Możemy ich słuchać wszędzie: w autobusie, w domu czy na spacerze. Ich popularność ciągle rośnie. Podcasty – bo o nich mowa – to cykl odcinków, w których autor dzieli się swoją wiedzą na różne tematy. Może sam być ekspertem w danej dziedzinie lub zapraszać do rozmowy innych specjalistów. Do swojej playlisty warto dodać kilka podcastów dostępnych na stronie miasta albo innych lokalnych instytucji.
W dobie pandemii większość instytucji przeniosło swoje działania do internetu. Plus tego jest taki, że bez wychodzenia z domu wciąż można uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta, minus to brak bezpośredniego kontaktu ze sztuką i ludźmi. Wciąż jednak w dowolnej chwili i miejscu można posłuchać ciekawych rozmów i dowiedzieć się czegoś nowego na interesujące nas tematy. Podcasty są do tego idealnym narzędziem.
Gdynia wspiera i mówi o tym na antenie radia
– W sferze społecznej był to czas próby i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przez tę próbę przeszliśmy bardzo pozytywnie – tak o ostatnich miesiącach pracy m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Przez cały czerwiec 2020 roku na antenie Radia Gdańsk emitowano specjalne audycje, z których można było dowiedzieć się więcej o szczegółach Gdyńskiego Falochronu. Ci, którzy wówczas nie zdążyli ich posłuchać, teraz mogą sięgnąć do podcastów na stronie miasta i zapoznać się z zarejestrowanymi rozmowami.
Centrum Designu Gdynia
Z kolei Café Centrum to miejsce, w którym otwarcie można rozmawiać o designie. W podcastach Centrum Designu usłyszymy dyskusje na temat zrównoważonej produkcji, odpowiedzialnej mody, trendów, miasta i architektury, ekologii oraz szeroko rozumianego projektowania. Wystarczy odwiedzić kanał Centrum Designu Gdynia na Spotify i zdobyć wiedzę od specjalistów z branży kreatywnej, a tym samym zainspirować się do działania.
Muzeum Emigracji
Podcast „Stacja Emigracja” to projekt, który został zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni podczas lockdownu związanego z pandemią COVID-19 i na stałe wpisał się do programu.
Sezon pierwszy to 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Rozmowy dotyczą zarówno sztuki, kultury i projektowania, jak i społecznego oraz ekonomicznego wymiaru migracji, a także procesów zachodzących w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.
Podcast jest dostępny na kanale YouTube i Spotify. Celem projektu było stworzenie rzetelnego źródła wiedzy o migracjach, z którego można skorzystać w dowolnym miejscu i czasie.
Gdzie można znaleźć podcasty? Na przykład wchodząc na stronę Muzeum Emigracji.
Muzeum Miasta Gdyni
„Posłuchaj Gdyni – historia mówiona w przestrzeni miejskiej” to zbiór podcastów na temat dziejów naszego miasta, architektury i kultury. Gdyńskie pomniki, historyczne Orłowo czy Grudzień ’70 – to tylko niektóre z dostępnych materiałów.
Ale to także „Jacek Fedorowicz i jego prace…podcast Gdyński Sierpień ’80”. Podcast, który został specjalnie nagrany dla muzeum.
Jacek Fedorowicz, z pochodzenia gdynianin, to znany polski satyryk i aktor. Jego wspomnienia dopełniają załączone prace, które wykonał artysta – bowiem nie każdy pewnie wie, że Fedorowicz z wykształcenia jest artystą malarzem.
Materiały są dostępne na stronie internetowej muzeum.
To teraz pora stworzyć własną listę ulubionych podcastów. Na spacerze nad morzem posłuchać relacji gdynian o dziejach miasta i jego mieszkańcach albo włączyć „Stację Emigrację”.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia