To historia o istocie człowieczeństwa. Opowieść o tym, czy miłość może zwyciężyć nienawiść oraz czy empatią da się pokonać zło. Teatr Gdynia Główna po raz kolejny przybliży widzom twórczość Stanisława Lema. Tym razem artyści przygotowują „Maskę”. Czytanie performatywne tekstu odbędzie się online. Premiera we wtorek, 8 grudnia. Spektakl reżyseruje Ewa Ignaczak.
Teatr Gdynia Główna przygotowuje dla swoich widzów nowe przedstawienie. To kolejna odsłona projektu pod nazwą „Lem na cztery sposoby”. W jego ramach powstały już trzy spektakle: „Czy Pan istnieje, Mr. Johns?”, „TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem” oraz „Kongres futurologiczny”. Teraz artyści zaprezentują „Maskę”.
Główna bohaterka sztuki poznaje najbardziej ludzkie z uczuć – miłość. Nie cieszy się nim jednak długo. Ulega bowiem nakazowi swojego konstruktora i staje się morderczym narzędziem jego nienawiści i zemsty. Oglądając spektakl, widzowie dowiedzą się, czy podczas pościgu za byłym kochankiem zwycięży wgrany jej program czy też uczucie i empatia.
Spektakl niesie za sobą przesłanie. Przestrzega przed autorytarnością władzy i niebezpieczeństwem płynącym z pewności, że człowiek-programator jest wszechmocny. Rozważa również ramy tego, co ludzkie. A ponadto próbuje także zdefiniować człowieka jako sumę błędów i niedoskonałą formę, której niczym nieograniczona wola i geniusz zamiast pobudzać do kreacji, podsycają tylko zło, żądzę władzy i zemsty.
To kolejny raz, kiedy reżyserka Ewa Ignaczak zdecydowała się ponownie sięgnąć po opowiadanie „Maska”. Już trzy lata temu doczekało się ono swojej ulicznej adaptacji. Jednakże forma spektaklu plenerowego nie pozwoliła wówczas skupić się na jednym z najważniejszych atutów tekstu – czyli na języku. Słowotwórcza składnia Lema, bogactwo opisów, metafor, a także emocji buduje misterną historię o istocie człowieczeństwa.
Spektakl zostanie zaprezentowany online w formie czytania performatywnego. Premiera odbędzie się we wtorek, 8 grudnia. Start o godz. 18.00. Główne role odtwarzają Małgorzata Polakowska i Grzegorz Kujawiński.
Transmisja będzie darmowa i dostępna na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej.
Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku Teatru Gdynia Główna.
Czemu właśnie Lem? Bo proza tego pisarza, filozofa i futurologa – jak tłumaczą twórcy – idealnie poddaje się teatralnej transkrypcji i cechuje się znakomitym językiem, niejednoznacznym humorem, a także solidną porcją groteski. Wybrane teksty stawiają również wyjątkowo celne pytania na temat kształtu przyszłych stosunków społecznych.
Spektakle powstają w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.
Magdalena Czernek
UM Gdynia