Rocznica Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także pamięć zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy. Początek maja obfituje w rocznice ważne dla naszego kraju, które uczczone zostaną m.in. uroczystymi podniesieniami flag na maszt, carillonowymi koncertami, iluminacjami obiektów czy inscenizacją przysięgi mieszczan. Nie zabraknie także chwil zadumy i złożenia wieńców przy gdańskich pomnikach.
– Majowe Święto Konstytucji, Dzien Flagi, rocznica przystąpienia Polski do UE w tym roku nabierają jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia. Wojna tuż za granicą i tysiące ukraińskich uciekinierów, których gościmy w naszych domach powinny dać nam do myślenia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdanska. – Cieszmy się z naszych historycznych osiągnięć, bądźmy dumni z biało-czerwonej, demonstrujmy nasze przywiązanie do wolności, demokracji, wartości europejskich!
18 lat Polski w Unii
Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 18 lat. Przez te wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cały kraj dzięki inwestycjom przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki wspólnocie kraje członkowskie są w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów.
W latach 2004-2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł. W tej imponującej kwocie, na modernizację niemal każdej dziedziny życia, znajdują się m.in. wielkie inwestycje jak tunel pod Martwą Wisłą, przebudowa torowisk i wymiana taboru komunikacji miejskiej, czy inwestycje w szkoły, obiekty sportowe i kulturalne.
W marcu 2022 roku Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął projekt programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP). Perspektywa finansowa 2021-2027 to nowe wielkie wyzwania, zarówno w przestrzeni podnoszenia jakości życia jak i poziomu infrastruktury naszego miasta.
Na Pomorzu planowane są przedsięwzięcia m.in. związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, przystosowaniem do zmian klimatu, ekologicznym transportem. Ponadto środki mają być przeznaczane na edukacji, działania dot. aktywności zawodowej mieszkańców regionu czy świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.
W rocznicę wejścia Polski do Unii, w niedzielę 1 maja, nad miastem będzie górowała europejska flaga. Uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej odbędzie się o godzinie 10.00. Podczas wydarzenia rozbrzmi także Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy przy akompaniamencie trębaczy, na mobilnym carillonie wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Transmisja z uroczystości będzie dostępna na portalu gdansk.pl. Flagi Unii Europejskiej ozdobią także głównie arterie miasta. O godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi carillonowy koncert. W programie Oda do radości, hymn Polski i utwory z krajów unijnych.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trębaczy, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Transmisja uroczystości będzie dostępna o godz. 12.00 na miejskim portalu.
Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum.
Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Są to najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli.
Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Flagi pojawią się na głównych arteriach Gdańska.
Godnie z symbolem
Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.
Carillonowy koncert
W poniedziałek, o godzinie 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony i trąbka. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska wraz z trębaczem Emilem Miszkiem wykonają m.in Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowy. Koncertu będzie można wysłuchać w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu, a także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.
Biało-czerwony Gdańsk
Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.
Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:
- Fontanna Neptuna
- Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
- Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
- Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
- Wiadukt przy ul. Uczniowskiej – przy stadionie;
- „Żółty Wiadukt” nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku
2 i 3 maja na Nowym Ratuszu, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga RP.
Święto Konstytucji 3 Maja
231 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 10.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.
Pokój i pojednanie
Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. We wtorek o godzinie 11.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.
Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses wykonają utwory polskie i patriotyczne. polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online.
Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!
Widowiskowo zapowiada się odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Będzie to okazja do zobaczenia, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili kiedyś żołnierze i z jakiej broni strzelali. W wydarzeniu wezmą także rekonstruktorzy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o szczegółach dawnego ubioru.
Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały. W nawiązaniu do gdańskiej tradycji słowa przysięgi powtórzą także zgromadzeni na wydarzeniu goście.
Na zakończenie inscenizacji przygotowano także pokaz historycznej mody oraz wspólne zdjęcie.
77. rocznica zakończenia II wojny światowej
W niedzielę, 8 maja w ramach solidarności z obywatelami Ukrainy, których kraj jest objęty wojną odbędzie się w Gdańsku wspólne śpiewanie hymnów Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Wydarzenie zaplanowano na godz. 13.00 przy ul. Grobla I. Mieszkańcy i turyści będą mogli też odbierać flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej. W wydarzeniu weźnie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
Na 8 maja przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
9 maja – Dzień Europy
Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 10.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowi. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.
Europejska flaga w wielkim formacie
Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnie także fontanna Neptuna.
Harmonogram uroczystości
1 maja – rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej:
- 10:00 – podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trębaczy). W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- 13:00 – koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:
- 12:00 – podniesienie flagi państwowej RP na Górze Gradowej (przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trębaczy). W wydarzeniu weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- 12:15 – pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
- 13:30 – koncert na carillon i trąbki z wieży Ratusza Głównego Miasta – Monika Kaźmierczak, Emil Miszk, Paweł Hulisz
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja:
- 11:00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego. W wydarzeniu weźmie udział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.
- 13:00 – koncert na carillon i trąbki z wieży Ratusza Głównego Miasta – Emil Miszk, Paweł Hulisz
- 15:00 – uroczysta Historyczna Zmiana Warty pod Wieżą Więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
- 15:30 – inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej pod Dworem Artusa
8 maja – Grobla I
- 13:00 – odśpiewanie hymnu państwowego RP i hymnu Ukrainy oraz Ody do Radości (rozdawane będą flagi państwowe RP, Ukrainy i Europejskie). W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
8 maja – 77. rocznica zakończenia II wojny światowej:
- 14:00 – uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” – ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
9 maja – Dzień Europy:
- 10:00 – podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
- 12:00 – koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny – Wojciech Lauer
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku