W lipcu w przestrzeni Parku Kolibki czeka nas spotkanie z kulturą świata. Cztery strefy tematyczne, które już znamy, teraz będą jeszcze bogatsze. Zobaczymy filmy o niezwykłych muzykach i dokumenty poruszające ważne kwestie społeczno-kulturowe. A to tylko część zmian zapowiadanych przez organizatorów festiwalu Globaltica. Sprawdźmy pierwszych ogłoszonych artystów.
Globaltica to multidyscyplinarny festiwal, który latem odbywa się w przestrzeni Parku Kolibki. Pokazuje różnorodność kultur świata, dyskutuje na ważne tematy z intrygującymi gośćmi, prezentuje artystów z każdego zakątka globu.
Nieodzowną częścią festiwalu są cztery strefy:
- Scena Muzyczna, na której grają najciekawsi artyści odnoszący się do tradycji.
- Strefa Zasilania Umysłu pełna spotkań z inspirującymi postaciami, warsztatów pomagających odnaleźć się w pędzącym świecie i uwrażliwić się na różnorodność kultur świata.
- Kino zaangażowane społecznie – filmy dokumentalne opisujące współczesność oczami grup marginalizowanych, ciekawe historie z zaskakujących miejsc.
- Miasteczko społeczne – miejsce, gdzie można spotkać organizacje pozarządowe, niezależnych wydawców, rękodzielników i rzemieślników.
Śladami czarnych płyt
Plakat tegorocznej edycji Globaltiki prezentuje się znakomicie. I jednoznacznie mówi: w tym roku czeka nas podróż śladami czarnych płyt (i nie tylko). Autorem plakatu jest Piotr Pucyloart music design.
Zagrają w Gdyni
Pierwsi artyści tegorocznej Globaltiki pochodzą z Cypru, Norwegii, Kolumbii, Francji i Polski. Z ostatniej podzielonej stolicy Europy Nikozji do Gdyni przyjedzie Buzz’ Ayaz łączący muzykę cypryjskich Greków i Turków z anatolijskim rockiem i lewantyńską psychodelią.
Gabba to zespół wykonujący samski joik z wpływami norweskiego i amerykańskiego folku, a ich debiutancki album został doceniony przez magazyn Songlines.
Pixvae grają niezwykle ekwilibrystyczne połączenie afrokolumbijskiej currulao z noise jazzem i połamanym rytmicznie rockiem. Na koncie mają dwa wyśmienite albumy, szykują kolejne nagrania, które będziecie mogli usłyszeć w Gdyni.
Najbliżej do Gdyni mają Wowakin, grają mazurki, oberki z Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw i Podlasia, a szerszej publiczności dali się poznać, dzięki obecności na ścieżce dźwiękowej do serialu „1670”. Choć na co dzień są triem, u nas zagrają w rozszerzonym składzie – z cymbalistką Martą Maślanką i legendą polskiej sceny niezależnej Piotrem Zabrodzkim.
Przypominamy, że do 1 maja bilety i karnety można nabyć w niższej cenie na stronie: https://bit.ly/Globaltica2024.
Globaltica potrwa od 19 do 21 lipca. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie festiwalu oraz Facebooku.
Festiwal Globaltica organizuje Fundacja Kultury Liberty.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia