To największe tego typu wydarzenie w Europie. Szanty z kraju i ze świata, największe gwiazdy piosenki żeglarskiej, wystawy, spotkania, prezentacje, premiery – takie atrakcje czekają na jubileuszowym 40. Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2021. Ostatni dzień festiwalu będzie emitowany na żywo z Gdyni z Muzeum Marynarki Wojennej.
W niedzielę, 28 lutego Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spotkanie z morskimi opowieściami z pokładów wielkich żaglowców. Szanty opowiadają o ciężkiej pracy, żeglarskiej przygodzie, męskiej przyjaźni i hulankach w portowych tawernach. Ukryte pirackie skarby, szaleńcze pościgi, morskie bitwy – to wszystko wybrzmi w prezentowanych utworach. Transmisja będzie dostępna online na Facebooku i kanale Youtube.
Co ciekawe, tegoroczny koncert będzie odbywał się w dwóch oddalonych od siebie o 617 kilometrów lokalizacjach: w Krakowie i w Gdyni. Te dwa bratnie miasta połączą się ze sobą dzięki nowej technologii.
Program koncertów 28 lutego z Muzeum Marynarki Wojennej:
- godz. 12:00-13:00 – koncert dla dzieci. Wystąpią zespoły: Zejman i Garkumpel,
- godz. 14:00-15:00 – koncert szanty klasycznej „Samotna fregata”. Wystąpi Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”,
- godz. 17:00-22:00 – koncert finałowy „Na pokładach żaglowców”. Wystąpią między innymi.: Atlantyda, Formacja, Mietek Folk, Perły i Łotry, Sąsiedzi, Trzy Majtki, Grzegorz Tyszkiewicz, Własny Port.
O festiwalu
Idea krakowskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties powstała w 1981 roku. Wówczas wydarzenie miało charakter kameralnego spotkania (20 wykonawców i około 100 widzów), zainicjowanego przez kilku pasjonatów żeglarstwa i szant związanych z Młodzieżowym Klubem Morskim „Szkwał”. Obecnie to impreza międzynarodowa, a udział w niej to prestiż na występujących zespołów i wokalistów.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na:
- stronie internetowej festiwalu
- profilu festiwalu na Facebooku
- profilu Muzeum MW na Facebooku
- stronie internetowej Muzeum MW
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia