Aktywnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie realizuje kurs haftu kaszubskiego.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu trwa szkolenie przywracania dawnych tradycji hafciarstwa na Kaszubach. Planowane 160 godzin zajęć umożliwi uczestniczkom poznanie podstaw i technik hafciarskich pod okiem doświadczonej instruktorki – Mistrza Tradycji pani Danuty Sirockiej. W programie znalazły się podstawy haftu szkoły wdzydzkiej i żukowskiej: przygotowanie i wybór materiałów, korzystanie z gotowych szablonów, przenoszenie wzorów, podstawy technik hafciarskich. Prace wykańczane są w tradycyjny sposób mereżką i frędzlami. Gotowe produkty w miarę potrzeb były krochmalone i maglowane.
Haft kaszubski ma bardzo bogatą tradycję. Najbliższą szkołą haftu kaszubskiego jest Szkoła Wdzydzka, która powstała dzięki Izydorowi i Teodorze Gulkowskim. W 1906 roku zorganizowano we Wdzydzach pierwszy kurs hafciarski, w którym na przestrzeni lat brało udział ok. 100 kobiet. Prace wdzydzkich hafciarek zaczęły trafiać do miast, dając wsi zarobek w trudnych czasach. Dzięki Teodorze i jej licznym podróżom zyskały również sławę na ogólnopolskich i zagranicznych wystawach rękodzieła ludowego. Kierując się tak pięknym wzorcem kursantki z Kłobuczyna przygotowują wystawę prac.
Celem realizacji projektu jest zachowanie od zapomnienia i przekazanie umiejętności hafciarstwa kaszubskiego oraz historii haftu na Kaszubach.
UG Kościerzyna