Z dniem 1 kwietnia br. rozpoczął się na terenie całego kraju Narodowy Spis powszechny. Obowiązkową forma jest samospis internetowy, natomiast uzupełniającą spis przez telefon. Realizując swój obywatelski obowiązek pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności, aby nasze dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce.
Policjanci ze starogardzkiej komendy przyjęli zgłoszenie, że na początku tygodnia jedna z mieszkanek powiatu starogardzkiego została oszukana przez osobę podającą się za rachmistrza. Na początku marca kobieta otrzymała list bez znaczka pocztowego adresowany rzekomo przez Urząd Statystyczny, z informacją, że w ciągu kilku dni skontaktuje się z nią rachmistrz spisowy, w celu uzyskania danych do spisu powszechnego. Po kilku dniach zadzwoniła kobieta przedstawiająca się jako rachmistrz, wypytując o dane osobowe zgłaszającej jak i rodziny. Kobieta, która udzieliła informacji rzekomemu rachmistrzowi, usłyszała, że spis powszechny telefoniczny, będzie odbywał się w maju. W związku z tym zadzwoniła za pośrednictwem infolinii do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie udzielono jej informacji, iż nie widnieje w spisie powszechnym. Wszystko wskazuje na to, że kobieta podająca się za rachmistrza w rzeczywistości nim nie była. Obecnie policjanci prowadzą czynności wyjaśniające, w celu ustalenia osoby podszywającej się za rachmistrza.
Apelujemy o ostrożność i zachęcamy do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie udzielać informacji. Pytania dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinny od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, ponieważ takich pytań nie ma w formularzu spisu powszechnego.
Przypominamy, że do 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tradycyjnie raz na 10 lat GUS pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, ale także województwem, powiatem czy gminą. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. GUS uruchomił specjalną infolinię spisową: 22 279 99 99, gdzie można zasięgnąć informacji.
Szczegółowe informacje o spisie powszechnym można znaleźć na stronie: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021.
asp. Małgorzata Szweda
KPP Starogard Gdański