To będzie kulturalny tydzień w Gdyni. Już wieczorem (5 sierpnia) ruszy jubileuszowa, 10. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta”. Plenerowe widowiska opanują miasto do niedzieli, 11 sierpnia. W kilku nietypowych lokalizacjach zaprezentują się artyści offowi z Łodzi, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Katowic i Trójmiasta. Pierwszy spektakl odbędzie się w nadmorskiej scenerii w Orłowie. Będzie to „Very Sad” w wykonaniu duetu z Łodzi – Patrycji Kowańskiej, czyli Grubej i Dominiki Knapik, czyli Głupiej. Przygotowania do pokazu trwają – zajrzeliśmy za kulisy, żeby uchylić Wam rąbka tajemnicy.
7 dni, 7 nietypowych lokalizacji, 7 grup teatralnych i 7 przedstawień – tak w skrócie można opisać tegoroczną odsłonę „Pociągu do Miasta”. Temat przewodni to tym razem „Stacja Artyst/k/a”. Prezentowane spektakle będą się zatem odnosić do roli artysty w świecie. Aktorzy językiem teatru opowiedzą o zadaniach, jakie stoją przed twórcami, o ich życiu prywatnym, nałogach, przekraczaniu granic ciała i ducha czy kwestiach ekonomicznych.
Teatr w plenerze zagości w Gdyni przez siedem letnich wieczorów. Od 5 do 11 sierpnia dla gdyńskiej publiczności wystąpią artyści z Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania i Trójmiasta. Każdego dnia będzie można obejrzeć inne przedstawienie – w niecodziennej lokalizacji. Założenie jest bowiem takie, że miejsca spektakli mają oddawać charakter i atmosferę sztuk. Pokazy będą się rozpoczynać zawsze o godz. 21.00. Warto przyjść wcześniej, by zająć dogodne miejsce, a także zabrać ze sobą koce, karimaty czy składane krzesła. Przydadzą się również kalosze i parasole – na wypadek deszczu.
– Zapraszamy Państwa bardzo. Bądźcie z nami. Wstęp bezpłatny, więc nie musicie o nic się martwić. Wystarczy przyjść, zająć miejsce i cieszyć się sztuką – zachęca Grzegorz Kujawiński, koordynator festiwalu „Pociąg do Miasta”.
Już za kilka godzin pierwszy festiwalowy spektakl. Na dziedzińcu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni przy ul. Orłowskiej 8 zaprezentuje się duet Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik) w przedstawieniu „Very Sad”. To druga część scenicznej trylogii, którą wystawia zespół. W ich repertuarze są jeszcze przedstawienia „Very Funny” (pierwsza część) oraz „Very Cheap” (trzecia część).
Trwają przygotowania do wieczornego pokazu. Zajrzeliśmy za kulisy, by pokazać Wam przygotowania i budzącą się atmosferę wydarzenia. Spektakl ma formę fraszki performatywnej z elementami muzycznymi. A dzięki lokalizacji magia teatru połączy się z pięknem kurortu i szumem morza.
– Spektakl traktuje o chorobach, o starzeniu się ciała. Powiedziałabym, że atmosfera będzie dość melancholijna. Mam nadzieję, że bliskość morza wpłynie pozytywnie też na to, że przekaz jest dosyć smutny, ale też ironiczny. Jednak wbrew pozorom jest to zabawny spektakl – mówi Patrycja Kowańska, czyli Gruba.
– Mamy do opowiedzenia słodko-gorzką historię, ale też z pewnym uśmiechem. Trochę śpiewamy pieśni Schuberta, trochę swoich autorskich piosenek. Także myślę, że troszkę melancholijnie, ale też i dowcipnie. Myślę, że bardzo trafny jest wybór tego miejsca. I też to nasz debiut plenerowy, więc bardzo się cieszymy, że możemy tutaj, tak blisko morza, pokazać ten spektakl. Prestiżowo zaczynać festiwal i postaramy się stanąć na wysokości zadania – dodaje Dominika Knapik, czyli Głupia.
Również w kolejnych dniach nie zabraknie teatralnych wrażeń. We wtorek, 6 sierpnia o godz. 21.00 na molo Południowym i schodach Akwarium Gdyńskiego (al. Jana Pawła II 1) zaprezentuje się Teatr Komuna z Warszawy. Zespół zagra spektakl „O czynach niszczących opowieść”. 7 sierpnia teatr plenerowy przeniesie się na Witomino. O godz. 21.00 na patio Przystani Widna 2A widzowie zobaczą „Kaprala w Kościółku” autorstwa Kuby Kaprala, Marka Kościółka i Leny Witkowskiej. Przedstawienie wykona Teatr Ósmego Dnia z Poznania. W czwartek, 8 sierpnia teatralny duch ożyje na dziedzińcu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej 26. O godz. 21.00 wystąpi tam Scena Robocza z Poznania w przedstawieniu „Nasza racja” w reż. Leny Witkowskiej i Adama Ziajskiego. Z kolei w piątek, 9 sierpnia sztuka zawita na boisko Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej 5/9. O godz. 21.00 będzie można zobaczyć „Klub anonimowych aktorów” w reż. Rafała Derkacza. Natomiast 10 sierpnia o godz. 21.00 w zielonej strefie między budynkami III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98) zagra Living Space Theatre z Katowic i Bytomia. Jego „Q&A (the Polish Edition)” to sztuka autorstwa choreografki Rachel Erdos. Powstała w 2017 roku w Tel Awiwie. W Gdyni zostanie zaprezentowana jej polska edycja. Na koniec festiwalu zaprezentuje się Teatr Gdynia Główna. W niedzielę, 11 sierpnia o godz. 21.00 w Hali Łukowej Miejskich Hal Targowych przy ul. Wójta Radtkego 36 publiczność zobaczy „Wieczną komedię” w reż. Grzegorza Kujawińskiego.
Szczegółowy program i opisy spektakli można znaleźć na stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.
Dostępna jest też festiwalowa mapa wydarzeń.
Tradycyjnie „Pociągowi do Miasta” towarzyszy konkurs na recenzje teatralne – „Młoda krytyka”. Widzowie, którzy chcą wziąć w nim udział, powinni skrupulatnie zapisywać swoje festiwalowe wrażenia i interpretacje spektakli. Recenzje można przesyłać na adres: pociagdomiasta@teatrgdyniaglowna.pl. Mail powinien mieć tytuł „Młoda Krytyka 2024”. W wiadomości należy podać swoje imię, nazwisko oraz dane kontaktowe. Termin przysyłania prac to 13 sierpnia.
Nadsyłane teksty mogą mieć dowolną długość. Ważne, by operowały zarówno wiedzą (zawierały na przykład ocenę scenografii, reżyserii czy gry aktorskiej, analizę poruszonego tematu, zgłębiały inspiracje, które towarzyszyły przy powstawaniu przedstawienia), jak i dawały wgląd we wrażenia odbiorcy. Nie ma limitu recenzji – można przesłać dowolną ilość ze wszystkich siedmiu spektakli tegorocznego „Pociągu do Miasta”.
Szczegóły i regulamin są dostępne na facebookowym profilu Teatru Gdynia Główna.
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek objęła honorowy patronat nad festiwalem „Pociąg do Miasta”. Projekt jest finansowany ze środków miasta.
Magdalena Czernek
UM Gdynia