Czerwcowe weekendy oraz okres wakacji i odpoczynku to dla policjantów czas wytężonej pracy. Dbający o nasze bezpieczeństwo mundurowi od wielu lat kontrolują kąpieliska, opływają akweny wodne, patrolują linię brzegową oraz prowadzą działania edukacyjne, promujące sposoby na bezpieczny wypoczynek nad wodą. W tym roku, podczas codziennych patroli funkcjonariusze będą również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19.
Przed nami kolejny czerwcowy weekend oraz tak długo oczekiwane przez wszystkich wakacje. Dla wielu z nas będzie to czas urlopów i wypoczynku nad wodą. Wypoczywając, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Stosujmy się również do obostrzeń związanych z koronawirusem. W przestrzeni publicznej zachowujmy bezpieczną 2 metrową odległość od innych osób, a jeżeli z różnych powodów jest to niemożliwe zasłaniajmy usta i nos.
Od 16 kwietnia w zakresie noszenia maseczek lub przyłbic stosujemy zasady:
· wychodząc poza dom i własną posesję, na drogach i placach
· jadąc komunikacją publiczną
· jadąc samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy
· w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach), obiektach sportowych i turystycznych, obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym
· na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.
Obowiązku noszenia maseczki nie mają:
· kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4
· dzieci do ukończenia 4 roku życia
· osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)
· osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów
· żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe
· na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy
· kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów
· duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych
Policjanci apelują o rozważny i odpowiedzialny wypoczynek nad wodą, a w szczególności:
korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, a tam:
– postępujmy zgodnie z regulaminem kąpieli
– przestrzegajmy poleceń ratownika, albowiem to on czuwa nad naszym bezpieczeństwem
– korzystajmy ze sprzętu pływającego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
– nie wchodźmy do wody po silnym nasłonecznieniu
– nie wchodźmy do wody zaraz po zjedzeniu posiłku
– nie utrudniajmy kąpieli innym
– nie wchodźmy do wody, gdy znajdujemy się pod działaniem alkoholu
(kąpiel pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to najczęstsza przyczyna utonięć)
kiedy się kąpać:
– gdy woda ma 18 C, (najlepsza woda to 22-25 C)
– gdy temperatura powietrza jest wyższa od temperatury wody o 4-50 C
– najlepiej w godzinach 10.00-12.00 oraz 16.00-17.00
– gdy czujemy się dobrze, nie jesteśmy rozpaleni przez słońce i najedzeni
– gdy zrobimy sobie przerwę po wcześniejszej kąpieli
aby kąpiel była bezpieczna należy:
– nie wbiegać do wody
– nie pływać samemu
– przestrzegać znaków i regulaminu kąpieliska
– nie biegać po pomostach
– nie odpływać za daleko od brzegu
– nie przeszkadzać innym w kąpieli
– nie wpływać pod pomosty
– wykonywać polecenia ratownika
Dla naszego bezpieczeństwa pamiętajmy o tym, aby nie kąpać się w portach, przystaniach, przy zaporach, mostach, ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych oraz basenach przeciwpożarowych. Osoby, które nie posiadają karty pływackiej powinny korzystać z kąpieli wyłącznie w granicach żółtych bojek. Głębokość wody wynosi tam około 1,20-1,30 metra. Ważne jest również, aby nie wskakiwać do wody na głowę w miejscach, gdzie nie znamy dna. Podczas takiego skoku możemy napotkać na naszej drodze zatopione w wodzie kamienie, konary drzew czy inne niebezpieczne przedmioty takie jak wrzucone do wody kosze na śmieci bądź ławki.
W czasie tegorocznych wakacji, funkcjonariusze podczas codziennych patroli będą reagować wobec osób, które korzystają z czasu wolnego i nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Mowa tu o osobach, które nie zachowują w przestrzeni publicznej bezpiecznej odległości lub nie zasłaniają ust i nosa.
Znajomość podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego wypoczynku nad wodą z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa w czasie wypoczynku i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych, a czasami i tragicznych w skutkach zdarzeń.
PAMIĘTAJMY!
Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.