Bieg Westerplatte, a wcześniej Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39 to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Kiedy Jerzy Gebert, radiowy dziennikarz sportowy, wyszedł z pomysłem organizacji biegu w 1962 roku, nie spodziewał się, że w ten sposób da życie jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych imprez sportowych powojennej Polski.
60 lat później przygotowujemy się do startu jubileuszowej edycji najdłuższego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju! Już 18 września na Westerplatte do rywalizacji stanie blisko 4000 zawodników. Bieg wystartuje o godz. 10.10 z Westerplatte, miejsca, gdzie wybuchła II wojna światowa, meta będzie przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności – skąd przyszła wolność. Tym samym trasa biegu tworzy symboliczną drogę od wojny do wolności. Na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku.
– Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których nawiązuje – zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.
Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.
– Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w radiu, czyli wczesnych lat 90tych. Kontekst historyczny był zawsze podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, czy symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte…zakończył – podkreśla Włodzimierz Machnikowski, redaktor radiowy.
Dziennikarz wspomina też czysto sportową stronę rywalizacji oraz zwycięstwa takich biegaczy jak Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte napisał Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas 57 i 59 edycji biegu, jak również…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej.
– Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Będę się starał by powalczyć o trzecią wygraną – mówi Adam Głogowski, zeszłoroczny triumfator.
W zeszłorocznej edycji Adam Głogowski ze zwycięstwa cieszył się nie tylko wraz z żoną Katarzyną Pobłocką – Głogowską, najszybszą na mecie wśród kobiet, ale również teściem, wspomnianym już Piotrem Pobłockim. To kolejna karta długiej i ciekawej historii Biegu Westerplatte.
Kto napisze kolejny rozdział? Czy będziesz to również Ty?
Zapisy trwają do 2 września a dokonać ich można poprzez stronę https://zapisy.sts-timing.pl/861/
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu
Partner: AdRunaLine