Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego w Gdańsku zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobligowany jest do sporządzenia audytu krajobrazowego.
Jednym z celów audytu jest przeprowadzenie charakterystyki i oceny stanu krajobrazów występujących na obszarze całego województwa, a także wskazanie krajobrazów szczególnie cennych, ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe, tzw. krajobrazów priorytetowych. Wyniki audytu będą stanowić nie tylko najbardziej kompleksową analizę przestrzeni regionu, ale przede wszystkim, będą znajdowały odzwierciedlenie w instrumentach planowania lokalnego, a także będą mogły również wzmocnić istniejące już narzędzia ochrony oraz kształtowania krajobrazu.
Z uwagi na złożoność procedury a także szeroki zakres i poziom szczegółowości tych prac, są one rozłożone na kilka lat. Poza szeregiem analiz eksperckich oraz prac terenowych, jakie wykonuje biuro, zespół sporządzający audyt chce włączyć mieszkańców do dyskusji na temat krajobrazu i jego pomorskiej specyfiki. Przekazane wskazówki i opinie będą cennym źródłem informacji, w szczególności w zakresie takich zagadnień jak tożsamość i swojskość krajobrazu.
Uwarunkowania związane z ogłoszeniem stanu epidemiologicznego uniemożliwiają prowadzenie spotkań i warsztatów, dlatego głównym miejscem interakcji staje się internet i narzędzia oraz formuły, które ma on do zaoferowania. Jednym z takich narzędzi jest krótka anonimowa ankieta internetowa, która została przygotowana, aby umożliwić mieszkańcom podzielenie się swoimi opiniami i odczuciami dotyczącymi otaczającej ich przestrzeni. Pytania w ankiecie ukierunkowane są na lokalny kontekst – tożsamość i swojskość krajobrazu, identyfikowanie się z nim, przywiązanie do jego specyfiki. Są to zagadnienia, których poza obiektywnymi analizami walorów krajobrazowych i ich zagrożeń, również dotyczyć ma audyt, a które trudno zidentyfikować bez czynnego udziału mieszkańców.
Wyniki badania, które potrwa do 15 czerwca 2021 roku, wraz z wynikającymi z nich informacjami dotyczącymi krajobrazów identyfikowanych w obrębie miejsca zamieszkania użytkowników ankiety, będą wykorzystane w trakcie prac nad audytem krajobrazowym.
Ankieta do wypełnienia – https://ee5.pbpr.pomorskie.pl/single/8IAdiP0k
Badania realizowane w ramach audytu krajobrazowego zmierzają do wyznaczenia krajobrazów priorytetowych czyli takich, które są szczególnie cenne dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe. Dlatego też ważnym elementem audytu krajobrazowego jest identyfikacja zagrożeń dla możliwości zachowania wartości krajobrazów o największym znaczeniu w skali regionu, jak również ustalenie rekomendacji i wniosków dotyczących ich kształtowania i ochrony.