanych Gdyni należą nie tylko miasta europejskie, położone stosunkowo blisko – bo w basenie Morza Bałtyckiego, czy też trochę dalej, ale także miasta zlokalizowane na innych kontynentach, chociażby w Ameryce Północnej czy Azji.

I właśnie z siostrzanego miasta leżącego na południu Chin – Haikou – trafił do Gdyni wyjątkowy podarunek – 50 tys. sztuk maseczek medycznych. Jest to przejaw solidarności i wsparcia dla naszego miasta.
Według Dinga Huia, prezydenta Haikou, „tylko dzięki solidarności i wzajemnej pomocy możemy skutecznie radzić sobie z pojawiającymi się globalnymi zagrożeniami i wyzwaniami. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom i wsparciu ze strony społeczności międzynarodowej pokonamy trudności, zatriumfujemy nad epidemią i będziemy chronić zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców”.

– Pomoc ze strony władz chińskiego Haikou dla Gdyni, ale również przejawy wsparcia płynące od innych partnerów, są dla nas bardzo cenne. Dzięki takiej współpracy nasze miasto może przekazać gdyńskim szpitalom i placówkom medycznym między innymi 50 tys. maseczek chirurgicznych, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy gdyńskich medyków. – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Gdynia i Haikou współpracują ze sobą w ramach umowy bilateralnej od kwietnia 2006 roku. Zakłada ona współpracę w dziedzinie gospodarki, przedsiębiorczości i promocji biznesu, a także obejmuje zagadnienia związane z nauką i technologią, kulturą, edukacją, turystyką, planowaniem przestrzennym, ochroną zdrowia i środowiska oraz sportem.

Pierwsza umowa została zawarta 24 kwietnia 2006 roku na okres pięciu lat. Natomiast 10 czerwca 2013 roku podpisano umowę o współpracy miast siostrzanych na czas nieokreślony.

Haikou, podobnie jak Gdynia, zostało założone w 1926 roku. Obecnie stanowi centrum polityczne, ekonomiczne, turystyczne i kulturalne wyspy.
Położone jest na południowym brzegu cieśniny Qiongzhou na wyspie Hajnan. Jest stolicą najmłodszej, bo ustanowionej w 1988 roku, chińskiej prowincji Hajnan.
Uzyskanie statusu stolicy prowincji przyczyniło się do znacznego wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby ludności w mieście. Haikou zamieszkuje około 1 700 000 mieszkańców.

Istotną funkcję w gospodarce miasta pełni port morski, ale dynamicznie rozwija się również przemysł spożywczy, elektryczny i tekstylny. Haikou odgrywa też ważną rolę jako ośrodek turystyczny.
Miasto angażuje się w program „Zdrowych Miast” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Z ciekawostek warto przypomnieć, że dwa lata temu do Gdyni przyjechała drużyna piłkarska z Haikou. Młodzi Chińczycy mogli zdobyć nowe umiejętności dzięki udziałowi w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej Dzieci i Młodzieży ARKA GDYNIA SUMMER CUP, pod patronatem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Magdalena Śliżewska
fot. Kamil Złoch

Poprzedni artykułGdynia: Strefa Płatnego Parkowania wyłączona do 3 maja
Następny artykułGala konkursu „Gdynia bez barier” przełożona
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze