Projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, ekranizacje bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Od czwartku, 14 października do niedzieli, 17 października Gdańsk ponownie będzie gościć Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – ANIMAFEST GDAŃSK 2021. Podczas 7. edycji, filmy animowane z całego świata będzie można zobaczyć w dawnym kinie Watra, w gdańskim Multikinie oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.
Gdański festiwal animacji to pokazy najlepszych filmów animowanych z całego świata, filmowe konkursy, spotkania z wybitnymi postaciami świata animacji czy edukacyjne warsztaty. Jak co roku będzie można obejrzeć animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Do sekcji konkursowych festiwalu w tym roku zgłoszono rekordowe 2553 animacje, z czego do festiwalowej selekcji trafiło 68 filmów.
Spotkania ze światową animacją
W tym roku na widzów czeka również obszerne pasmo Antologia Polskiej Animacji wraz ze spotkaniami z twórcami i przedstawicielami polskich studiów animacji i twórcami. W tym m.in. z Mariuszem Wilczyńskim, studiem animacji Grupa Smacznego, które współtworzyło m.in. serial „Kajko i Kokosz”, oskarowym Breakthru Films, w którym powstaje nowa pełnometrażowa animacja „Chłopi”, a także z Katarzyną Warzechą, laureatką kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za animowany dokument „We have one heart”.
Festiwal jak co roku chce przypominać, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci, a te dla młodego widza to nie tylko superprodukcje z amerykańskich studiów filmowych. W konkursie pełnometrażowych filmów animowanych znalazły się tytuły nagradzane i prezentowane na Festiwalu w Cannes, Sundance, Annecy, nominowane do Oskara, Złotych Globów i Europejskich Nagród Filmowych, a w tym m.in. duńsko-szwedzko-francuski „Flee”, reż. Jonas Poher Rasmussen – animowany dokument, który wygrał tegoroczny konkurs międzynarodowy festiwalu Sundance, „Sekret Wilczej Gromady”, reż. Tomm Moore, Ross Stewart, autorów przepięknych „Sekretów Morza” i „Sekretu Księgi z Kells” oraz filipiński „Hayop Ka!” reż. Avid Liongoren, pierwsza animacja z tego kraju, która trafiła w tym roku do prestiżowego festiwalu w Annecy.
Dla kogo nagroda?
Filmy w konkursie głównym festiwalu oceni Jury w składzie Mariusz Wilczyński, autor filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Katarzyna Warzecha, reżyserka animowanego dokumentu „We Have One Heart” oraz Robert Jaszczurowski, reżyser, producent i współzałożyciel studia animacji Grupa Smacznego / GS Animation.
Natomiast w konkursie krótkometrażowych animacji najlepsze filmy w czterech sekcjach: fabuła, teledysk, eksperyment/impresja oraz film dla dzieci oceni tradycyjnie festiwalowa publiczność, głosując po każdym pokazie.
Co w programie?
Poza filmami konkursowymi na widzów czekają pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przedpremierowo zobaczyć będzie można prezentowany w tym roku na festiwalu w Cannes „Belle” japońskiego mistrza anime Mamoru Hosody, który był oklaskiwany po swojej premierze aż przez 14 minut, co w Cannes zdarza się niezwykle rzadko. Kolejną pełnometrażową propozycją dla całej rodziny będą przedpremierowy „Dziki zachód Calamity Jane”, nagrodzony w ubiegłym roku na festiwalu w Annecy, jednym z najważniejszych festiwali kina animowanego na świecie. Dla najmłodszych widzów, w wieku od lat 4, organizatorzy przygotowali pokazy filmów „Filonek Bezogonek” – adaptację serii książek o tym samym tytule oraz klasyczne polskie bajki „Proszę Słonia” Witolda Giersza z 1978 roku, „Tato nie bój się dentysty”, czyli kinowa wersja serialu „Piesek w kartkę” z 1985 roku w reżyserii Zofii Ołdak oraz filmów z „Basia” i „Mami Fatale”.
Pełen program dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.
– W ramach pokazów z cyklu Antologia Polskiej Animacji pokażemy filmy krótkometrażowe dawnych mistrzów: Jana Lenicy i Witolda Giersza, filmy z programu Młoda Polska Animacja realizowanego w Studiu Munka z okresu ostatnich 10 lat, filmy polsko-brytyjskiego studia animacji Breakthru Films, w którym powstał oskarowy „Piotruś i Wilk” oraz najlepszy polski film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni z 2020 roku, czyli „Zabij to i wyjedź z tego Miasta” Mariusza Wilczyńskiego, z którym odbędzie się spotkanie po projekcji – mówi Michał Grubman, pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Animacji.
– W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu.
MFFA 2021
Festiwal potrwa cztery dni, od 14 do 17 października a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival czy Dni Krytyki Filmowej w Gdyni.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, środków Województwa Pomorskiego oraz Środków Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”
Bilety w cenach od 10 do 14 zł oraz karnety w cenie 80 zł dostępne są w przedsprzedaży na stronie festiwalu. Na wybrane punkty programu – wstęp wolny.
Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku