Od 3 lat Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich przygotowuje Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Dane do rankingu pochodzą z obiektywnych informacji, przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe, a więc państwowy, zewnętrzny i niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego.
Analiza kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego jest przedstawiona w podziale na gminy: wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy czym warto zauważyć, że to właśnie gmin wiejskich jest najwięcej, bo aż 1547.
Ranking powstał w oparciu o 7 wskaźników obiektywnej oceny kondycji finansowej samorządów:
- Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
- Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
- Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
- Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
- Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
- Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
- Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione wskaźniki, Gmina Kościerzyna uzyskała w „Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019” 442 miejsce. Jest to jednocześnie 22 miejsce w województwie pomorskim (na 81 gmin wiejskich) i 1 miejsce wśród gmin wiejskich powiatu kościerskiego. Dodać można, że kolejna gmina wiejska z powiatu kościerskiego uplasowała się na 802 miejscu. Warto też zauważyć, że w porównaniu do roku 2018 Gmina Kościerzyna odnotowała znaczny wzrost – z miejsca 571 na 442.
„Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019” przekazany został do urzędu gminy Kościerzyna pod koniec 2020 roku i dostępny jest na stronie internetowej: http://www.forum-ekonomiczne.pl/
Gmina Kościerzyna