24-26 marca 2023 roku – to datą, którą koniecznie muszą zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy podróży i ekstremalnych wypraw. W ów marcowy weekend obędzie się bowiem jubileuszowa, 25. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy.
Kolosy na stałe wpisały się w kalendarz wiosennych imprez w Gdyni. Co roku od przeszło dwóch dekad miłośnicy podróży mają w Gdyni okazję wziąć udział w interesujących prelekcjach, spotkaniach autorskich, warsztatach, a także odwiedzić stoiska wystawiennicze czy wystawy fotograficzne. To także wręczenie nagród za wybitne osiągnięcia dla podróżników, żeglarzy, alpinistów czy grotołazów.
W przyszłym roku impreza obchodzić będzie jubileusz 25. edycji. Kolosy odbędą się w dniach 24-26 marca 2023 roku. Dla wszystkich miłośników podróży i ekstremalnych wypraw to pozycja obowiązkowa. Już dziś zarezerwujcie czas na wizytę w Gdyni.
Warto śledzić facebookowy fanpage Kolosów, a także strony internetowe – www.kolosy.pl oraz www.gdynia.pl. Z czasem pojawią się tam szczegółowe informacje na temat wydarzenia, w tym także zapowiedzi programu imprezy i gości, którzy odwiedzą nas w Gdyni.
Kolosy co roku przyciągają znamienite osobistości. W ubiegłym roku w gronie prelegentów znaleźli się zarówno legendarni polscy podróżnicy, jak i ci nieco mniej znani, ale mogący pochwalić się naprawdę imponującymi przedsięwzięciami. Swoje wystąpienia na 24. edycji Kolosów mieli m.in. Łukasz Supergan (wspinacz, specjalista od długodystansowych wypraw), Artur Kujawiński (ultramaratończyk), Agnieszka Dziadek (laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku), Janusz Onyszkiewicz (legenda polskiego himalaizmu), Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki (taternicy i alpiniści), czy Maciej Besta (laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady i Kolosa 2020 w kategorii Wyczyn roku).
Ważną częścią corocznych spotkań jest również rozdanie nagród. Są one przyznawane w kilku kategoriach. Nagroda im. Andrzeja Zawady to wyróżnienie, które otrzymują młodzi i ambitni podróżnicy. Dzięki niej realizują oni swoje podróżnicze marzenia, pieniądze otrzymane bowiem w ramach nagrody, są bowiem przeznaczane właśnie na sfinansowanie wymarzonej wyprawy. Podczas ostatnich Kolosów wyróżnienie to otrzymała Anna Hajdukowicz na realizację projektu „Śladami tańców karaibskich – energia różnorodności”. Z kolei nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby to wyróżnienie przyznawane podróżniczym nestorom. Podczas ostatniej edycji wydarzenia przypadła ona Maciejowi Krzeptowskiemu, który wyszedł z inicjatywą realizacji projektu ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim.
Nagrody Specjalne Kolosów w 2022 roku otrzymali Wacław Liskiewicz oraz Jerzy Knape. Z kolei Super Kolos powędrował w ręce Joanny Pajkowskiej za całokształt dokonań, wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń i promowanie żeglarstwa kobiecego. Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego trafiła do Doroty Filipiak za książkę „Rumunia. Pęknięte lustro Europy”, a nagroda dziennikarzy – w ręce Oli Mae za prezentację „Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę”.
Przyznano także szereg wyróżnień dla wyjątkowych wyczynów, podróży oraz wypraw alpinistycznych, żeglarskich czy związanych z eksploracją jaskiń. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej Kolosów.
Kto otrzyma nagrody podczas 25. edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy? O tym przekonamy się już w marcu!
Paweł Kukla
fot. Anna Rezulak
UM Gdynia