W sobotę, 24 czerwca Hevelianum otworzył sezon wakacyjny, który potrwa aż do 3 września. Na gości Góry Gradowej i Domu Zdrojowego będą czekać warsztaty, wystawy, pokazy naukowe, spacery z przewodnikami i nocne obserwacje nieba.
Odkrywanie tajemnic dinozaurów, poskramianie płomieni podczas pokazów naukowych, wystrzał z repliki armaty, spektakularny mapping, zwiedzanie fortu z przewodnikiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, niezapomniane seanse w mobilnym planetarium i wystawa „APARATY made in POLAND”, gdzie będzie można podziwiać najciekawsze aparaty fotograficzne wyprodukowane w Polsce.
Na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Brzeźno w Domu Zdrojowym, czekać będą warsztaty z tworzenia zielników, ekologiczne pokazy naukowe i spacery z przewodnikami oraz plenerowe pokazy filmów.
Codziennie o godz. 11.30 podczas zajęć „Tajniki zielnika” będzie można odkryć fascynujący i niezgłębiony świat roślin, stworzyć swój własny zielnik oraz nauczyć się identyfikować rośliny jak prawdziwy botanik. Sekretne życie roślin czeka na wyciągniecie ręki! Podczas pokazów ekologicznych „Czego oczy nie widzą…” będzie można poznać, jak odmienny potrafi być świat z perspektywy zwierząt, a w trakcie terenówek przyrodniczych z edukatorem będzie można zagrać w niecodzienną ruletkę przyrodniczą. Hevelianum nie zapomniało o miłośnikach historii, na których będą czekać spacery z przewodnikiem w poszukiwaniu śladów dawnego nadmorskiego kurortu. W sierpniu zaś, przed Domem Zdrojowym ruszy druga edycja kina plenerowego „Filmy z klimatem”, gdzie będzie można zobaczyć filmy ukazujące piękno i bogactwo przyrody oraz znaczenie wpływu człowieka na środowisko.
– Będzie rodzinnie, blisko przyrody, ekologicznie, z historią w tle i wśród gwiazd. Każdy znajdzie coś dla siebie! – zaprasza Agnieszka Józefowicz, edukatorka Hevelianum.
Na Górze Gradowej na najmłodszych czekać będą warsztaty „Tropem dinozaurów”, podczas których wezmą oni udział w mini wykopaliskach. Do mobilnego planetarium Hevelianum zaprasza zarówno tych młodszych, jak i tych trochę starszych miłośników kosmosu. 25 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Śladkowską, autorką książki dla dzieci „Franek Błyskawica. Sen na Gradowej Górze”. Goście, którzy odwiedzą wówczas Górę Gradową, poznają barwnych bohaterów książki i spróbują rozszyfrować zagadki oparte na perypetiach Franka Błyskawicy.
Nie zabraknie też niezwykle lubianych przez gości Hevelianum pokazów naukowych, będzie władanie elektrycznością, oglądanie niewidzialnego i wystrzałowe reakcje chemiczne, czyli „The best of Hevelianum”. Wakacje to oczywiście też idealny czas na spacery. W co drugą niedzielę o godz. 13.00 na Górze Gradowej czekać będzie spacer przybliżający burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury budynków militarnych, a także funkcje poszczególnych obiektów. W letnie wieczory o godz. 21.00 odbywać się będą nocne spacery przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje w ramach spacerów „Fort Nocą”. Czy w zakamarkach Hevelianum kryją się tylko nietoperze? Warto sprawdzić!
Nieodłącznym elementem krajobrazu Hevelianum są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Pokazy musztry w ich wykonaniu i wystrzał z repliki armaty „Elżbieta” odbywać się będą w każdą niedzielę w samo południe na Górze Gradowej. Wieczorami, w czwartki i piątki, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej będzie wyświetlany mapping 3D przybliżający historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.
W wakacyjnej ofercie Hevelianum znalazła się również wystawa „APARATY made in POLAND”, którą od 16 czerwca do 3 września można podziwiać w przestrzeni sali Haxo w Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej. Jest to świetna okazja do przyjrzenia się fantastycznym wytworom polskiej myśli technicznej – od pierwszych aparatów fotograficznych produkowanych w Polsce, po sprzęt, który niektórzy mogą pamiętać z lat swojej młodości.
Na czas wakacji wydłużone będą godziny otwarcia. Wystawy stałe – „Dookoła Świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” – czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 09.00-18.00.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Hevelianum.
Dorota Kucharczyk
Hevelianum