Osiem artystek i różne spojrzenia na dzieciństwo. Ruszyła trzecia edycja festiwalu gdyńskiej grafiki kobiecej G8. W parku na Kamiennej Górze pojawiły się artystyczne instalacje poświęcone związkom z przeszłością w osobistym i ogólnoludzkim wymiarze. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 19 czerwca i był częścią obchodów Święta Morza.
G8 to plenerowa wystawa grafiki kobiecej. W tym roku odbywa się trzecia edycja tego projektu. Tym razem artystyczne instalacje można znaleźć w parku na Kamiennej Górze. W tegorocznej odsłonie swoje prace prezentują: Anna Borowska, Ania Witkowska, Kasia Michałkiewicz-Hansen, Zuzanna Seweryna Dolega, Kasia Stefania Józefowicz, Anita Wasik, Agnieszka Jevka Jewasińska oraz Aleksandra Majzel-Wojtalewicz.
Tematem przewodnim wystawy jest dzieciństwo. Artystki przygotowały prace w w różnorodnych technikach. Sięgnęły nie tylko po papier, ale też tkaninę, metal czy włóczkę. Wspólny mianownik wszystkich instalacji to grafika artystyczna. Prace są związane z dzieciństwem twórczyń. W założeniu chodziło o to, żeby pokazać w nich przejście od dziecka do artystki.
Instalacje znajdują się w różnych, często nietypowych miejscach parku. Aby odnaleźć poszczególne prace, trzeba uruchomić wyobraźnię i czasami ubrudzić sobie ręce.
Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 19 czerwca o godz. 18.00 w ramach obchodów Święta Morza. Wydarzenie uświetniły koncerty pod dyrekcją artystyczną Tomka Hoaxa (Coastline Northen Cuts). Na scenie wystąpili: Gaijin Blues, Klawo i Kadabra Dyskety Kusaje. Wcześniej, w godz. 12.30-17.30, w podziemiach Hal Targowych, gdzie znajduje się siedziba stowarzyszenia w Halo Kultura, można było zobaczyć efemeryczne i delikatne prace Anny Borowskiej.
Plenerową wystawę G8 można oglądać do końca wakacji.
Projekt jest tworzony pod egidą stowarzyszenia Halo Kultura i został dofinansowany ze środków miasta.
Magdalena Czernek
fot. Michał Puszczewicz
UM Gdynia