Ważny czas przed włodarzami samorządów wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – otwierają się szanse na wykorzystanie kolejnych unijnych środków z nowej perspektywy. Zamyka się także kolejny rok międzygminnej współpracy, która ma wspólne cele. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady OMGGS-u oraz walne zgromadzenie członków tego metropolitalnego stowarzyszenia.
Współpraca łączy i ułatwia realizowanie dużych projektów – zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawia się nowa perspektywa unijnych środków. Gminy z obszaru trójmiejskiej metropolii kontynuują współpracę w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Za nami ostatnie w tym roku posiedzenie rady stowarzyszenia, a także walne zgromadzenie jego członków, czyli samorządów tworzących aglomerację Trójmiasta.
Nieprzypadkowo członkowie OMGGS tym razem spotkali się w Gdyni, a konkretniej – w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Minęło już bowiem kilka miesięcy od momentu, w którym stery rady tej organizacji przejął prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, przejmując funkcję (zgodnie z zasadą rotacyjności) bezpośrednio po prezydencie Sopotu, Jacku Karnowskim.
Nowe unijne środki i kolejne wyzwania
W pierwszej kolejności przedstawiciele metropolitalnej rady dyskutowali nad uchwałami związanymi z funkcjonowaniem Obszaru Metropolitalnego w nadchodzącym roku, w tym tymi dotyczącymi budżetu organizacji, przygotowań do kolejnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z unijnych środków czy planów przystąpienia do METREX – europejskiej sieci zrzeszającej regiony i obszary metropolitalne.
– Od ponad pół roku szefem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot jest prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek i gości nas w Gdyni, gdzie podsumowujemy nie tylko rok, ale i całą perspektywę finansową 2014-2020. Ponad 160 projektów, których realizację finalizujemy, a rozmawiamy również na temat rozpoczęcia nowego pakietu inwestycyjnego o wartości 850 milionów złotych: nowe węzły przesiadkowe, nowe trasy rowerowe, projekty związane z adaptacją do zmian klimatu, z infrastrukturą społeczną, więc metropolia szykuje nowe projekty, a dzisiaj dyskutuje o tym, jak to precyzyjnie zrobić – wyjaśnia Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
– To nie tylko obszar formalnych projektów, realizowanych wspólnie, ale to przede wszystkim także grupa samorządów bardzo ściśle współpracująca, pomagająca sobie nawzajem, dzieląca się doświadczeniem i myślę, że to buduje znakomity klimat dla realizacji różnych projektów, także tych związanych z projektami europejskimi – mówił Wojciech Szczurek, przewodniczący Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Walne zgromadzenie planowało kolejny rok
Po posiedzeniu rady odbyło się także walne zgromadzenie członków OMGGS, które było okazją do spotkania w większym gronie i rocznych podsumowań działań podejmowanych wspólnymi siłami w ramach metropolii.
Wśród poruszanych tematów kwestie, nad którymi wcześniej pochywliła się rada organizacji: przyszłoroczny budżet, plany działania, a także kryteria dotyczące wspólnych inwestycji w ramach ZIT i pierwsze plany związane z nowym unijnym rozdaniem.
Przedstawiciele łącznie 59 miast, gmin i powiatów z najbliższego regionu, które współtworzą obszar trójmiejskiej aglomeracji wzięli też udział w spotkaniu świątecznym.
Kamil Złoch
UM Gdynia