Duże wydarzenia, koncerty, spektakle i uroczystości. Kalendarz Centrum Edukacji
i Inicjatyw Kulturalnych w 2023 roku był wypełniony po brzegi i właśnie jego ostatnie akcenty znajdują swój finał. Jedna z największych instytucji kultury w województwie podsumowuje ostatnie 12 miesięcy i szykuje się na kolejne wyzwania.
Ambitny i pracowity zespół pracowników, kreatywność w działaniu oraz pasja w realizowaniu dużych i małych kulturalnych przedsięwzięć. To, zdaniem Dyrektorki Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Wioletty Jaskólskiej czynniki niezbędne do tego, by z końcem roku przyznać wprost, że był on udany.
Wiedzieliśmy, że to będzie bardzo pracowity i trudny okres. Przede wszystkim, niemal cały czas trwał remont naszego głównego budynku przy ul. Parkowej w Olsztynie, który, co bardzo mnie cieszy, sprawnie dobiega do szczęśliwego końca. W tych nieco uciążliwych warunkach narodziło się jednak wiele pomysłów, które wraz z moim zespołem zrealizowaliśmy tak, jak to planowaliśmy – przekonuje dyrektorka CEiIKu.
Już podstawowe statystyki za 2023 pokazują, że w całym regionie, za sprawą Centrum działo się bardzo dużo. To 27 wystaw, wśród których można odnaleźć prace uznanych artystów z całej Polski. Sztuką tętniły Lidzbark Warmiński, podczas I Warmińskiego Pleneru Malarskiego „Mikołaj Kopernik” oraz Morąg, dzięki II Przeglądowi Sztuki Powszechnej. Ważnym aspektem w działalności CEiIKu był także film, za sprawą działającego w regionie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Zaprezentowano 4 premiery produkcji dofinansowanych z Funduszu, kolejne są kwestią czasu.
Mocnym punktem programu Centrum były koncerty muzyczne. Tych, przede wszystkim w Auli im. Anny Wasilewskiej udało się zorganizować i współorganizować ponad 20. Aulę odwiedzali znani artyści jak Vito Bambino, Strachy na Lachy, Spięty czy KSU. Do tego doliczyć należy takie gwiazdy jak Golec uOrkiestra, Enej czy Michał Wiśniewski, którzy występowali podczas dużych wydarzeń organizowanych przez CEiIK oraz samorząd województwa. Mowa tu o 25-leciu Samorządu na Warmii i Mazurach oraz Wojewódzkim Święcie Plonów, które przyciągnęły licznymi atrakcjami kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu.
Kolejnym aspektem działalności CEiIKu w 2023 roku był teatr oraz stand-up. Takich wydarzeń odbyło się również za sprawą Centrum ponad 20. Do tego 15 gal i przeglądów artystycznych i 6 konferencji. Jednym ze sztandarowych wydarzeń, które współtworzy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych są Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, które w tym roku także przyciągnęły do Olsztyna i regionu miłośników słowa oraz muzyki z całego kraju. Już trwają przygotowania do przyszłorocznej, jubileuszowej 50. Edycji tej wyjątkowej w skali kraju imprezy.
Chcemy, by to był czas świętowania i uhonorowania najważniejszych postaci „Spotkań”, które przez dekady budowały prestiż oraz rozpoznawalność tego wydarzenia. Niebawem będziemy dopracowywać szczegóły i informować o nich wszystkich mieszkańców regionu oraz publiczność i artystów z Polski. Termin znamy, to 20-22 czerwca 2024. Wygląda zatem na to, że nadchodzący rok będzie dla nas jeszcze intensywniejszy pod względem kulturalnym i podejmujemy to wyzwanie z radością – dodaje Wioletta Jaskólska, Dyrektorka Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.
Jak przekonują przedstawiciele CEiIKu, w przygotowaniu są także kolejne odsłony dużych regionalnych wydarzeń, w których Centrum bierze udział. Klaruje się także kalendarz koncertów, spektakli i wystaw.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?