We wtorek, 20 lutego w elektrociepłowni w Gdyni podpisano umowę między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej instalacji gazowej. Warta ponad 380 mln zł inwestycja będzie gotowa na sezon grzewczy 2026/2027. Efekt – obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40%, co wpisuje się w ambitny, gdyński plan redukcji śladu węglowego, który po raz pierwszy policzono w 2022 roku.
Podpisanie umowy między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej (produkującej zarówno energię cieplną, jak i prąd) instalacji opartej na pięciu silnikach gazowych to kolejny etap dekarbonizacji elektrociepłowni w Gdyni. Pierwszy realizowany jest od 2016 roku, kiedy to oddano do eksploatacji kotłownię rezerwowo-szczytową, zasilaną olejem lekkim, a docelowo gazem. Jeszcze w I kwartale br. oddana zostanie druga kotłownia na olej lekki, a docelowo gaz. Zastąpi ona największy ciepłowniczy kocioł węglowy, pracujący od lat 70. XX wieku.
Równolegle do budowy instalacji gazowej (gotowej na sezon grzewczy 2026/2027), budowany będzie gazociąg z firmy Gaz System S.A. w Kosakowie. Gaz w EC Gdynia popłynie w 2025 roku, co umożliwi przepaliwowanie kotłów szczytowych olejowych na gaz.
Efekty dla środowiska i mieszkańców
Zachodzące zmiany w gdyńskiej elektrociepłowni oznaczają wymierne efekty dla środowiska i mieszkańców. Gdynia w 2022 roku obliczyła ślad węglowy miasta i realizuje ambitny plan jego ograniczenia.
– Certyfikowaną metodologią policzyliśmy ślad węglowy i przyjęliśmy założenie, że do roku 2030, więc w bardzo krótkim czasie, ten ślad węglowy będzie obniżony o 43%. Kluczowym graczem w tej grze jest właśnie współpraca z PGE Energią Cieplną – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Jak mówiła obecna na uroczystości Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A., celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców, świeże powietrze oraz zdrowie naszych dzieciom.
– To wszystko wymaga znacznych działań. Budowa nowego źródła kogeneracyjnego z wykorzystaniem silników gazowych tutaj, w Gdyni jest ważną inwestycją, która znacząco obniża emisję – powiedziała Małgorzata Banasik.
Planowane efekty po zakończeniu 2. etapu dekarbonizacji w EC Gdynia:
- 2000 wagonów węgla rocznie mniej,
- obniżenie emisji tlenków siarki o 90%,
- obniżenie emisji tlenków azotu o 75%,
- obniżenie emisji pyłów o 95%,
- obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40%.
– W gronie polskich miast Gdynia może być dumna z jakości powietrza, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami. Mamy konkretne plany do realizacji, a dzisiaj podpisana umowa sprawi, że przede wszystkim mieszkańcy okolicznych dzielnic – Pogórza, Obłuża, Oksywia, Babich Dołów, Chyloni, Grabówka bardzo realnie odczują obniżenie poziomu pyłów i CO2 w powietrzu. To ważna i oczekiwana przez mieszkańców Gdyni informacja – mówi Wojciech Szczurek.
Umowę ze strony PGE Energia Ciepła S.A. podpisali prezes zarządu tej firmy Maciej Jankiewicz oraz Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.
– Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji CO2 o niemalże 200 tys. ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku – powiedziała Ewa Barszcz.
Maciej Jankiewicz: – Nasze elektrociepłownie są częścią tkanki miejskiej i nie byłoby to wszystko możliwe bez bardzo dobrej współpracy z lokalnym samorządem. I tutaj, w Gdyni chciałem bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi, bez którego współpracy nasza działalność tutaj by się na pewno nie udała.
Fot. i tekst Przemysław Kozłowski
UM Gdynia