Blisko 70 wystawców, 50 spotkań z czołowymi polski pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty literackie i panele dyskusyjne to wydarzenia w ramach Gdańskich Targów Książki 2021, które w dniach 19-21 listopada odbędą się w AmberExpo. W programie zaplanowano m.in. promocję książki „Michał Milka. Łączę światy” autorstwa Michała Milki i Doroty Bielskiej oraz spotkanie dotyczące publikacji „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej” z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Uczestnicy targów będą mogli korzystać z bezpłatnych autobusów kursujących na trasie Gdańsk Główny – AmberExpo – Wrzeszcz.
Podobnie jak w latach poprzednich na targach zaprezentowana zostanie zarówno literatura głównego nurtu, uznani autorzy i twórcy bestsellerów, jak i debiutanci. Organizatorzy stawiają na uznane i rozpoznawalne marki oraz prężne niezależne wydawnictwa. Dyskusji zostanie poddaną rozważenia nad współczesną rolą bibliotekarek i bibliotekarzy, animatorów i animatorek kultury oraz nad kierunkiem rozwoju akcji promujących czytelnictwo. Zaplanowano rozmowy o prozie, poezji, książkach popularno-naukowych, a także literaturze dziecięcej i książkach artystycznych.
Tematem poruszanym podczas spotkań autorskich i debat będą również wydarzenia społeczne i kulturalne, które odbiły się szerokim echem od czasu poprzedniej edycji targów. Niewątpliwie należy do nich m.in. debata na temat wpływu pandemii na stan czytelnictwa, sytuacji osób nieheteronormatywnych w społeczeństwie polskim oraz Nagroda Literacka NIKE dla Zbigniewa Rokity. Wydarzenia literackie towarzyszące targom dotyczą tematów niezwykle aktualnych i dyskutowanych. Podczas Gdańskich Targów Książki uczestnicy zastanowią się również nad potencjałem rodzimego rynku wydawniczego oraz jak go należycie wykorzystać w kontekście promocji współczesnej literatury polskiej oraz regionalnej. W programie bowiem znalazły się wydarzenia promujące literaturę związaną z Gdańskiem i Kaszubami.
Michał Milka. Łączę światy
Pierwszego dnia targów, o godzinie 11.30 w sali nr 3 Przemysław Czaja poprowadzi spotkanie z Michałem Milką i Dorotą Bielską. Będzie to promocja książki „Michał Milka. Łączę światy”.
Michał Milka na co dzień zajmuje się pracą biurową w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest pierwszą osobą z Zespołem Downa, zatrudnioną w magistracie. Przełożeni chwalą go jako sumiennego i wprowadzającego pozytywne emocje pracownika. Od tej strony poznali go też widzowie programu „Down the road. Zespół w trasie”. Podczas zagranicznych podróży, wspólnie z Przemkiem Kossakowskim i pięcioma innymi młodymi osobami z Zespołem Downa, obalali stereotypy o swojej niezaradności i niesamodzielności.
Wrażenia, przemyślenia i emocje towarzyszące życiowym doświadczeniom oraz codzienności Michała Milki spisała w rozmowie z nim Dorota Bielska, jego przyjaciółka i menadżerka. W książce „Michał Milka. Łączę światy” zawarte są również wspomnienia bliskich Michała.
Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej
Ostatniego dnia targów, w niedzielę, 21 listopada o godzinie 15:00 w sali 1A zaplanowano spotkanie PAN Biblioteki Gdańskiej wokół publikacji „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej”. W rozmowie weźmie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Marcina Wicha, grafik, eseista, laureat Nagrody Literackiej „Nike”, autor wstępu, dr Zofia Tylewska-Ostrowskia, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych BG PAN, autorka opisów obiektów i prof. Stanisław Rosik, wydawca publikacji. Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska, która w Urzędzie Miejskim zajmuje się programami rozwoju czytelnictwa wśród gdańszczanek i gdańszczan.
Publikacja powstała dla uczczenia 425 rocznicy istnienia Biblioteki Gdańskiej, wcześniej funkcjonującej jako Bibliotheca Senatus Gedanensis, Danziger Stadtbibliothek, a następnie od 1955 roku włączonej w struktury Polskiej Akademii Nauk. Tak zacny jubileusz to dobra okazja, by zaprezentować najcenniejsze zbiory. Tytułowy esej Fracht, dedykowany Bibliotece Gdańskiej, napisał Marcin Wicha – grafik i pisarz, autor książek „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, za którą otrzymał Nagrodę Nike 2018, „Jak przestałem kochać design” oraz „Kierunek zwiedzania”. Marcin Wicha wprowadza czytelników w świat kolekcji bibliotecznych i jej strażników, wskazując rolę „skryby, drukarza, bibliotekarza – należących do służby ratowniczej […], by słowa płynęły dalej”.
Dziesięć obiektów – nie zawsze są to książki – bibliotekarze wybrali z ponad miliona zbiorów zgromadzonych w PAN Bibliotece Gdańskiej i opisanych w przystępny sposób przez dr Zofię Tylewską-Ostrowską.
– Wybrane przez nas obiekty są spektakularne pod każdym względem. Zadziwiają artyzmem wykonania, stanowią unikatowe źródła do badań i odzwierciedlają stan wiedzy minionych epok. Dowodzą bogactwa zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej i ich różnorodności – opowiada dr Zofia Tylewska-Ostrowska. – Wśród nich są między innymi średniowieczne rękopisy, stare druki, druki muzyczne, atlasy kartograficzne, numizmaty, solne odbitki. A przede wszystkim mają gdańskie pochodzenie i dotyczą wielowiekowej historii miasta.
Najstarsze spośród zaprezentowanych w publikacji jubileuszowej są tabliczki woskowe – krzyżackie zapiski sądowe, z których dowiadujemy się, kto w Gdańsku w XIV–XV wieku przekroczył prawo i jaką wymierzono karę. Najmniej lat mają pamiątki po majorze Henryku Sucharskim, komendancie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, wśród których znajdują się osobiste dokumenty, odręczne notatki dotyczące przebiegu walk na Westerplatte i późniejszych losów wojennych, fotografie i korespondencja.
Wielkim walorem publikacji są świetne zdjęcia Grzegorza Nosorowskiego i Emilii Wernickiej, autorki również projektu graficznego. Ukazują piękno obiektów, oddają detale nie tylko kart, ale i opraw. Można z bliska i ze szczegółami obejrzeć obiekty, które bardzo rzadko opuszczają magazyn biblioteczny. Wysoki poziom edytorski zapewnia wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Więcej o publikacji
Trzecią edycję targów zakończy spotkanie z Jakubem Żulczykiem, który jest nie tylko jednym z bardziej poczytnych pisarzy literatury polskiej, ale też felietonistą i komentatorem aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.
O tym, jak powstawała książka, można przeczytać na jubileuszowej stronie 425latpanbg.pl.
Bezpłatny autobus
Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-21 listopada w AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej. Uczestnicy targów będą także mogli korzystać z bezpłatnych autobusów, które będą kursowały na trasie Gdańsk Główny – Amber Expo – Wrzeszcz. Rozkład jazdy autobusów znajduje się w załączeniu.
Więcej informacji o trzeciej edycji Gdańskich Targów Książki i pełny program wydarzenia znajduje się na stronie www.gdanskietargiksiazki.pl
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku