Od 2021 roku Gdynia może poszczycić się tytułem Miasta Filmu UNESCO. Do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO dołączyliśmy nie tylko dzięki organizowanym tu od lat festiwalom filmowym, ale i systematycznej współpracy wielu instytucji i jednostek związanych z branżą filmową. Na konferencji, która odbyła się 3 stycznia w Gdyńskim Centrum Filmowym, podsumowano filmowe działania minionego roku.
W konferencji podsumowującej działania filmowe w naszym mieście udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Jerzy Rados, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Paulina Pohl i Kryspin Pluta z „Domu Filmowego”.
– Od dwóch lat jesteśmy Miastem Filmu UNESCO i to pozwala nam dzielić się naszymi doświadczeniami z partnerami z całego świata. Ale też z satysfakcją móc zweryfikować, że to, co realizujemy w Gdyni jest naprawdę na światowym poziomie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Gdynia – Miasto Filmu UNESCO
Ubiegły rok upłynął w Gdyni po znakiem cyklicznych wydarzeń filmowych. Wśród nich pojawiły się tradycyjnie:
- 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,
- 20. Millennium Docs Against Gravity Film Festival,
- 13. sezon Kina Letniego na Plaży w Orłowie,
- 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW,
- 53. Forum Wokół Kina.
W ubiegłym roku miasto po raz pierwszy zorganizowało też otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na projekty filmowe. Przeznaczono na to dodatkowe 167 850 zł. Granty zdobyło 7 projektów:
- Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind: projekt „Booktrailer – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci”;
- Fundacja Kultury Liberty: projekt „Cinema Ethnica”;
- Fundacja TREFL: projekt „Gdyńska mapa modernizmu – warsztaty filmu animowanego”;
- Pomorska Fundacja Filmowa: „XVI Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy” oraz „Filmowe myśli. Kino lekcje”;
- Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa: „Dni Krytyki Filmowej – VI edycja” oraz „Alfabet kina”.
Bez dwóch zdań wszystkie te projekty wzbogaciły ofertę kulturalną Gdyni w dziedzinie filmu. Nie można jednak pominąć nowych inicjatywach. Przykładem jest m.in. projekt „Gdyńska mapa modernizmu” realizowany w Gdyńskim Centrum Animacji. Był to cykl bezpłatnych warsztatów dla młodzieży. Na zakończenie projektu, pod okiem specjalistów z Gdyńskiego Centrum Animacji i KAZstudio, młodzi uczestnicy stworzyli 5-minutową animację poklatkową poświęconą modernistycznej architekturze naszego miasta.
„Dom Filmowy” z wizytą w Busan
Z kolei Paulina Pohl i Kryspin Pluta z „Domu Filmowego” reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum).
Mówili tam m.in. o integrujących działaniach „Domu Filmowego”, które są skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem kulturalnym. Projekty te realizowane są od lat dzięki wsparciu finansowemu Gdyni.
Niektóre z projektów „Domu Filmowego” to:
- „Witaminacja” – projekt skupiający się na audiowizualnych i muzycznych opowieściach mieszkańców Witomina o ich dzielnicy;
- „Booktrailer” – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci.
Rozmawiamy o kinie europejskim
Ubiegły rok to także projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego „Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim”. Wydarzenie skierowane było do dzieci i młodzieży. Młodzi widzowie pytani o kino europejskie, rozumieją, że są to filmy produkowane i reżyserowane w Europie przez europejskich twórców. W większości jednak samo pojęcie wydaje się im trudne i mało atrakcyjne. Wskazują na trudności w zrozumieniu kulturowej specyfiki danego filmu europejskiego, porównują rzeczywistość przedstawioną na ekranie ze swoją codziennością i nie zawsze potrafią się w niej odnaleźć. Dlatego projekt „Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim” miał im przybliżyć kinematografię danego kraju oraz tamtejszą kulturę. Gdyńscy widzowie poznali w ten sposób m.in. kino francuskie, hiszpańskie i włoskie.
– Film jest nieodzownym elementem całych procesów kreatywnych, które w mieście w obszarze kultury zachodzą i są jednym z ważnych elementów budowania tożsamości kulturowej naszego miasta. Ale nie można zapominać o tym, że jest to też narzędzie do realizacji innych pomniejszych, zapisanych w strategii celów – wyjaśnia Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.
Kolejne granty czekają
W połowie stycznia br. po raz drugi zostanie ogłoszony otwarty konkursu ofert na projekty filmowe. W puli dla organizacji pozarządowych pojawi się aż 200 tys. zł. Wyniki konkursu poznamy w marcu, a nagrodzone projekty będą realizowaneod kwietnia do końca tego roku.
Magdalena Śliżewska
Fot. Karol Stańczak/archiwum