Gdyńskie Centrum Filmowe od zawsze aktywnie uczestniczy w obchodach ważnych rocznic i świąt, proponując widzom specjalnie przygotowany na tę okoliczność repertuar. W niedzielę, 12 grudnia – w przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – w Kinie Studyjnym GCF będzie można zobaczyć trzy ważne polskie filmy, w tym jeden z nich przedpremierowo.
W nadchodzącym repertuarze Kina Studyjnego GCF zobaczymy filmy, które już znamy, ale które wciąż poruszają. To opowieści o księdzu Jerzym Popiełuszce w produkcji „Popiełuszko. Wolność jest w nas” czy Grzegorzu Przemyku w „Żeby nie było śladów”. Specjalny program kina otwiera przedpremierowy pokaz filmu „Chrzciny” (2021) w reżyserii Jakuba Skocznia.
Małopolska. Jest grudzień 1981 roku. Franciszka (w tej roli Katarzyna Figura) to gorliwa katoliczka, która postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Ma je wszystkie razem, w rodzinnym domu, pierwszy raz od piętnastu lat. Jednak na jej drodze staje generał Jaruzelski, który właśnie wprowadza w Polsce stan wojenny.
Franciszka – z obawy, żeby dzieci nie rozjechały się do swoich domów – postanawia ukryć prawdę o tym, co się dzieje w kraju. Małe kłamstwo uruchamia lawinę zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.
Film pt. „Żeby nie było śladów” (2021) został oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza. Dramat w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiada historię tuszowania zabójstwa Grzegorza Przemyka. W tytułową rolę wcielił się Tomasz Ziętek. Film zdobył Srebrne Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i jest polskim kandydatem do Oscara.
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny.
Chłopak umiera po dwóch dniach agonii. Komunistyczny reżim usiłuje obarczyć winą pracowników pogotowia. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza – Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.
W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego będzie również okazja, aby przypomnieć sobie albo obejrzeć pierwszy raz film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009) w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W postać księdza Jerzego wcielił się Adam Woronowicz.
To opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi.
Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego.
Na wspomniane seanse bilet kosztuje 8 zł. Można go kupić w kasie Kina Studyjnego GCF lub na stronie internetowej.
Seanse dla dzieci ze spektrum autyzmu
Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów już na dobre wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają się projekcje przyjazne sensorycznie. Przeznaczone są one dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.
Kolejny taki seans, dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu, odbędzie się w sobotę, 11 grudnia o godz. 12:00. Tym razem mali widzowie zobaczą familijny film przygodowy pt. „Mikołaj w każdym z nas 2”.
Jak wygląda seans w Kinie Przyjaznym Sensorycznie? Podczas projekcji światła są przyciemnione, ale nie całkowicie zgaszone. Wszystko po to, aby nie budzić lęku, a jednocześnie zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego filmu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, żeby nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie ma zwiastunów, które mogłyby rozpraszać uwagę widzów.
W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można swobodnie komentować film, śpiewać razem z bohaterem, tańczyć, wyrażać ekscytację lub wędrować po sali. Rodzice nie muszą czuć się nieswojo, że ich dziecko całym sobą przeżywa oglądany film.
Warto również pamiętać, że od 13 do 16 grudnia w Gdyńskim Centrum Filmowym odbywa się 49. Forum Wokół Kina, czyli spotkanie branży związanej z dystrybucją filmową w Polsce. W związku z tym Kino Studyjne będzie ponownie udostępnione widzom od piątku, 17 grudnia.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia