Wyjątkowo piękne lato mieliśmy w tym roku, a upałów nie było końca! U wielu osób dzięki letnim dniom i dodatnim temperaturom na zewnątrz dużo łatwiej było wypracować sobie nawyk regularnego picia wody. Warto tego nie zatracić, gdy przyjdą jesienne, chłodniejsze dni.
Zdrowe przyzwyczajenia jesienią
Jeśli nie woda – w chłodniejsze dni sprawdzą się również różnego rodzaju ciepłe napoje takie jak herbaty ziołowe np. pokrzywa, skrzyp polny, mięta, herbaty zielone czy owocowe bez dodatku cukru.
Choć niektórym osobom z trudem przychodzi wprowadzenie u siebie stałego nawyku picia wody warto zatem poznać również produkty, które równie skutecznie potrafią nawodnić organizm, gdyż w prawie w 90% składają się z wody. Mowa tu m.in. o arbuzie, truskawkach, melonie, ogórkach, rzodkiewkach czy kalafiorze. Poza doskonałym nawodnieniem posiadają również szereg cennych wartości odżywczych jak błonnik, składniki mineralne czy witaminy. Nawodnić nasz organizm możemy również dzięki płynnym i półpłynny potrawom takim jak zupy czy koktajle. Choć oczywiście najlepszym wyborem będzie zawsze woda!
Nie zapomnij o tym nawet jeśli spędzasz większą część dnia w klimatyzowanym pomieszczeniu. Choć jest tam chłodniej niż na zewnątrz, powietrze jest tam zawsze jest suche, co również sprzyja utracie wody przez organizm.
Ile płynów powinniśmy spożywać i jak wpływa to na nasz organizm?
Powinniśmy dostarczać minimum tyle płynów, ile tracimy w ciągu całego dnia wraz z moczem, kałem, przez skórę czy układ oddechowy. Przeciętnie stanowi to około 1,5-2,5 litra. Ilość ta może być oczywiście różna w zależności od wieku, aktywności fizycznej czy temperatury, która panuje na zewnątrz. Nawet niewielkie deficyty wody (1-3% masy ciała) wpływają na obniżenie naszej wydajności fizycznej aż do 20%. Prawidłowe nawodnienie to przede wszystkim lepsze samopoczucie bez nawracających bólów głowy w ciągu dnia, jędrniejsza skóra bez obrzęków na rękach, stopach czy pod oczami. Prawidłowe nawodnienie to również prawidłowa praca metabolizmu. Wówczas szkodliwe i zbędne metabolity usuwane są przez nerki, wątrobę, jelita, płuca czy skórę oraz znacznie podkręcane jest tempo metabolizmu. Ograniczasz również ryzyko przejadania się.
Woda z gazem czy bez gazu?
Woda niegazowana jest uniwersalna i zalecana dla każdego bez wyjątku. Wodę gazowaną- powinny unikać osoby z problemami gastrycznymi cierpiące na zespół jelita drażliwego czy wzdęcia – może nasilać dolegliwości.
Wody smakowe:
Kupne wody smakowe niestety w większości na pierwszym miejscu mają cukier i sztuczne aromaty owocowe (choć na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać i pojawiają się w sklepach produkty o coraz to lepszym i naturalnym składzie). Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie wody smakowej samodzielnie- dzięki ulubionym dodatkom owoców takich jak maliny, truskawki lub sok z cytryny wodzie przybędzie co najwyżej witamin.
Owoce cytrusowe- pomarańcze, cytryny, grejpfruty idealnie sprawdzą się w roli owocowej lemoniady. Zawarta w nich witamina C to naturalny antyoksydant, redukuje szkodliwe działanie wolnych rodników i neutralizuje inne toksyny w naszym organizmie. Pijąc wodę z cytryną na czczo pobudzisz trawienie i swój żołądek do pracy dzięki czemu będziesz miał rano większy apetyt na pierwszy posiłek-który jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia dodający nam energii.
Do swojej wody smakowej dodaj orzeźwiające liście mięty lub innych ziół jak np. szałwia czy rozmaryn. Możesz także zrobić owocowe kostki lodu- kreatywne, orzeźwiające i smaczne rozwiązanie. Wystarczy do foremki na kostki lodu dodać kawałki ulubionych owoców np. maliny, truskawki, porzeczki, jeżyny i uzupełnić wodą i do zamrażalnika.