Miasto Kościerzyna po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 prowadzonego przez Studenckie Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).
Choroby nowotworowe będąc przyczyną co czwartego zgonu w Polsce, niezaprzeczalnie stanowią ogromne wyzwanie z punktu widzenia zdrowia publicznego.
W ramach programu został opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony na 1 godzinę lekcyjną wraz z całą niezbędną obudową dydaktyczną – ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film na temat samobadania skóry. Zajęcia adresowane są do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik wanny melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się a skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Wczesne wykrycie czerniaka daje nawet 90% szanse na całkowite wyzdrowienie. Zasada jest prosta – im wcześniej zmiany nowotworowe zostaną wykryte, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest regularne samobadanie skóry.
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
- A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
- B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
- C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
- D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
- E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
UM Kościerzyna