Mimo, że większość polskich miast boryka się z problemem wyludniania, w Gdańsku od lat przybywa mieszkańców. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny pod koniec ubiegłego roku w naszym mieście było już ponad 470 tys. mieszkańców.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby mieszkańców Gdańska. Według GUS, 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców wyniosła dokładnie 470 907 osób. Tym samym pobity został poprzedni rekord z 1987 roku, kiedy w Gdańsku mieszkało 469 tys. osób.
– Gdańsk to niezwykłe miejsce na ziemi, z bogatą historią, piękna architekturą i wyjątkowymi mieszkańcami. W naszym mieście dobrze się mieszka, wypoczywa, ale także uczy i pracuje. To potwierdzają kolejne rankingi jakości życia, ale tym najważniejszym rankingiem są twarde dane GUS. Według nich, jest nas gdańszczanek i gdańszczan 470 907! To najwięcej od ponad 30 lat. Bogata oferta miejsc pracy, atrakcyjne uczelnie, piękne, nowoczesne przestrzenie parkowo-rekreacyjne są równie ważne co nasza polityka otwartości i solidarności społecznej. O tej serdeczności i życzliwości przekonujemy się szczególnie teraz, w trudnym czasie walki z koronowirusem. Akcje wzajemnej pomocy, charytatywne zbiórki i odpowiedzialność za drugiego człowieka – najlepiej oddają ducha naszych mieszkańców – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Stały wzrost
Wyraźny trend wzrostowy widoczny jest od 5 lat. Pod koniec 2014 r. w Gdańsku mieszkało 461 489 osób. Od tamtego czasu do końca 2019 przybyło prawie 9,5 tys. gdańszczanek i gdańszczan. Natomiast w ostatnim roku wzrost liczby mieszkańców wyniósł 4 276 osób, co oznacza przyrost na poziomie 0,9%. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że wśród wszystkich mieszających w Gdańsku pod koniec 2019 osób nieco więcej było kobiet. Na całkowitą liczbę 470 907 mieszkańców 247 841 stanowiły właśnie panie.
Atrakcyjne miejsce do życia
Wzrost liczby mieszkańców pokazuje, że w praktyce realizowana jest strategiczna wizja rozwoju Gdańska. Na sukces demograficzny Gdańska składa się m. in. dodatnie saldo migracji. Współczynnik ten oznacza, że w naszym mieście postanowiło osiedlić się więcej osób, niż stąd wyjechało. Drugi czynnik, który przyczynił się do wzrostu liczby mieszkańców to dodatni przyrost naturalny, czyli większa liczba narodzin niż zgonów. Gdańsk – jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy – przyciąga coraz więcej osób. Cieszy nas również utrzymująca się od kilku lat wysoka liczba rodzących się dzieci. Optymistyczna, w obliczu procesu starzenia się społeczeństwa, jest rosnąca liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym, czyli dzieci i młodzieży. Warto zauważyć, że w ostatnim roku jedne z największych przyrostów liczy mieszkańców dotyczyły grupy wiekowej między 10 a 14 rokiem życia oraz dzieci w wieku od 0 do 4 lat.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego są dostępne na stronach US w Gdańsku
Szczegółowe dane nt. liczby mieszkańców Gdańska dostępne są w serwisie Gdańsk w liczbach
Ciekawe informacje dotyczące zmian liczby ludności w historii Gdańska opisane są w Gedanopedii
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku