Jak skutecznie pozbyć się długów? Jakie są metody radzenia sobie z zobowiązaniami? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas nadchodzącego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Od poniedziałku, 17 czerwca, do soboty, 22 czerwca, będą odbywać się wydarzenia plenerowe w gdańskich dzielnicach.
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to dobra okazja by dowiedzieć się, gdzie i na jaką bezpłatną pomoc mogą w naszym mieście liczyć osoby mające problem z terminowym opłacaniem czynszu, spłatą kredytu lub doświadczające przemocy ekonomicznej.
Program Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego
– Każda osoba, która ma niespłacone należności, długi doświadcza ogromnego stresu i napięcia. Wiemy też, że niektóre osoby doświadczają przemocy ekonomicznej i związanych z tym niepokoju i cierpienia. Takie osoby potrzebują pomocy – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – W Gdańsku od 2016 roku funkcjonuje polityka, która ma przeciwdziałać zadłużeniom oraz zapewniać i wspierać bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców. Jednym z jej wyrazów jest organizowanie dwa razy w roku wydarzeń, podczas których w różnych miejscach miasta mogą państwo spotkać doradców i doradczynie, osoby z które są w stanie pokierować i powiedzieć, gdzie można znaleźć pomoc prawną, psychologiczną czy dotyczącą restrukturyzacji zadłużenia.
Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego odbędzie się między 17 a 22 czerwca. Zaplanowano cztery wydarzenia plenerowe: pierwsze podczas Pikniku Seniora, na Ołowiance; kolejne – na trzech gdańskich targowiskach, by z ofertą Programu BEiWOZ można było się zapoznać blisko miejsca zamieszkania:
- 17.06, poniedziałek: Parada i Piknik Seniorów na Ołowiance w godz. 12.00–17.00 (start: godz. 12.00 pod Fontanną Neptuna),
- 18.06, wtorek: targowisko przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od strony ul. Wyspiańskiego,
- 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska,
- 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony”
Specjaliści od długów w przestrzeni miasta
– W tym roku Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego jest organizowany już po raz dziewiąty. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, żeby w sposób edukacyjny i promocyjny wyjść na ulice miasta i w różnych przestrzeniach pokazać ofertę miejskich jednostek i naszych partnerów społecznych – mówiła Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Mieszkańcy mogą zapoznać się z możliwościami wyjścia z długów, zadbania o swój budżet domowy, czy też uzyskać porady prawne, psychologiczne lub różnego rodzaju porady finansowe. Będziemy obecni w różnych miejscach Gdańska, m.in. po raz pierwszy także na miejskich targowiskach. Będzie można tam uzyskać poradę lub umówić się na wizytę w miejscach świadczących potrzebną pomoc.
Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska czekać będą osoby reprezentujące Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Urząd Pracy oraz biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, ale także Wojewódzkiego Urządu Pracy w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Komendy Miejska Policji w Gdańsku, Fundacji Santander oraz Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w 4 LO w Gdańsku.
Jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie możliwość umówienia indywidualnego spotkania, w celu omówienia tematu bardziej szczegółowo. Będzie można też uzyskać informacje, gdzie osoby zadłużone otrzymają specjalistyczną pomoc w danej sprawie. W ramach TBE zaplanowano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.
Gdański program wspierający zadłużonych
– Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to akcja promocyjna i konsultacyjna, zmierzająca do poinformowania jak największej ilości gdańszczan o tym, że funkcjonuje Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdańsk jest pierwszym i do tej pory jedynym miastem, który w takiej skali wspiera osoby w trudnej sytuacji finansowej, w tym dłużników – mówi Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. – W trakcie tygodnia zaprezentujemy platformę bezpieczeństwa ekonomicznego, na którą składa się bardzo wiele organizacji, instytucji. podmiotów prywatnych i korporacji prawniczych. Motyw przewodni i zakres tematyczny co roku jest inny, w tym roku postawiliśmy na seniorów i wsparcie ich spraw, zarówno finansowych, jak i zadłużeń.
Od 2016 roku w Gdańsku realizowany jest, unikatowy w skali kraju, Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W jego ramach prowadzona jest między innymi edukacja ekonomiczna. Dwa razy do roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W listopadzie jest to Gdański Dzień Bez Długów, a w czerwcu właśnie Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.
Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych skierowany jest do gdańszczanek i gdańszczan w różnym wieku, zmagających się z problemami zadłużenia, ofiar nadużyć finansowych, osób doświadczających przemocy ekonomicznej, ich bliskich. Mogą liczyć na bezpłatne wsparcie prawne czy psychologiczne – świadczone przez cały rok. To cały wachlarz realizowanych w mieście działań dotyczących:
- edukacji ekonomicznej, obejmujących naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
- zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego,
- wsparcia psychologicznego,
- wsparcia (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
- wsparcia psychologicznego ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
- prowadzenia indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
- wypracowania rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.
Program realizowany jest w szerokim partnerstwie, dzięki czemu mieszkanki i mieszkańcy mogą liczyć na kompleksową pomoc.
Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych
W ramach wdrażania programu zostało uruchomione Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Działa od poniedziałku do piątku, w godzinach umożliwiających skorzystanie z pomocy także osobom pracującym (w poniedziałki, czwartki i piątki – od 8.30 do 16.30, we wtorki i środy od 12.00 do godz. 20.00). Jego siedziba mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 8.
Centrum prowadzi działalność związaną, m.in. z doradztwem w zakresie edukacyjnym i prawno-finansowym, kompleksowym prowadzeniem spraw i prowadzeniem programów pomocy osobom będącym ofiarami przestępstw i nadużyć ekonomicznych (w zakresie będącym poza kompetencjami Miejskiego Rzecznika Konsumentów). Centrum prowadzi także grupy samopomocowe dla osób posiadających problem utraty kontroli nad długami w ramach procesu terapeutycznego.
Działania podejmowane w ramach poradnictwa prawnego gwarantują przygotowanie dostosowanego do potrzeb odbiorcy dokumentu. Poradnictwo obejmuje także pomoc w przygotowaniu pism w postępowaniu ugodowym, sądowym i egzekucyjnym.
Bieżące informacje dot. aktywności centrum można znaleźć na Facebooku.
Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl