Nowy deptak połączy ulicę Kościuszki z ulicą Owidzką. Ma powstać w miejscu wydeptanej ścieżki do końca roku. Będzie kosztować ponad 1 mln zł. To część prowadzonej w mieście rewitalizacji śródmieścia. Wybuduje go Firma Handlowa Adam Kowalczyk. Wykonawca przygotowuje właśnie projekt nowej przestrzeni rekreacyjnej. Ma być gotowy do połowy maja.
– Potrzeba połączenia rekreacyjnym deptakiem dwóch wylotowych ulic miasta – Kościuszki i Owidzką wynikła w trakcie konsultacji społecznych – powiedziała Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży – Sylwia Ossowska. – Mieszkańcy od dawna narzekali na brak pieszego połączenia między tymi drogami. Teraz, w ramach programu, chcemy to zmienić. Zależy nam na tym, aby ożywić tę część miasta. Liczymy też na to, że nowa przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa przyczyni się do integracji mieszkańców tej części Starogardu – dodała pełnomocnik.
29 października 2019 roku miasto rozstrzygnęło przetarg nieograniczony na zadanie pn. „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego – budowa deptaka rekreacyjnego”. Przetarg wygrała Firma Handlowa Adam Kowalczyk z Wdy. Jej pierwszym zadaniem jest przygotowanie projektu zagospodarowania terenu łączącego ulice Kościuszki i Owidzką, mniej więcej po środku tej drugiej. Dokumentacja ma być gotowa do połowy maja.
Deptak wraz z częścią rekreacyjną, który powstanie pomiędzy ulicą Kościuszki a Owidzką, obejmie obszar ok. 4 tys. m2. Będzie miał 200 metrów długości i od 18 do 27 m. szerokości. Wzdłuż traktu pieszego pobiegnie 200 metrowa ścieżka rowerowa z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów przy placu w specjalnych stojakach. Obok alejki spacerowej wykonawca zaprojektuje tam plac zabaw dla dzieci, siłownię pod chmurką i linarium. Pojawi się też zestaw do coraz popularniejszego street workoutu, czyli treningu ulicznego. Składać się będzie z prostych urządzeń typu drążki, drabinki, poręcze, ławki i liny, które umożliwiają mieszkańcom wykonywanie ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Cały plac zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Miejsce ozdobią nowe nasadzenia zieleni: trawniki, klomby, kwietniki i skarpy. Zaprojektują je mieszkańcy miasta.
– Mieszkańcy będą mogli zdecydować m.in. o kolorystyce, miejscu, liczbie i rodzaju nasadzeń drzew i krzewów. A jeśli zechcą, to także uczestniczyć w samym sadzeniu – informuje Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030, które podjęło się wyzwania pn. „Podwórkowe rewolucje – współtworzymy naszą przestrzeń”. – Nasze pierwsze spotkanie w tej sprawie miało odbyć się 21 marca tego roku. Niestety sytuacja epidemiologiczna, w której znalazł się cały kraj, z oczywistych względów to uniemożliwiła. Jak tylko sytuacja się ustabilizuje i unormuje, a my wrócimy do normalności, zaproponujemy nowy termin spotkania, aby przedstwić mieszkańcom projekt i cele naszego, wspólnego działania – dodała Anna Lembicz.
Na spotkanie informacyjne zostaną zaproszeni mieszkańcy obszaru objętego rewitalizacją, którzy zechcą włączyć się w to działanie. Dowiedzą się na czym będzie polegało ich zadanie i jakimi środkami mogą dysponować przy projektowaniu zieleni nie tylko na planowanym deptaku, ale również przy urządzaniu 8 ogrodów podwórkowych pomiędzy kamienicami przy ul. Kościuszki nr 16,48,52,98 i 129, Owidzkiej nr 4 i 14 oraz Piłsudskiego 20. O nowym terminie zostaną poinformowani na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
– Deptak będzie miejscem ogólnodostępnym, z którego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy miasta. Taki jest nasz cel. Ma być tak zaprojektowany, aby każdy bez względu na wiek czuł się tam bezpiecznie. Odpowiednia szerokość alejek spacerowych, ich nawierzchnia oraz różnorodność urządzeń służących do ćwiczeń, rekreacji i wypoczynku będzie dostosowana do potrzeb osób o różnej sprawności, dzięki czemu z placu będą mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnością. Pozbawiony barier plac służyć ma integracji międzypokoleniowej i być przestrzenią, która pobudza wyobraźnię oraz inspiruje do podejmowania inicjatyw służących rozwojowi lokalnych wspólnot. Zależy nam bardzo na tym, aby mieszkańcy poczuli się współautorami zagospodarowania tej przestrzeni, aby włączyli się w jej organizację i sami zadecydowali o tym, jak plac ma wyglądać. Podobnie jak z podwórkami przy kamienicach przeznaczonych do rewitalizacji. Chciałbym, aby mieszkańcy czuli, że te miejsca należą do nich i byli za nie odpowiedzialni. Sytuacja w kraju nie pozwala nam działać na 100%, ale nie przestajemy pracować. Czekamy na projekt. Liczymy, że jak tylko sytuacja w kraju się zmieni, ruszymy pełną parą. Robimy wszystko co możemy, aby wykorzystać ten trudny czas na tyle, na ile nam pozwalają wprowadzone ograniczenia – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak
Budowa deptaka to część wartej prawie 13 mln zł rewitalizacji starogardzkiego Śródmieścia. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę ok. kilometra dróg w południowej części Starego Miasta oraz odnowienie elewacji, dachu i klatek schodowych 30 kamienic. Realizacja tych zadań potrwa do końca przyszłego roku.
Koszt budowy deptaka rekreacyjnego wyniesie 1.093.000zł. Planowany termin zakończenia inwestycji – IV kwartał 2020 roku.