Noc z 13 na 14 maja zapowiada się wyjątkowo. Miłośnicy kultury, sztuki i nowych doświadczeń bezpłatnie, lub za symboliczną złotówkę, będą mogli odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i akademie sztuki. Oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy – spacery, warsztaty, spektakle, a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. W tym roku uruchomiono również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających. Dojazd i powrót ze zwiedzania ułatwi okazjonalna, bezpłatna komunikacja miejska. Szczegóły zostały przedstawione na konferencji prasowej.
O atrakcjach opowiadali: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Barbara Sroka, zastępczyni dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej, Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. rozwoju oddziałów, Marcin Fedoruk, kierownik działu promocji i komunikacji wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Maciej Lisicki, prezes zarządu spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Odkryj nieznane miejsca, poznaj ciekawe historie
– Czuje dreszczyk emocji na myśl o liczbie osób, które mogą i będą odwiedzać w weekend instytucje kultury, muzea, galerie czy otwarte pracownie. Zachęcamy całe rodziny do udziału w Nocy Muzeów i spotkania się z pasjonatami w architektonicznych zakamarkach wspaniałych miejsc. W tym roku przyłączyło się niemal 60 instytucji kultury z 9 miejscowości Pomorza – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Nowością w tym roku jest możliwość odwiedzania także trzech Gdańskich Otwartych Pracowni, które udostępniamy artystom i artystkom, którzy nie tylko chcą prowadzić działalność artystyczną, ale też otwierają się na społeczność lokalną. Noc Muzeów to wspaniała inicjatywa, która popularyzuje uczęszczanie do instytucji kultury, ale też tworzy wspaniałą okazję, by odkrywać ciekawe miejsca naszego miasta i spotykać pasjonatki i pasjonatów kultury.
Szczegółowy program Europejskiej Nocy Muzeów 2023 można znaleźć na: nocmuzeow.ikm.gda.pl. Poszczególne atrakcje opisywane są także na facebooku wydarzenia. Większość instytucji w sobotę, 13 maja będzie otwartych w godz. 19.00 – 1.00.
Moc atrakcji
– W tym roku odbędzie się 18. edycja Europejskiej Nocy Muzeów, świętujemy zatem pełnoletniość. Mam nadzieję, że w tej bogatej ofercie atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas wydarzenia możemy spędzić czas w muzeach i zwiedzić ich wystawy stałe i czasowe, oraz skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę noc atrakcji. Jednak to nie tylko muzea, to także teatry, instytucje kultury, galerie, biblioteki, szkoły wyższe, licea i kościoły. Tam zaplanowane są m.in. spotkania z autorami, oprowadzania kuratorskie, wernisaże, pokazy filmów i wideo. To także liczne spacery, ale takie spacery nietypowe, bo i historyczne, literackie i z rozszerzoną rzeczywistością, a także te dźwiękowe. Zapraszamy również na liczne warsztaty. Noc Muzeów to także możliwość spotkania, wspólnego obcowania z kulturą. Zachęcamy do planowania swoich tras zwiedzania – mówiła Barbara Sroka, zastępczyni dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej.
Docenione zostaną także osoby, które aktywnie będą uczestniczyć w Nocy Muzeów. To za sprawą konkursu „ZWIEDZAJ, ZBIERAJ, WYGRYWAJ”, w którym po zebraniu minimum czterech pieczątek z czterech różnych instytucji będzie można odebrać książkę w punkcie informacyjnym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Specjalne ulotki z miejscem na pieczątkę można pobrać ze strony internetowej nocmuzeow.ikm.gda.pl lub wziąć bezpośrednio z instytucji biorącej udział w akcji.
Poznaj historię Gdańska i jego mieszkańców
– Muzeum Gdańska to najwspanialsze obiekty historyczne i zabytki naszego miasta. Tej nocy, jak każdego dnia, będzie można podziwiać bogactwo i wspaniałość Gdańska i jego dawnych mieszczan. Oprócz tych codziennych atrakcji, które gdańszczanie znają, będą specjalne wydarzenia i konkurs. Zwiedzać będzie można osiem oddziałów oraz jeden wirtualnie, dlatego że Twierdza Wisłoujście przechodzi kompleksowy remont i ten oddział będzie można zwiedzać w formie wirtualnej rzeczywistości w Wielkiej Hali Dworu Artusa. W Muzeum Bursztynu zobaczymy wspaniałą, bursztynową Arkę Przymierza. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk będą inscenizować scenki życia codziennego dawnych mieszczan gdańskich w Domu Uphagena. W Ratuszu natomiast będzie można wysłuchać koncertu wykonanego na jednym z najstarszych fortepianów gdańskich. W Wartowni numer 1 osoby, które ofiarują Muzeum jakąś pamiątkę dotyczącą Westerplatte, będą miały okazję wejść do schronu bojowego. To się nie zdarza na co dzień – mówił Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. rozwoju oddziałów.
Szczegółowe opisy atrakcji można znaleźć na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.
Daj się zaskoczyć
Także Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało specjalne atrakcje w swoich czterech oddziałach. W Gdańsku będą to dwa punkty: spichlerz Błękitny Baranek przy ulicy Chmielnej i Piwnica Romańska na placu Dominikańskim, w Sopocie zabytkowe Grodzisko i oddział w Gniewie.
– Szczególnie atrakcyjny dla gdańszczanek i gdańszczan, miłośniczek i miłośników naszego miasta, jego historii, będzie Błękitny Baranek. Tam bowiem ożywimy historię dawnego Gdańska za sprawą rekonstruktorów historycznych z Grupy Gdańska Rota Mieszczańska. A to są nie tylko pasjonaci i znawcy historii, ale też niesamowici showmeni, więc nie raz na pewno w środku nocy będą Państwa zaczepiali i rozśmieszali. Wchodząc na naszą stałą wystawę i średniowieczną uliczkę, trzeba zachować szczególną czujność, na co dzień są tam bardzo realistyczne manekiny, a w Noc Muzeów pojawią się obok nich postaci z krwi i kości – mówił Marcin Fedoruk, kierownik działu promocji i komunikacji wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Bezpłatna komunikacja miejska
Gdańskie Autobusy i Tramwaje w noc z 13 na 14 maja zapewnią bezpłatną komunikację miejską oznakowaną specjalnymi numerami.
– Noc Muzeów świętujemy po raz 18, a gdańskie tramwaje są w trasie 150 lat, ponieważ w tym roku obchodzimy 150 lecie od momentu uruchomienia komunikacji miejskiej w formie tramwaju konnego. I dlatego nasze uczestnictwo w tegorocznej Nocy Muzeów będzie intensywne. Uruchamiamy 3 bezpłatne linie autobusowe, dwie tramwajowe oraz tramwaj linii 0, który będzie płatny w taryfie normalnej. Linie tramwajowe będą obsługiwane przez okolicznościowe tramwaje: Alstom NGD99 oraz DÜWAG N8C – specjalnie oklejony z okazji 150. rocznicy obecności tramwajów w Gdańsku. Dodatkowo, w jubileuszowym tramwaju będą podróżowali współpracujący z nami miłośnicy komunikacji miejskiej w Trójmieście, którzy przedstawią rozmaite fakty z długoletniej komunikacji miejskiej w Gdańsku – mówił podczas konferencji Maciej Lisicki, prezes GAiT.
Linie autobusowe:
NM1: WAŁY PIASTOWSKIE (ECS) – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska (Muzeum Narodowe) – Wróbla (CSW Łaźnia) – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza – Sucharskiego – WESTERPLATTE (linia obsługiwana przez autobus przegubowy)
NM2: WAŁY PIASTOWSKIE – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Trakt Św. Wojciecha – GOŚCINNA (linia obsługiwana przez zabytkowy autobus Ikarus)
NM3: OLIWA (pętla tramwajowa) – Sopot: – al. Grunwaldzka ((Państwowa Galeria Sztuki) – Powstańców Warszawy – Haffnera (Grodzisko Sopot) (linia obsługiwana przez autobus standardowy)
Linie tramwajowe:
NMT1: SIEDLCE – Kartuska – Nowe Ogrody – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – al. Zwycięstwa – al. Grunwaldzka – Wrzeszcz – Wojska Polskiego – Wita Stwosza – al. Grunwaldzka – OLIWA
NMT2: SIEDLCE – Kartuska – Nowe Ogrody – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Piastowskie – Jana z Kolna – Marynarki Polskiej – Wolności – Władysława IV – Strajku Dokerów – NOWY PORT GÓRECKIEGO
Noc Muzeów z nocną linią tramwajową N0
Tramwaje nocnej linii N0 pojadą przez Gdańsk w nocy z soboty na niedzielę 13/14.05. To dodatkowa oferta komunikacyjna przygotowana z myślą o tych, którzy skorzystają z atrakcji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.
Tramwaje linii N0 pojadą co pół godziny w godzinach 23.00-03.00, na trasie: Oliwa – Strzyża PKM – Opera Bałtycka – al. Zwycięstwa – Dworzec Główny – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Zaspa – Oliwa.
Na linii tramwajowej N0 będzie obowiązywała taryfa jak na liniach zwykłych.
Opisy atrakcji z miejskich instytucji kultury
Bursztyn, historia i nowe technologie
W Muzeum Bursztynu – jednym z sześciu oddziałów Muzeum Gdańska, które biorą udział w Nocy Muzeów – można obejrzeć największą kolekcję bursztynu na świecie. Na dwóch kondygnacjach można zobaczyć żywicę w jej najróżniejszych odmianach – od bryłek z inkluzjami sprzed 40 mln lat, przez bursztynowy las, po współczesne projekty biżuterii. To także tutaj znajduje się uznany za największy na świecie bursztyn, który w zeszłym roku ustanowił nowy Rekord Guinnessa. Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie Arka Przymierza wykonana z bursztynu, którą będzie można podziwiać w holu wejściowym.
Warto odwiedzić także Dwór Artusa. Obok największego pieca kaflowego w nowożytnej Europie, figury św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz imponujących modeli okrętów zwisających nad głowami, tej nocy będzie można przedpremierowo założyć gogle VR i zwiedzić… jeszcze inny odział muzeum. Dzięki najnowszym technologiom zobaczymy Twierdzę Wisłoujście i opowieść o tym, jak polski Pomnik Historii zmieniał się przez stulecia.
Będąc na Głównym Mieście można wybrać się również do Muzeum Poczty Polskiej, która przygotowała oprowadzania po wystawie „Gedania i nie tylko” poświęconej sporcie w przedwojennym Gdańsku. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 19.00 i 20.00.
To jeszcze nie koniec. Muzeum Gdańska przygotowało coś wyjątkowego w niemal każdym ze swoich oddziałów. A na najbardziej zaangażowanych zwiedzających czeka konkurs z nagrodami. Szczegóły na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska
Plakatobranie i wyjątkowy seans filmowy
Noc Muzeów w Klubie ŻAK będzie pełna filmowych atrakcji. W sali suwnicowej odbędzie się Plakatobranie. W czasie wydarzenia każdy będzie mógł wybrać jeden z archiwalnych plakatów. Wiele z nich występuje w pojedynczych egzemplarzach, panuje więc zasada „kto pierwszy ten lepszy”. W zbiorach są m.in. plakaty do takich filmów jak Nienawiść, Pulp Fiction, Speed, Ed Wood czy Ghost Dog. Wybór jest ogromny, więc na pewno każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie. Start o godz. 19.00.
Tego wieczoru, w godz. 19.30 – 20.00 będzie można także zwiedzić kabinę projekcyjną, gdzie kinooperator pokaże jak wyglądają tradycyjne taśmy filmowe w formacie 35mm, zdradzi sekrety i tajniki pracy kinooperatora. W trakcie wydarzenia uruchomiony zostanie też zabytkowy projektor, by wspólnie obejrzeć animowany film „Colargol zdobywcą kosmosu”. Choć od premiery filmu minęło już 45 lat to przygody sympatycznego Misia Colargola nadal fascynują i bawią. Bajka adresowana głównie do dziecięcej widowni z pewnością zachwyci widzów w każdym wieku. Seans rusza o godz. 20.30.
Makabryczny spacer
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wieczorny spacer pełen tajemniczych i osobliwych historii Głównego i Starego Miasta. O czarownicach, katach i zbrodniach w dawnym Gdańsku opowie nam Michał Ślubowski – historyk, gedanista, autor książki “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”. Udział jest bezpłatny. Start o godz. 19.00 zbiórka przy siedzibie IKM, ul. Długi Targ 39/40.
Szekspir: morderstwo (nie)doskonałe
Na kartach szekspirowskich dramatów trup ściele się gęsto, jednak nie zawsze ściele się w ten sam sposób. Mordercami kierują różne motywy, a ich czyny mają różne konsekwencje.
Ile morderstw opisał Szekspir w swoich dziełach? Dlaczego wierzono, że krwawiące rany same są w stanie wskazać tego, kto je zadałJak wyglądały scenografie ostatnich aktów tragedii i dlaczego miało znaczenie, w jakich okolicznościach się umiera? I czy faktycznie coś tak okrutnego, jak morderstwo, można opisać kwiecistym i pełnym pasji językiem?
GTS zaprasza na godzinny spacer z przewodnikiem nie tylko po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ale i po historii morderczych faktów z epoki elżbietańskiej i szekspirowskich dzieł. Spacery będą inscenizowane, więc na zwiedzających czekają prawdziwie mocno/nocne wrażenia.
Zwiedzanie przeznaczone będzie tylko dla osób pełnoletnich. Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 20:00. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24.00. Udział jest bezpłatny.
Galeria Miejska – atrakcje dla najmłodszych
Oddział 4G Gdańskiej Galerii Miejskiej przyszykował wiele atrakcji dla najmłodszych. W Pracowni Artystycznej w godz. 17.00-20.00 będą do dyspozycji ołówki, kredki i farby. To niezbędnik to tego, by pobawić się kolorowankami, labiryntami i innymi zadaniami z publikacji dla dzieci pt. „Grassowanki”. Uczestnicy wykonają także papierowe czapeczki jak u Oskarka z ilustracji Grassa do Blaszanego Bębenka. W pasażu przy ul. Grobla I zaplanowano rozgrywki w tzw. Marmurki.
Więcej o zabawie: Noc Muzeów 2023 – Gdańska Galeria Miejska – 4G
Świętowanie z Szymborską i Fredrą
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do klimatycznej Filii Gdańskiej położonej na ul. Mariackiej – najpiękniejszej uliczce naszego miasta. To tutaj w sobotni wieczór zaplanowano świętowanie wspólnie z Wisławą Szymborską i Aleksandrem Fredrą – patronami roku 2023.
W programie m.in. tworzenie wyklejanek – kolaży w formie pocztówek na podobieństwo tych, które dla przyjaciół wykonywała nasza noblistka i green screen – niepowtarzalna okazja do zrobienia sobie zdjęcia z literaturą w tle (zdjęcia drukowane na miejscu będzie można zabrać na pamiątkę). W godz. 19.00 – 20.00 Jerzy Kiszkis, aktor Teatru Wybrzeże, odczyta wybrane utwory Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry, a następnie do głośnego czytania zaproszeni zostaną wszyscy chętni.
Tajemnice stoczni
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO?. Czeka również wystawa stała o zwycięskiej rewolucji Solidarności, w pasjonujący sposób opowiadająca o tym, jak bez rozlewu krwi Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej zerwały żelazną kurtynę. Dobrze można spędzić czas na tej wystawie również z dziećmi, bo te chętnie wchodzą do stoczniowej suwnicy oraz zaglądają do milicyjnego wozu i podziemnej drukarni. A wszystkie te miejsca to dobry pretekst do domowych rozmów o historii. W programie także nocny spacer dźwiękowy, gra rodzinna Stoczniowa kooperacja, spotkanie z kultowym fotografem stoczni Zenonem Mirotą i projekcja filmowa ze stocznią w roli głównej.
Szczegółowe godziny i opisy poszczególnych wydarzeń: Noc Muzeów 2023 – Europejskie Centrum Solidarności (ikm.gda.pl)
Poznaj historię terenu Żuław i Mierzei Wiślanej
Europejska Noc Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej to doskonała okazja, aby lepiej poznać historię terenu Żuław i Mierzei Wiślanej oraz unikalna możliwość zwiedzania historycznej Zagrody Gburskiej z XIX w. i poznania historii obiektu. Te atrakcje przygotowała Wyspa Skarbów GAK, a odbędą się one jeszcze przed zapadnięciem zmroku, w godz. 14.00 – 17.30 przy ul. Świbnieńskiej 204.
Szczegółowy program: Noc Muzeów 2023 – GAK „Wyspa Skarbów”
Niewidoczne – wyjątkowy spektakl
Teatr Miniatura proponuje wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym znika podział na widownię i scenę, a widzowie zaproszeni są do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie odkrywają świat osób niewidomych. Autorami spektaklu-doświadczenia pt. Niewidoczne są Izabela Chlewińska, twórczyni sztuki tańca i instalacji performatywnych, badaczka ruchu i metod pracy z ciałem oraz Tomasz Bergmann – artysta wizualny, twórca obiektów i form, autor przestrzeni sensorycznych, współtwórca marki i projektu Intibag. Przedstawienie startuje o godz. 21.00. Wstęp 1 zł.
Więcej o spektaklu można przeczytać na stronie Teatru Miniatura
Refleksyjnie w Łaźni
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście zaprasza na przegląd wideo nadesłanych na konkurs 15 IN OUT Festiwalu. Prace ukazują przemoc z perspektywy artystów, którzy nie tylko są jej świadkami, ale również często ofiarami. Jednym ze sposobów przepracowywania doznanych traum jest dzielenie się swoimi doświadczeniami, dlatego filmy mają często bardzo osobisty charakter. O 20.30 odbędzie się czytanie performatywne dramatu „Koniec przemocy” Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz zaprezentowane przez aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
Zaplanuj tę noc i odkrywaj nieznane
Do akcji na Pomorzu dołączyło blisko 60 instytucji z 9 miejscowości tj. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Gniew, Wdzydze, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo. Szczegółowe działania każdej z instytucji można znaleźć na stronie nocmuzeow.ikm.gda.pl.
Gdańsk
- Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6,
- Archiwum Państwowe w Gdańsku, ul. Wałowa 5,
- Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5,
- Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1,
- Centrum św. Jana – Nadbałtyckie Centrum Kultury ul. Świętojańska 50,
- Dom Uphagena – oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12,
- Dwór Artusa – oddział Muzeum Gdańska, ul. Długi Targ 43-44,
- Europejskie Centrum Solidarności, Pl. Solidarności 1,
- Galeria Blik, ul. Korzenna 1d,
- Galeria ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10,
- Galeria Mariacka, ul. Mariacka 25/26,
- Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29,
- Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15,
- Gdańska Galeria Miejska Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35,
- Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1,
- I Liceum Ogólnokształcące, ul. Wały Piastowskie 6,
- Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40,
- Instytut Pamięci Narodowej, ul. Grunwaldzka 216,
- Kościół Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy 4,
- Kuźnia Wodna w Oliwie – oddział Muzeum Gdańska, ul. Bytowska 1a,
- Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16,
- Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum Gdańska, ul. Wielkie Młyny 16,
- Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział sztuki dawnej, ul. Toruńska 1,
- Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział sztuki nowoczesnej, ul. Cystersów 18,
- Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział Zielona Brama, Galeria Fotografii, ul. Długi Targ 24,
- Muzeum Narodowe w Gdańsku – odział etnografii, ul. Cystersów 19,
- Muzeum Nauki Gdańskiej – oddział Muzeum Gdańska, ul. Profesorska 3,
- Muzeum Poczty Polskiej , pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2 ,
- Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, ul. Długi Targ 25/27
- Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10,
- One Pice Gallery & GlouGlou Art&Wine, ul. Targ Węglowy 6,
- Otwarta Pracownia Krajobrazu Miejskiego, ul. Charlesa de Gaulle’a 2a,
- PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15,
- Piwnica Romańska – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, pl. Dominikański 1,
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, filia w Gdańsku, ul. Brzegi 55,
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, filia w Gdańsku, ul. Targ Drzewny 9/11,
- Pracownia Parter, ul. Traugutta 12,
- Ratusz Główny – oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 46,
- Ratusz Staromiejski, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35,
- Spichlerz Błękitny Baranek – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Chmielna 53,
- Wartownia Nr 1 na Westerplatte, ul. Mjra Henryka Sucharskiego 70,
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku – filia Gdańska, ul. Mariacka 42
Gdynia
- Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1,
- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1,
- Ulica Brydżowa – Muzeum Kart do gry, ul. Gołębia 9,
Pruszcz Gdański
- Dom Wiedemanna, ul. Krótka 6,
- Faktoria Handlowa, ul. Zastawna 8,
Gniew
- Zamek w Gniewie – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Zamkowa 2,
Sopot
- Goyki 3 art inkubator, ul. Jakuba Goyki 3,
- Państwowa Galeria Sztuki, Pl. Zdrojowy 2,
- Grodzisko Sopot – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Jana Jerzego Haffnera 63,
Wdzydze
- Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, ul. T i I. Gulgowskich 68,
Żukowo
- Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Kościół pw. WNMP w Żukowie, ul. 3 Maja 4,
Waplewo Wielkie
- Muzeum Tradycji Szlacheckiej – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, 82-410 Waplewo Wielkie
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku