Cappella Gedanensis zaprasza pasjonatów muzyki klasycznej na cykl wydarzeń muzycznych pt. „Letnie wieczory u Mennonitów”. W programie 15 koncertów w sali Kościoła Zielonoświątkowego Zboru Radość Życia. Inauguracyjny koncert „Powitanie Lata” już 22 czerwca o godzinie 18.00. „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego wraz z Cappellą Gedanensis wykona Konstanty Andrzej Kulka.
– Wykonawcami koncertów będą zarówno muzycy Cappelli Gedanensis, jak i zaproszeni przez nich znakomici goście, wśród których znajdą się m.in.: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Łukasz Długosz (flet), Marcin Ciszewski (kontratenor), Paweł Zagańczyk (akordeon), Konstanty Wileński (fortepian), Rafał Kłoczko (dyrygent). Nie zabraknie również muzyków z najmłodszego pokolenia, których od lat konsekwentnie wspieramy. Zapraszamy na wakacyjne spotkania z wyjątkowymi wykonawcami i świetną muzyką! – mówi Marek Więcławek, dyrektor Capelli Gedanesis.
Koncerty odbędą się nowej sali koncertowej Cappelli – Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku (ul. Menonitow 2a). Ze względu na sytuację pandemiczna, liczba publiczności jest ograniczona według obowiązujących w danym dniu koncertowym obostrzeń.
Aby otrzymać zaproszenie na wydarzenie należy napisać wiadomość na adres mailowy cappella@gedanensis.pl z podaniem daty koncertu.
Letnie wieczory u Mennonitów 2021 – program
Czerwiec 2021
22.06.2021 (wtorek), godz. 18.00 – Inauguracja II cyklu koncertów „Letnie wieczory u Mennonitów” – „Powitanie lata”
- Wykonawcy: Konstanty Andrzej Kulka, skrzypce, Cappella Gedanensis
- W programie: A. Vivaldi: Cztery pory roku
29.06.2021 (wtorek), godz. 18.00 – „W letnim nastroju”
- Wykonawcy: Łukasz Długosz (flet), Cappella Gedanensis
- W programie: A.Vivaldi – „Il Gardellino” Koncert fletowy D-dur op.10 nr.3 RV428
- A.Vivaldi – „La tempesta di mare” koncert fletowy F-dur op.10 nr.1 RV 433
30.06.2021 (środa), godz. 18.00 – „YAZDA”
- Wykonawcy: Switch Mode: Przemysław Mazur (skrzypce), Dawid Iwanicki (wiolonczela), Mateusz Wiczyński (zestaw perkusyjny)
SWITCH MODE to nowoczesne podejście do aranżacji oraz połączenie wyjątkowych brzmień wygenerowanych instrumentami elektronicznymi oraz brzmieniami akustycznej perkusji. Brak tu gitar czy syntezatorów. To energetyzująca grupa, która stawia na zabawę muzyką, brzmieniami i aranżacjami najsłynniejszych utworów. Zespół wykonuje też autorskie kompozycje skomponowane przez muzyków grupy.Zespół wykonuje szeroko pojętą muzykę rozrywkową – od POPu, przez muzykę ROCKową do Muzyki Filmowej/Klasycznej przearanżowanej na cięższe brzmienia. Muzycy tworzą własne kompozycje jak i aranżacje słynnych coverów.
Lipiec 2021
12.07.2021 (poniedziałek), godz. 18.00 – „Pieśń niejedno ma imię”
- Wykonawcy: Marcin Ciszewski (kontratenor), Aleksandra Dąbrowska, fortepian
14.07.2021 (środa), godz. 18.00 – „Młode talenty u Mennonitów”
- Wykonawcy: Kamila Owsiany (skrzypce), Grzegorz Skrobiński (fortepian)
- W programie: Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Faust Ch. Gounoda op. 20
Karol Szymanowski – Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op. 9
I – Allegro moderato, patetico
II – Andantino tranquillo e dolce
III – Allegro molto, quasi presto
Karol Szymanowski – Nokturn i Tarantella op. 28
22.07.2021 (czwartek), godz. 18.00 – „Od Bacha do Piazzoli”
- Wykonawcy: Paweł Zagańczyk (akordeon, bandoneon), Cappella Gedanensis
- W repertuarze koncertu znajdą się kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Domenico Scarlattiego, Fryderyka Chopina, Igora Strawinskiego, Mikołaja Majkusiaka oraz Astora Piazzolli.
29.07.2021 (czwartek), godz. 18.00 – „NotOnly Classical”
- Wykonawcy: Hanna Wit Dolatko, śpiew (Dania), Filip Cieszynski (fortepian)
- W programie: Harold Arlen – ” Over The Rainbow” z The Wizzard Of Oz
Frank Wildhorn – „When I Look At You” z Scarlet Pimpernel
Andrew LlYOYD Webber – „Wishing You Were Someone Here Again” z The Phantom of the Opera
Andrew LlYOYD Webber – „Think of Me” z The Phantom of the Opera
Andrew LlYOYD Webber – „I Dont Know How to Love Him” z Jesus Christ Superstar
Andrew LlYOYD Webber – „Memory” z Cats
Richard Rodgers – „Climb Every Mountain” z The Sound Of Music
Ennio Morricone -”Nella Fantasia “ z filmu “ The Mission”
Terminy koncertów w sierpniu i wrześniu to: 03.08, 05.08, 12.08, 22.08, 26.08 , 05.09, 09.09, 16.09. Wszystkie koncerty odbędą się w sali Kościoła Zielonoświątkowego Zbór Radość Życia o godzinie 18.00. O szczegółowym repertuarze i jego wykonawcach poinformujemy w osobnym komunikacie.
Cappella Gedanensis
Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis – wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis – to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu, w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka Gdańska. Po wielu latach niebytu Kapela Rajców Miejskich, która pierwotnie powstała ok. 1560 roku, a przestała istnieć w 1750 roku – ponownie zaistniała dzięki prof. Alinie Kowalskiej-Pińczak.
Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis początkowo przyjął kierunek działania oparty na opracowywaniu dzieł muzyki gdańskiej, działalności koncertowej i nagraniowej. Muzykolodzy Akademii Muzycznej oraz muzycy Cappelli Gedanensis podjęli się zadania opracowywania na podstawie manuskryptów dzieł kompozytorów gdańskich tworzących na przełomie XVII – XVIII wieku. Świadomość bogatej tradycji muzyki barokowej Gdańska postawiła przed rozpoczynającą działalność Cappellą Gedanensis niełatwe zadanie. Lata pracy muzyków udowodniły, że wiekowa marka gdańskiego zespołu została nie tylko przywrócona współczesności poprzez odkrycie na nowo arcydzieł sprzed wieków, ale i umocniona przez nowe projekty. W 1992 roku – zespół otrzymał status instytucji kultury Miasta Gdańska, jako kontynuatora tradycji Kapeli Rajców Miejskich.
Marta Formella
fot. Grzegorz Mehring
Urząd Miejski w Gdańsku