Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy żeglarski laur. Honoruje szczególne dokonania oraz osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. W tym roku nagroda główna trafiła do kpt. Jerzego Jaszczuka, który poprowadził rejs socjoterapeutyczny „Szkoła pod Żaglami”. Kapituła przyznała również dwie nagrody specjalne. Wyróżniono kpt. Grzegorza Baranowskiego – za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach programu „I love Poland”. Doceniono też Polski Związek Żeglarski – za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polek i Polaków. Oficjalne wręczenie żeglarskich laurów odbyło się 24 maja w Muzeum Miasta Gdyni.
13. edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za nami. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało do tych, którzy wychowują i kształtują żeglarską świadomość kolejnych pokoleń, a dzięki nim młodzi ludzie uczą się współpracy, odpowiedzialności i pokonują własne słabości. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątek, 24 maja w Muzeum Miasta Gdyni.
– Nagrodę Leszka Wiktorowicza przyznajemy od 2012 roku. W kapitule jestem od początku. I każdego roku bardzo dużo dzieje się w żeglarstwie. Nie było jeszcze takiego momentu, żebyśmy powiedzieli: „Co my zrobimy, nie mamy kogo wybrać”. I ponieważ jest tak dużo wspaniałych osób, tak dużo wspaniałych projektów, po dwóch latach pojawiła się nagroda specjalna, bo już jedna nagroda nie wystarczała. A ten rok był tak obfity, że mamy aż dwie nagrody specjalne. A to oznacza, że wybór był trudny i trzeba było rozszerzyć katalog wyróżnień – mówi Joanna Zielińska, członkini kapituły nagrody i radna Gdyni.
O tym, kto otrzyma żeglarski laur zdecydowała kapituła w składzie: kpt. ż. w. Mariusz Wiktorowicz – syn kapitana Wiktorowicza i przewodniczący kapituły, Marek Łucyk – były wiceprezydent Gdyni, Joanna Zielińska – radna Gdyni, Marek Padjas i Marek Brągoszewski z Bractwa Kaphornowców oraz Waldemar Heflich z Press Clubu Polska.
Główną nagrodę przyznano kpt. Jerzemu Jaszczukowi. Doceniono go za poprowadzenie rejsu socjoterapeutycznego „Szkoła pod Żaglami” po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS „Generał Zaruski”. Uczestnikami byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Łomianek. Przez pięć tygodni uczyli się oni nie tylko tajników żeglarstwa morskiego, ale także współpracy w grupie i wzajemnej odpowiedzialności. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwojowymi, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym.
– Oczywiście, że jest to dla mnie nobilitacja. Może przede wszystkim dlatego, że znałem Leszka Wiktorowicza i wiem, jakim był żeglarzem. Więc siłą rzeczy jakoś człowiek się porównuje do niego. On był taką naprawdę inspiracją, jak żeglować na żaglowcu. Mam nadzieję, że on tam patrząc z góry też jest zadowolony – podkreśla kpt. Jerzy Jaszczuk, laureat Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.
Laureat otrzymał medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.
Pierwsza nagroda specjalna powędrowała do kpt. Grzegorza Baranowskiego. Wyróżniono go za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach programu „I love Poland”. Pod jego opieką wyszkoliło się 44 młodych żeglarzy. Potwierdzeniem zdobytych przez nich umiejętności były czołowe lokaty zajmowane w prestiżowych regatach, m.in. Rolex Middle Sea Race oraz RORC Transatlantic Race.
– Jest to olbrzymie wyróżnienie. Na pewno niespodziewane. Cztery lata ciężkiej pracy, oczywiście bardzo przyjemnej. Wszyscy robiliśmy to, co kochamy, czyli żeglarstwo. To żeglarstwo trochę inne – żeglarstwo bardzo regatowe, wyczynowe. Jednak żeglarstwo wyczynowe też niestety wymaga ciężkiej pracy, zaangażowania i tak trzeba było ten projekt prowadzić – zaznacza kpt. Grzegorz Baranowski, zdobywca nagrody specjalnej.
Druga nagroda specjalna trafiła do Polskiego Związki Żeglarskiego – w stulecie istnienia. Doceniono w ten sposób jego wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polaków. Polski Związek Żeglarski powołany został 11 maja 1924 roku. Nasi medaliści stawali się wzorem i inspiracją dla tysięcy młodych ludzi do uprawiania żeglarstwa. Jest to możliwe dzięki wielu inicjatywom i programom wdrażanym przez PZŻ. Nagroda Specjalna im. Kapitana Leszka Wiktorowicza jest podziękowaniem i uznaniem dla tych wszystkich działań.
O patronie nagrody
Kapitan Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży” – największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w pierwszy historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.
Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców oraz Press Club Polska.
Magdalena Czernek
UM Gdynia