Święto półwiecza poezji śpiewanej w Olsztynie rozpoczęliśmy 18 czerwca fantastycznym koncertem „Piotr Bukartyk 40 lat z hakiem”, a na scenie Auli im. Anny Wasilewskiej u boku jubilata wystąpili również wybitni goście: Krystyna Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś. Akompaniowała fantastyczna grupa Ajagore! Było z przytupem, dowcipem, mądrym słowem, wyszukaną melodią – rewelacja, jak przyznała sama publiczność.
Kolejny dzień to warsztaty doskonalące umiejętności muzyczno-wokalne bardzo przypadły do gustu złotej dziesiątce konkursowej.
Warsztaty poprowadzili fachowcy: Joanna Fertacz, Basia Raduszkiewicz, Piotr Banaszek.
Trzeciego dnia olsztyńskie Stare Miasto utonęło w rozmaitych dźwiękach, za sprawą Fete de la Musique, czyli Święta Muzyki, zorganizowanego przez Federację Fosa, przy współpracy z rozmaitymi instytucjami i podmiotami, w tym również z nami – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Melodie rozbrzmiewały w ponad 100 różnych lokalizacjach olsztyńskiej „starówki”! To ewenement na skalę kraju. Zaśpiewaliśmy tłumnie wspólnie z Czerwonym Tulipanem ulubioną już piosenkę Olsztynian, czyli „Olsztyn Kocham”. Nie zabrakło i gromkiego 100 lat liderowi Stefanowi Brzozowskiemu, który akurat obchodził urodziny.
Tego dnia, na serio i mniej poważnie, dyskutowaliśmy również na Targu Rybnym – o pierwszych miłościach, które rodziły się właśnie podczas Spotkań Zamkowych, o tym jaka jest przyszłość pisania do rymu, czy wreszcie jak określić, co jest poezją, a co już nie? Wśród gości specjalnych znaleźli się: Jolanta Szydzińska, Jan Wołek, Krzysztof Stachowski, Stefan Brzozowski, Basia Raduszkiewicz, a także prowadzący dyskusję Piotr Szauer i Łukasz Jędrys, który zakończył spotkanie muzycznym akcentem.
Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy na zamkowym dziedzińcu. Tegorocznym koncertom towarzyszyły przepiękne (zdaniem publiczności) projekcje na ekranie diodowym w tle sceny. Doskonale budowały scenerię, podkreślały urok słów i melodii. A poezją w piosenkach czarowali publiczność: Julia Baczyńska, Karolina Kram-Chojnacka, zespół Falochron, Emilia Marzec, duet Przedwieczór, Wiktoria Przęczek, Klara Sternicka, Andrzej Śleszyński, Weronika Ważna, Michał Wróblewski, wybrani wcześniej do konkursu przez jury w składzie: Joanna Kondrat, Joanna Fertacz, Piotr Banaszek, Piotr Szauer. Koncerty konkursowe zawsze odbywają się przy akompaniamencie na żywo. Nie inaczej było i tym razem. Oprawę muzyczną zapewnili znakomici: Piotr Banaszek, Kornel Jasiński, Piotr Aleksandrowicz, Adam Grzelak.
Następnego dnia przeżywaliśmy emocje laureatów.
Zarówno ten, jak i poprzedni wieczór koncertowy poprowadziła Ewa Cichocka – z klasą, elegancją, charakterystycznym sobie poczuciem humoru, jak zawsze w granicach najlepszego smaku. Decyzją jurorów w składzie: Basia Raduszkiewicz, Renata Przemyk, Jerzy Satanowski, Jan Wołek, Stefan Brzozowski
NAGRODY w konkursie Spotkań Zamkowych otrzymali:
- Duet Przedwieczór – Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej, ufundowana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskigo, Patrona Honorowego wydarzenia. Nagrodę wręczyła wicemarszałkini Maria Bąkowska.
- Wiktoria Przęczek – I nagroda prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka
- zespół Falochron – II nagroda, ufundowana przez dyrektorkę Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych Wiolettę Jaskólską
- Andrzej Witold Śleszyński – Nagroda Publiczności, którą wręczył wicedyrektor CEiIKu Jarosław Kowalski
- wyróżnienia: Emilia Marzec i Karolina Kram-Chojnacka.
Gościliśmy na scenie także zwycięski kwartet z 2023 roku, czyli piękne i zdolne Alstromerie. W noc weszliśmy koncertem gwiazdy, zaproszonej specjalnie z okazji jubileuszu Spotkań – Renata Przemyk Kwartet Akustik. Znana wokalistka wystąpiła już niegdyś na dziedzińcu zamkowym i wspomina te chwile z rozrzewnieniem. Piękny powrót na olsztyńską scenę, jak sama przyznała.
Piątego dnia świętowanie ukoronowała Gala Jubileuszowa 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Jerzy Satanowski obdarzył nas najpiękniejszym prezentem na okoliczność tego jubileuszu. To były poetyckie Himalaje. Usłyszeliśmy aranżacje klasyków polskiej poezji, w wykonaniu fantastycznych głosów: Doroty Osińskiej, Joanny Lewandowskiej, Magdy Piotrowskiej, trio „Trzy Dni Później”, Wojciecha Brzezińskiego, Marcina Januszkiewicza, Mirosława Czyżykiewicza, Michała Mikołajczaka. Całość okrasił charakterystycznie klimatyczną, elegancką, nie napuszoną i nienachalnie dowcipną narracją – Jan Wołek, któremu zaśpiewaliśmy wszyscy 100 lat z okazji urodzin. Wykwintna oprawa muzyczna pod kierownictwem Fabiana Włodarka. Oczy i duszę cieszyły bajeczne wizualizacje. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.
Ostatni dzień świętowaliśmy w Galerii Sowa pod zamkiem… Przeżyliśmy kolejne chwile wzruszeń i poruszeń, bo gdy Czerwony Tulipan obchodzi swoje 40. lat na scenie, to musi być COŚ! Repertuar, zatytułowany Misz Masz to koktajl najpiękniejszych utworów, ale również i takich, których publiczność jeszcze nie miała szczęścia usłyszeć. Cieszy nas, że ujrzały światło dzienne właśnie przy okazji jubileuszu półwiecza Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Związany z nimi od zarania jest przecież lider zespołu – Stefan Brzozowski – od niedawna także honorowy obywatel Olsztyna. Koncert zakończył się gratulacjami, gorącymi podziękowaniami i entuzjastycznym aplauzem publiczności.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?