W centrum miasta wybrzmiały słowa Antoniego Abrahama i Eugeniusza Kwiatkowskiego, a na co dzień biała elewacja Urzędu Miasta Gdyni rozbłysła tysiącem barw. Wszystko za sprawą pokazu audiowizualnego, który będzie wyświetlany na fasadzie gdyńskiego magistratu aż do niedzieli. To jedna z atrakcji, jakie Gdynia przygotowała z okazji swoich 95. urodzin.
Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Z okazji 95. urodzin miasto przygotowało dla mieszkańców niespodziankę – wyjątkowy pokaz audiowizualny wyświetlany na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni. Nie jest to zwyczajna wystawa czy zbiór archiwalnych fotografii, ale nowoczesna projekcja, która przeniesie widzów do czasów przedwojennej Gdyni. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego, wieczornego spaceru po bulwarze Nadmorskim.
– Urodziny Gdyni świętujemy w tym roku inaczej, na odległość, bo bezpieczeństwo i dystans w dobie pandemii są najważniejsze. Dlatego część aktywności przenieśliśmy w przestrzeń miasta. Jedną z nich jest pokaz audiowizualny „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Zależało nam, aby w nowoczesny, ciekawy i niebanalny sposób przybliżyć mieszkańcom dzieje naszego pięknego i młodego miasta oraz przywołać dumę budowniczych i ich sukcesu, jakim było stworzenie „okna na świat”. Pokaz to piękna i nostalgiczna podróż po historii, którą trzeba zobaczyć – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.
Pokaz będzie prezentowany w dniach 10-14 lutego. Materiały wyświetlane są w pętli w godz. 17.00-22.00 na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth). Pokaz trwa około 12 minut.
Antoni Abraham, Józef Haller, Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Wenda – to oni przemawiają do nas wprost „z budynku urzędu”. W ich słowach szukamy odpowiedzi na pytania, czym dla odrodzonego po zaborach młodego państwa było wywalczenie dostępu do morza oraz czym dla Wybrzeża i Polski stała się Gdynia. Całość przekazu uzupełniają kolorowe i wyraziste kolaże i animacje, składające się z archiwalnych fotografii.
W pokazie „Gdynia – tu zaczyna się Polska” zostały wykorzystane fotografie archiwalne i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. W latach 20. i 30. były one proste, nośne i atrakcyjne formalnie. Do ich tworzenia zatrudniano najlepszych fachowców. Dzisiaj – w epoce kultury obrazów i prostego przekazu – nie straciły na aktualności. Ich siła wydaje się nawet większa. Są też częścią opowieści o powstaniu Gdyni. Dlatego twórcy pokazu postanowili się do nich odwołać.
Podczas pokazu wyświetlana jest także wyjątkowa animacja zrealizowana przez Fundację Koncept Kultura. Wykorzystano w niej fotografie archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i gdyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Partnerami obchodów 95. urodzin Gdyni są Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni.
Weronika Rozbicka
fot. Karol Stańczak
UM Gdynia