W czwartek 17 lutego, CSE „Światowid” rozpoczął obchody swojego 60-lecia. To właśnie 60 lat temu w Elblągu powstał Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka. Była to jedna z pierwszych po wojnie instytucji kultury w Elblągu i województwie. Obecnie po remoncie jaki miał miejsce w minionych latach CSE „Światowid” jest wiodącą instytucją kulturalną w mieście i znaczącą w regionie. W przyszłości wielu z nas dozna tu wielu niezwykłych wrażeń …. Czy doczekamy się również ulicy Światowida?
Trwa wystawa „Światowid wczoraj i dziś”
Obchody jubileuszu rozpoczęły uroczystości otwarcia ulicy „Światowida” oraz wernisażu wystawy fotografii „Światowid wczoraj i dziś”. Olbrzymi wkład w rozwój elbląskiej instytucji ma samorząd woj. warmińsko- mazurskiego. Podczas tak ważnego święta nie mogło więc zabraknąć przedstawiciela tej instytucji. W wydarzeniu uczestniczyła Sylwia Jaskulska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która podkreśliła strategiczną rolę „Światowida” w rozwoju społeczno-gospodarczym i budowaniu lokalnej tożsamości.
–Sześćdziesiąt lat…dla niektórych to dużo, a dla innych może to jest złoty okres, który można w życiu pięknie przeżyć. Ta instytucja kultury otwiera się na nowo. Nowa powierzchnia, nowy repertuar. Tak, jak kultura, ma ona cieszyć, ma wzruszać, ma nas zastanawiać i dawać do myślenia – mówiła obecna na jubileuszu 60-lecia CSE Światowid, Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko- mazurskiego.
Podsumowania całej bogatej historii tej instytucji kulturalnej doświadczamy wpatrując się w wystawę „Światowid wczoraj i dziś”. Poza archiwalnymi zdjęciami instytucji możemy obejrzeć także i współczesne chwile obiektu, które wykonali uczniowie z elbląskiej szkoły ZSG przy wsparciu Wojciecha Sójki będącego nauczycielem przedmiotów zawodowych w ZSG. Swoje zdjęcia zaprezentowało ośmioro uczniów i uczennic, a wśród nich Patrycja Czerska, Filip Czopek, Wiktoria Miszta, Karina Nadolska, Angelika Pater, Patryk Stolarski, Klaudia Zakrzewska i Sebastian Cichowlas.
Na wystawę „Światowid wczoraj i dziś” składają się zdjęcia archiwalne pochodzące ze zbiorów CSE „Światowid” oraz zdjęcia współczesne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu z klasy technik fotografii i multimediów. – Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły do współpracy – do tego, by uświetnić tak zacny jubileusz 60-lecia. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, a ja jestem dumna, że nasi uczniowie mogą tutaj być i że mieszkańcy będą mogli podziwiać ich umiejętności – powiedziała Maria Dobosz dyrektor ZSG w Elblągu.
Czy powstanie ulica Światowida?
Podczas spotkania otwierającego jubileusz 60-lecia Światowida przedstawiono również uroczyście ulicę Światowida, która póki co znajduje się w murach obiektu. Tablicę z napisem Światowid przyniósł do dyrekcji CSE Światowidu Pan Juliusz Marek.
Otwieramy wystawę i uroczyście odsłaniamy w tej przestrzeni ulicę „Światowida”. Jest to pomysł Juliusza Marka, który przyniósł mi tablicę z napisem: ulica Światowida, abyśmy mogli ją w jakiś sposób zagospodarować. Po dłuższym namyślę udało nam się tutaj stworzyć tę ulicę. Chcemy na niej mówić o naszej historii, o tym, co jest dzisiaj i o przyszłości. Stąd pomysł wystawy, który zrealizowaliśmy wspólnie z ZSG w Elblągu– podkreślał Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Widok tej tablicy rozpalił jednak szybko wyobraźnię wielu elblążan. Wielu z nich liczy, że tak uznana instytucja kultury jaką jest CSE Światowid doczeka się swojej ulicy w mieście. Czy zatem w Elblągu powstanie ulica Światowida, tam gdzie mieści się obecnie CSE Światowid? Dlaczego nie. Z całą pewnością byłoby to piękne uhonorowanie tradycji tego miejsca, i pięknych chwil jakie jeszcze nas w nim czekają.
Jakie wielkie wydarzenia czekają nas w jubileuszowym roku?
Nie da się ukryć, że jubileuszowy 60-lecia będzie obfitował w wiele niespodzianek dla widzów i wydarzeń z najwyższej półki. Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć co czeka nas w najbliższym czasie.
W najbliższych miesiącach w CSE Światowid czeka nas Festiwal Sztuki Słowa… czy to jest Kochanie?. W ramach tego projektu 20 marca na scenie wystąpi Michał Bajor. Ponadto czeka nas spektakl „Znaczek Miłości”, który będzie miał miejsce 11 marca, oraz występ Kabaretu Paranienormalni już 2 kwietnia.
Czeka nas również ponadto Ogólnopolski Turniej Taneczny Pomosty, Festiwal Folkloru, czy Pogrzeb Żuru i Śledzia
Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na połowę września. Szczegóły programu są dopracowywane i będą przedstawione w późniejszym terminie.