Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprasza nauczycieli, edukatorów i regionalistów na bezpłatne warsztaty „O wykorzystaniu cyfrowych zasobów w edukacji”, które odbędą się w pięciu miastach województwa warmińsko-mazurskiego w październiku.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur” i mają na celu pokazać, jak w ciekawy i angażujący sposób korzystać z cyfrowych narzędzi w celu promowania zabytków, lokalnej historii, cyfrowych zbiorów. Zagoszczą w pięciu miastach naszego województwa – w Ełku, Ostródzie i Iławie, jako samodzielne przedsięwzięcia oraz w Olsztynie i Elblągu, jako część konferencji podsumowujących projekt. Poprowadzą je Jarosław Basaj i Alicja Gryz-Wasil.
– Kilka lat temu organizowaliśmy podobne warsztaty o średniowiecznych zasobach w naszym regionie i spotykając się z pozytywną reakcją ze strony nauczycieli postanowiliśmy jeszcze bardziej wyjść im naprzeciw – mówią organizatorzy. – Stąd aż pięć miejsc, do których chcielibyśmy zaprosić nauczycieli z całego województwa, aby każdy mógł skorzystać z oferty.
Warsztaty w Ełku i Olsztynie, które odbędą się 20 i 21 października poprowadzi Alicja Gryz-Wasil, która tak pisze o tym, co się będzie działo:
Czy zdigitalizowane obiekty zabytków oraz muzealiów mogą być przydatne podczas lekcji? Oczywiście, że tak. Czy lekcja z ich wykorzystaniem może być ciekawa i inspirująca dla ucznia ? Oczywiście, że tak. Czy szkolenie w ramach projektu “Continuum. Cyfre kolekcje Warmii i Mazur” jest dla Ciebie? Oczywiście, że tak.
Biorąc w nim udział dowiesz się:
– gdzie w internecie można znaleźć dostęp do materiałów powstałych w projekcie „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”
– jakie są możliwości pracy z zasobami przygotowanymi dla nauczycieli i uczniów w ramach projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”?
– jakie są dostępne w internecie programy edukacyjne i profilaktyczne wykorzystujące multimedia, gdzie ich szukać i jak z nich korzystać?
– poznasz podstawy dotyczące korzystania z otwartych zasobów oraz otrzymasz podstawową wiedzę dotyczącą praw autorskich
– w jaki sposób w szkole, na lekcjach, można wykorzystać aplikacje graficzne jak Canva, Prezi czy Genial.ly?
Warsztaty w Ostródzie, Iławie i Elblągu, które odbędą się 26,27 i 28 października poprowadzi Jarosław Basaj, który tak opisuje korzyści z warsztatów:
Uczestnicy poznają przyjazne dla nauczycieli, ciekawe dla młodzieży i adekwatne do potrzeb edukacji programy włączające multimedia w edukację obywatelską i wychowanie oraz rozwijające kompetencje przyszłości oraz znajdą odpowiedzi, m.in. na pytania:
– jakie są dostępne w internecie programy edukacyjne i profilaktyczne wykorzystujące multimedia, gdzie ich szukać i jak z nich korzystać?
– gdzie w sieci można znaleźć materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, analizy psychologiczne dotyczące filmów itp.) umożliwiające realizację podstawy programowej?
– w jaki sposób w szkole, na lekcjach, można wykorzystać aplikacje do tworzenia komiksów, animowania obrazów, animacji poklatkowej czy rzeczywistości rozszerzonej?
– jak współpracować online przy realizacji zadań?
– jak organizować pracę, udostępniać materiały, publikować efekty?
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym: rpd@swiatowid.elblag.pl. W zgłoszeniu powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz miejsce zatrudnienia (nazwa szkoły).
Organizatorem konferencji jest CSE „Światowid” w Elblągu, współorganizatorami: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Edyta Bugowska
st. specjalista ds. upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu
Regionalna Pracownia Digitalizacji