Znamy już kalendarz rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej i terminy zawodów na akwenie w Sopocie. 19 maja nastąpi uroczysta inauguracja sezonu PLŻ. W dniach 20-21 maja planowana jest inauguracja najwyższej klasy rozgrywkowej – ekstraklasy. Tydzień później, w dniach 27-28 maja, do rywalizacji na naszym akwenie przystąpią załogi klubowe I Ligi. Czerwiec to przede wszystkim Żeglarska Liga Mistrzów z udziałem załóg z 20 krajów (14-18.06), a końcówka miesiąca to Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet (24-25.06) WOMEN ON WATER.
Po raz kolejny organizatorzy Ligi notują rekord zgłoszeń. Po 45 startujących zespołach w zeszłym sezonie, w 2023 będziemy obserwować rywalizację 50 klubów.
‒ Regaty, organizowane w bezpośredniej bliskości sopockiego molo, są zawsze niezwykle widowiskowe. Szczególnie emocjonująco zapowiadają się Żeglarska Liga Mistrzów i rywalizacja załóg kobiecych „Women on water”. Już teraz zapraszam mieszkańców i turystów do kibicowania z molo startującym drużynom. To najpiękniejsza żeglarska arena w Polsce, a może i w Europie – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektor sopockiego MOSiR-u, który zarządza molem i jachtową mariną.
Zmiana floty na nowoczesne 9 łódek RS21 One Design sprawiły, że projekt jest coraz bardziej popularny zarówno wśród samych sportowców jak i kibiców.
‒ Cieszy nas stały wzrost popularności i poziomu rozgrywek. Myślę, że jest to efekt bardzo dostępnej formuły regat pozwalający na intensywne ściganie się na wysokim poziomie bez konieczności posiadania własnego jachtu oraz konsekwentnemu rozwoju promocji i mediów wokół ligi wraz z transmisjami na żywo. W ubiegłym sezonie jako pierwszy, żeglarski projekt cykliczny pojawiliśmy się w telewizyjnej ramówce, goszcząc na żywo na antenach TV Sportklub – mówi Maciek Cylupa, organizator Ligi.
Zasady rywalizacji
Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę 9 identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21. Po każdym sezonie, najlepsze kluby awansują na poziom wyższy, najsłabsze spadają do niższej ligi, analogicznie do innych rozgrywek ligowych. Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach Żeglarskiej Ligi Mistrzów.
Co nowego w składach
Z dotychczasowych uczestników tylko dwa kluby z 1 Ligi wycofały się z rozgrywek, ale w zamian dołączają nowe, wiele z utytułowanymi zawodnikami w składach. Warto wymienić takie nazwiska jak Robert Janecki (prawdopodobnie w barwach UKS Navigo Sopot), Arkadiusz Sendlewski z Jutrzenka Sailing Club czy Michał Strusiński z KŻ Mechelinki. Kilka sensacyjnych zmian czy wzmocnień zobaczymy również w dotychczasowych składach, a największe z nich to dołączenie do rywalizacji wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec w barwach YKP Szczecin, zmiana składu w Sztorm Grupie na całkowicie żeński z Julią Szmitt za sterem, powrót w roli sternika Krzysztofa Małeckiego już w nowych barwach klubowych, zapowiadany powrót do ścigania Filipa Ciszkiewicza, zmiana barwa klubowych Szymona Jabłkowskiego na Onboard Sailing czy bardzo prawdopodobny debiut w lidze Przemka Tarnackiego jako Ocean Challenge Yacht Club. Tytułu mistrzowskiego, już po raz trzeci z rzędu bronić będzie zespół YKP Gdynia dowodzony przez Rafała Sawickiego, ale stawka w Ekstraklasie wygląda na najmocniejszą w historii po zmianach i „mocnych” awansach z 1 Ligi, więc sezon zapowiada się bardzo ekscytująco.
Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl