Gdyńska 3. Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej już po NATO-wskich ćwiczeniach. Zakończył się „Passex”, czyli ćwiczenia, w których brał udział m.in. ORP „ Gen. K. Pułaski”. Marynarze przez kilka dni szkolili się z manerwowania, obrony przeciwokrętowej i przeciwpowietrznej oraz zwalczania okrętów podwodnych.
Zatrzymane w kadrze sceny z morskich ćwiczeń zawsze robią wrażenie. Tym bardziej, jeśli uczestniczy w nich więcej jednostek – na przykład Stały Zespół Okrętów NATO Grupa-1, 3. Flotylla Okrętów MW i Siły Powietrzne. Właśnie tak wyglądał skład wojskowych ćwiczeń pod kryptonimem „Passex”, które odbyły się w tym tygodniu na Bałtyku.
ORP „Gen. K. Pułaski” powrócił już z morskiego poligonu do portu w Gdyni, a razem z nim w ćwiczeniach brały też udział dwa inne zagraniczne okręty z NATO-wskiego zespołu – kanadyjska fregata rakietowa HMCS Halifax oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Spessart. W powietrzu do manewrów dołączyły także samoloty F-16, Mig-29 i Su-22.
Ćwiczenia trwały od wtorku, 16 marca. Ich główne założenie to szkolenie jednostek pod kątem typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki samolotom przećwiczono też symulowane ataki rakietowe do celów oraz ochronę powietrzną.
– W ramach wspólnych działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym między innymi: manewrowanie w szykach, działania asymetryczne, obronę przed okrętami nawodnymi, podwodnymi i środkami napadu powietrznego. Doskonalono także umiejętności poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych – relacjonuje 3. Flotylla Okrętów MW w Gdyni.
Jak informuje sekcja prasowa gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów MW, ćwiczenia polegają na doskonaleniu sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Obecnie od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską jest transportowany największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej oraz różnego typu surowce, z których korzystają państwa morskie.
Kamil Złoch
fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak