Zbliża się 3. edycja festiwalu Cinematika poświęconego muzyce filmowej i kinu. W programie wydarzenia zaplanowanego na 23-27 listopada są trzy koncerty muzyki filmowej o różnym charakterze muzycznym, międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego i arthousowego. Festiwal odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, Kolonii Artystów i Instytucie Kultury Miejskiej.
W tym roku organizatorzy zapraszają na trzy koncerty, z których dwa zostały specjalnie przygotowane na gdański festiwal.
– Na Festiwalu Cinematika chcemy prezentować różne oblicza muzyki w kinie i muzykę filmową w szerokim kontekście, stąd w programie festiwalu znajdą się wydarzenia muzyczne od koncertu do kina niemego, przez koncert muzyki skomponowanej do filmu z oprawą wizualną, po koncert galowy muzyki filmowej przygotowany na kilkunastoosobową orkiestrę i muzyków, gdzie do premierowych aranży muzycznych powstaje równolegle oprawa multimedialna – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Festiwalu.
Największym z nich będzie koncert „Echo Lat 80. – vol. 2”, który będzie podrożą przez kompozycje z filmów lat 80., 90. aż po czasy współczesne. Cały koncert będzie połączniem muzyki symfonicznej i elektronicznej z domieszką nowoczesnego synthpopu. W programie zabrzmią utwory z kultowych seriali i filmów tego okresu: „Miami Vice” z Donem Johnsonem i Philipem Michaelem Thomasem, „Knight Rider” z Davidem Hasselhoffem, „Terminator” Jamesa Camerona, „Wielka draka w chińskiej dzielnicy” Johna Carpentera, „The Lost Boys” Joela Schumachera oraz obchodzący 40. rocznicę premiery „Łowca Androidów” Ridleya Scotta. Współczesne produkcje filmowe, z których pochodzić będą kompozycje to najnowszy 4. sezon serialu „Stranger Things” z ponadczasowym hitem „Runnig up that hill” Kate Bush, „Diuna” Denisa Villeneuva z muzyką Hansa Zimmera, „Dom Gucci” Ridleya Scotta oraz „Drive” i „Neon Demon” Nicolasa Windinga Refna.
Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi kilkunastoosobowa orkiestra trójmiejskich muzyków „Formacja 22”, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Oprócz tego zagrają i zaśpiewają wykonawcy muzyki elektronicznej i synthwavowej: William Malcolm jako NIGHTRUN87, Mateusz Gierc jako Pan.Mruk oraz Mila Jankowska i Krystyna Gedzik.
Drugą festiwalową premierą muzyczną będzie koncert do filmu niemego „Gabinet Dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 roku. Autorską ścieżkę dźwiękową, napisaną specjalnie na tegoroczny festiwal, zaprezentują Olo Walicki oraz Kamil Pater, czyli 2/3 aktualnego zespołu koncertowego Marii Peszek. „Gabinet Dr. Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło niesamowity wpływ na rozwój kinematografii. Uznawany jest za jeden z pierwszych filmów grozy, którym inspirowali się najwięksi autorzy współczesnego kina jak np. Tim Burton, tym bardziej warto obejrzeć go w nowej interpretacji muzycznej.
Trzecim wydarzeniem muzycznym będzie koncert muzyki skomponowanej do filmu „Ucieczka na srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy, opowiadającego o twórczości Andrzeja Żuławskiego i największej polskiej produkcji sci-fi „Na Srebrnym Globie”. Muzykę do filmu napisał gdański kompozytor i muzyk Stefan Wesołowski a wykona ją osobiście na żywo w towarzystwie uznanych wiolonczelistów: Michała Pepola, Mariusza Mruczka, Krzysztofa Pawłowskiego i Błażeja Golińskiego.
Kompozytor tak opowiada o utworach napisanych do filmu: „Są one rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Andrzej Korzyński (autor muzyki do filmów Żuławskiego) odkrył dla polskiego kina. Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. oraz z użyciem analogowych efektów (…) Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele.”
Program filmowy
Program filmowy tegorocznego Festiwalu Cinematika, to międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.
– Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 700 filmów i teledysków z 68 krajów z całego świata, od fabularnych, animowanych po eksperymentalne. Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć 25 najlepszych krótkich produkcji, których selekcja wciąż jeszcze trwa – mówi Michał Grubman, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.
Poza pokazami konkursowymi obejrzeć będzie można najnowsze przedpremierowe produkcje: nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda, francuskie „Pięć Diabłów”, najnowszy film Léi Mysius, reżyserki znakomitej „Avy oraz elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy – „Sundown” z Charlotte Gainsbourg i Timem Rothem w rolach głównych, czyli najnowszy film Michela Franco („Nowy porządek”).
Na festiwalu nie zabraknie również filmowych odniesień do muzyki i artystów, którzy współtworzą program tegorocznych koncertów. W ten sposób, zostanie zaprezentowany muzyczny dokument „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” w reżyserii Konrada Kuczyńskiego i muzyka Olo Walickiego, obraz, który rejestruje alchemiczną przemianę matematycznej zasady w żywy proces poszukiwania przestrzeni spotkania dwojga ludzi podczas nagrywania (na poły improwizowanego) materiału na płytę „LLovage”.
Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu to natomiast dwa tytuły. „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy, film opowiadający o kulisach produkcji, nigdy w pełni nieukończonej produkcji Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym Globie”. W filmie wybrzmi muzyka Stefana Wesołowskiego, który w ramach festiwalu zagra wraz z zaproszonymi muzykami koncert muzyki filmowej pod tym samym tytułem. Drugi dokument to gdańska premiera filmu „Everybody Wants to go to Heaven” Michała Franczaka o grupie pasjonatów, którzy raz do roku w Dolinie Biebrzy na Podlasiu organizują Festiwal „Tribalanga” – unikalne wydarzenie muzyczne, łączące naturę i ludzi
Festiwal odbędzie w terminie 23-27 listopada w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, Kolonii Artystów i Instytucie Kultury Miejskiej. Festiwal odbywa się dzięki współfinansowaniu miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Pomysłodawcami i kuratorami programowymi Festiwalu są Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, które jest producentem Festiwalu. Partnerami Festiwalu są Gdański Teatr Szekspirowski, Nadbałtyckie Centrum Kultur oraz Instytut Kultury Miejskiej.
Bilety i karnety
- Pokazy filmowe: 16-20 zł
- Koncerty: 50-85 zł (w zależności od typu miejsc)
- Karnet na wszystkie koncerty: 150-170 zł – ilość karnetów ograniczona.
Więcej informacji oraz program na www.cinematika.pl oraz: na facebookowym profilu festiwalu.
Komunikat na podstawie informacji prasowej organizatora.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku