Końcówka sierpnia to pora wyczekiwana przez pasjonatów architektury. Wtedy bowiem tradycyjnie odbywa się ich doroczne święto – Weekend Architektury w Gdyni. Program czterodniowego festiwalu jest już znany.
12. edycja Weekendu Architektury odbędzie się w dniach 25 – 28 sierpnia. Od czwartku do niedzieli czekają na nas spacery architektoniczne i fotograficzne, prelekcje, debaty, wystawy, pokazy i projekcje; warto więc już dziś zarezerwować sobie w tym terminie wolny czas.
Weekend Architektury w Gdyni odbywa się od 2011 roku. Od tego czasu impreza urosła do miana jednego z najważniejszych w kraju spotkań architektów, urbanistów, projektantów wnętrz, designerów oraz badaczy architektury; co nie oznacza jednak, że wydarzenie organizowane jest dla wąskiego grona odbiorców z „architektonicznej bańki”.
– W DNA Weekendu Architektury wpisany jest jego egalitarny charakter – wszak obok profesjonalistów, wezmą w nim udział także liczni miłośnicy architektury oraz historii Gdyni, jak również wielu mieszkańców oraz turystów, chcących w inspirujący sposób spędzić ostatni weekend wakacji – mówi Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za organizację wydarzenia.
Festiwal każdego roku ma inny leitmotiv, wokół którego obracają się towarzyszące mu wydarzenia. Hasłem przewodnim 12. edycji Weekendu Architektury jest „Iluzja”, której śladów w architekturze będziemy szukać w ramach kilkunastu modułów festiwalu – podczas wizytówki Weekendu, czyli Archi Spacerów, wśród których zaplanowane zostały trasy takie jak: Iluzja wnętrza czy Architekci światła, czy też kolejnego znaku firmowego wydarzenia – Archi Prelekcji, podczas których tradycyjnie wystąpi wielu znakomitych architektów oraz badaczy i ekspertów architektury.
– Jak powiedział słynny holenderski architekt Rem Koolhaas, współczesne miasta i ich architektura wykraczają poza własną materialną skorupę, prostą, podstawową funkcję, angażując i silnie oddziałując na zmysły, wyobraźnię, pobudzając kreatywność odbiorcy. W nawiązaniu do jego słów – trudno oprzeć się wrażeniu, że większość wyróżnianych w plebiscytach i konkursach nowych obiektów architektonicznych prowadzi z odbiorcą, jego zmysłami, wyrafinowaną grę, na którą zresztą chętnie przystajemy, i która potrafi być dla nas fascynująca. Architekci bawią się z nami, ukrywając bryły w krajobrazie, korygując niedoskonałości niektórych fragmentów miasta czy – w ramach green architecture czy architektury postindustrialnej – tworząc świadomą imaginację przestrzeni, którą większość z nas w pełni akceptuje – wyjaśnia Jacek Debis.
Jak dodaje organizator, tegoroczne prelekcje, obok tematu iluzji, zahaczą także o wątki dotyczące nowych – w sensie: odbudowanych bądź przetransformowanych – miast, architektury i przestrzeni emocjonalnej, architektury na styku lądu i wody, ochrony i promocji architektury z II połowy ubiegłego wieku, jak również – tradycyjnie – modernizmu.
Weekend Architektury to także projekcje filmowe i wystawy. Wyjątkowo interesująco zapowiada się blok filmów z lat 90. – przypominany po latach pod wspólnym tytułem „Architektura początków transformacji”, obrazy współautorstwa Ewy P. Porębskiej, architektki celebrującej w tym roku 40-lecie pracy redaktorskiej – szefowania jednemu z najważniejszych magazynów architektonicznych w Europie – „Architekturze Muratorze”.
Pośród Archi wystaw, jak co roku zobaczymy wystawę pokonkursową „Gdyński Modernizm w Obiektywie”, a także specjalnie przygotowane w tym roku: „Kobiety Architektki – Gdynia, Gdańsk, Sopot 1932-1989”, „Architektura od Morza”, „Architektura i Iluzja”, „Luksy po warszawsku”, „Linie Modernizmu”.
Udział w Weekendzie Architektury jest bezpłatny, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie na część z wydarzeń prowadzone będą zapisy, które rozpoczną się 10 sierpnia poprzez stronę www.weekendarchitektury.pl. Aktualne informacje publikowane są także na facebookowym profilu Weekendu Architektury www.facebook.com/weekendarchitektury.
Organizatorem 12. Weekendu Architektury jest Miasto Gdynia, a za jego realizację odpowiada Agencja Rozwoju Gdyni. Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, a Partnerami Strategicznymi są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Kultury, VASTint, Berlin Pilecki Institute, Politechnika Gdańska. Dodatkowo Partnerem wydarzenia będzie UrbanLab, prowadzony przez Laboratorium Innowacji Społecznych, miejską jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdynia.
Przemysław Kozłowski
UM Gdynia