To był miesiąc prawdziwie imprezowej wiosny, choć za oknami jeszcze szarawo. Mamy za sobą co najmniej kilkanaście różnych wydarzeń, które z przytupem zaoferowaliśmy naszym CEiIKowiczom. Wymieńmy kilka. Kwiecień rozpoczęliśmy koncertem Braci Kacperczyk. Istny szał zapanował w naszej Auli im. Anny Wasilewskiej. Publiczność na tyle entuzjastycznie powitała kapelę w Olsztynie, że frontmen Maciej wyjechał stąd z dwoma nowymi krawatami od fanek. Już wkrótce atmosferę podgrzał Kolejny Wieczór Kawalerski, czyli przezabawna farsa o intrygującym tytule „Na gorącym uczynku”, w wykonaniu uznanych aktorów polskiej sceny teatralnej. Żar, rozpalony w sercach publiczności, ciągle jeszcze tlił się podczas Rewii Burleski, kiedy to na naszej scenie wystąpiła najbardziej wszechstronna i doświadczona artystka polskiej sceny burleskowej – Red Juliette. Kultura jak widać niejedno ma oblicze. Nie zapominamy o sztukach pięknych. W Galerii Marszałkowskiej zaprezentowaliśmy „Moją Naturę”, czyli wystawę Józefa Mika – malarza, rzeźbiarza i animatora kultury z Lidzbarka Warmińskiego. A niedługo potem rozstrzygnęliśmy finał 3. edycji Warmińsko – Mazurskiego Przeglądu Sztuki Powszechnej, który tym razem zorganizowaliśmy w Bisztynku, wspólnie z tamtejszym Ośrodkiem Kultury i Aktywności Lokalnej. Nagrodziliśmy i wyróżniliśmy prace ceramiczne, rękodzielnicze, rzeźbiarskie, malarskie i twórczość gawędziarską. Oprawę muzyczną zapewniła niezawodna Joanna Kondrat z zespołem. Imprezę objął patronatem honorowym marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, a Samorząd Województwa wsparł ją finansowo. Dziękujemy!
- „Konkurs powstał po to, żeby doceniać zamiłowanie i talent do sztuki – nie tylko artystów z tytułem zawodowym. Można dzięki temu zaprezentować swoje prace szerszej publiczności, zamiast chować je do przysłowiowej szuflady. Spora liczba uczestników Przeglądu przekonuje nas, że to jest bardzo dobra i potrzebna inicjatywa.” – podsumowała Wioletta Jaskólska, dyrektorka Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Na naszej scenie nie zabrakło też w tym miesiącu stand-uperów. Dobre humory zapewnił najpierw Maciej Brudzewski, a kilka dni później – w nieco innej niż zwykle roli – Paweł Domagała.
Zmysły wyostrzył wszystkim spektakularny koncert Laboratorium Pieśni. To były dźwięki sensualne, dzikie, kobiece, inspirowane naturą… Usłyszeliśmy głosy, znane z malowanego filmu „Chłopi”, słynnej już na całym świecie.
Dobre kilka tygodni przygotowywaliśmy się natomiast do naszego kolejnego wydarzenia z cyklu CEiIK KONCERTOWO, finansowanego przez Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Tym razem wystąpił duet: Piotr Rogucki i Kuba Karaś. Gdy KARAŚ/ROGUCKI wchodzą na scenę to znaczy, że będzie o miłości… ale bardzo niesztampowo. Albumem „Atlas Iskier”, który promowali koncertem w Olsztynie, zamykają swój miłosny tryptyk muzyczny. Koncert odbił się bardzo pozytywnym echem w naszych mediach socjalnych i prywatnych wiadomościach od publiczności.
Tymczasem zespół ENEJ rozpoczął promocję nowego krążka „Vesna” i w planach trasy koncertowej nie mógł oczywiście pominąć Olsztyna. Zagrali również na nowoczesnej scenie Auli im. Anny Wasilewskiej. Kwiecień prawdziwie przeplatał się więc różnorodnością kulturalnych wydarzeń, organizowanych przez CEiIK. A czeka nas nie mniej.
Od kilku miesięcy przygotowujemy się bardzo intensywnie do 50. Jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Ten półmetek napawa nas dumą. Pragniemy świętować go szczególnie, ale o tym opowiemy więcej następnym razem. Od kilku lat sztandarową imprezą, którą współorganizujemy z Filharmonią Warmińsko-Mazurską jest też Arena Festival Film&Music. Ruszamy wspólnie z piękną, widowiskową 8. Edycją, która podobnie jak Spotkania Zamkowe genialnie zakończy czerwiec. Obie imprezy objął honorowym patronatem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. Nasze ulubione hasło „CEiIK w działaniu” jest wciąż nad wyraz aktualne. Działamy dalej!
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?