Sposoby na integrację społeczną mieszkańców metropolii, wstęp do strategii działań na przyszły rok oraz wybór nowych władz – na takie tematy rozmawiano podczas inauguracyjnego spotkania Metropolitalnej Komisji Integracji Społecznej. To jedna z kilku komisji tematycznych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które zajmują się rozwiązywaniem lokalnych problemów na poziomie metropolitalnym oraz kreowaniem współpracy między samorządami i biurem OMGGS-u.
Pierwsze w tej kadencji spotkanie Metropolitalnej Komisji Integracji Społecznej odbyło się 23 października. Komisję tworzy grono samorządowców oraz pracowników samorządowych – specjalistów od polityki społecznej. Będą oni działać przez 5 lat do następnych wyborów samorządowych. Obecnie komisja opracowuje plan działań wynikających z celów długofalowej Strategii OMGGS 2030.
Współprzewodniczącymi Metropolitalnej Komisji Integracji Społecznej są Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni oraz Monika Chabior – zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Podczas spotkania jednogłośnie wybrano także dwoje wiceprzewodniczących: Joannę Grabowską – wiceprezydentkę Tczewa oraz Arkadiusza Kraszkiewicza – zastępcę prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych.
Współpraca między gminami, zarówno tymi dużymi, jak nasze miasta, jak i mniejszymi, jest niezwykle istotna w działaniu samorządów – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Wśród istotnych wyzwań w sferze społecznej, stojących obecnie przed samorządami, są m.in. zagadnienia deinstytucjonalizacji usług publicznych, wsparcia w kryzysie czy wdrażanie standardów miast praw człowieka. To zagadnienia objęte planem działania na najbliższy czas.
Komisje w tej kadencji mają niepowtarzalne zadanie zaproponować działania w swoich obszarach tematycznych dla związku metropolitalnego, w który niebawem ma przekształcić się OMGGS.
W Komisji zasiadają bardzo doświadczeni samorządowcy, specjaliści w obszarach rozwoju społecznego i równego traktowania, zdrowia, usług społecznych oraz wdrażania polityk horyzontalnych. Przy projektowaniu działań Komisja położy nacisk na współpracę z mniejszymi gminami oraz ekspertami międzysektorowymi – mówi Małgorzata Ciecholińska z zespołu strategii i rozwoju OMGGS i jak dodaje: – Przy wyborze tematów kierowano się tym, aby były one aktualne dla samorządów i pomagały w wykonaniu bieżących obowiązków – jak wdrożenie polityk deinstytucjonalizacyjnych. Samorząd (lub metropolia) praw człowieka pod tym hasłem kryje się idea rozwijająca metropolitalne standardy OzN i integracji migrantów, aby gminy wobec wszystkich mieszkańców aktywnie wprowadziły prawa obywatelskie, gospodarcze i społeczne przysługujące obywatelom UE. Aby sprostać zmianom zachodzącym we współczesnym świecie Komisja podejmie temat edukacji włączającej i dostępności na rynku pracy dla m.in. młodych OzN, migrantów.
W skład Komisji wchodzą:
- Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni,
- Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania,
- Jarosław Białk, starosta pucki,
- Joanna Grabowska, zastępczyni prezydenta Tczewa ds. społecznych,
- Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych,
- Magdalena Pipka-Urbańska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Linia,
- Maciej Kisała, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu.
Metropolitalna Komisja Integracji Społecznej zajmie się m.in. wsparciem samorządowych instytucji społecznych, wdrażaniem metropolitalnych standardów dla OzN i migrantów, szkoleniami, a także wymianą wiedzy i dobrych praktyk. Kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze w tym roku.
Koordynatorką komisji jest Małgorzata Jankiewicz
Aneta Marczak
UM Gdynia