W dobie powszechnej cyfryzacji i dostępności mobilnych aplikacji bankowych mamy nie tylko więcej korzyści płynących ze swobody korzystania z naszych środków finansowych, ale i zagrożeń. Możemy stać się ofiarami oszustów, którzy zadziwiają pomysłowością przy przełamywaniu barier takich aplikacji, ale i naszej ostrożności. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zaprzestać z korzystania z dobrodziejstw technologii – warto być na bieżąco ze swoimi finansami, jak i również wiedzieć, co robić, gdy padniemy ofiarą oszusta.
W odpowiedzi na powyższe pytanie przychodzi nam ustawa o transakcjach płatniczych. Trzeba bowiem wskazać, że bank pełni wyjątkową rolę gwaranta środków pieniężnych, które trzymamy na rachunku. Rola ta ma szczególny wymiar w zakresie realizowania przez bank obowiązków wymienionych w przytoczonej wyżej ustawie jako dostawcy usług płatniczych.
Nieautoryzowana transakcja to taka, na którą nie wyraziliśmy zgody.
A więc ktoś wykorzystał nasz rachunek, kartę lub aplikację bankową (najczęściej za pomocą złośliwego oprogramowania zainstalowanego na telefonie lub komputerze) do wyprowadzenia z rachunku naszych oszczędności.
Jako, że banki powinny robić wszystko, by uniknąć takich sytuacji, spoczywa na nich:
- obowiązek bezwarunkowego zwrotu środków klientowi w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji,
- zwrot tych środków w terminie jednego dnia roboczego.
W praktyce banki jednak niechętnie zwracają skradzione środki swoim klientom – w takich sytuacjach pomoc prawnika może okazać się niezbędna.
Marta Serwińska – radca prawny w Pledziewicz Kancelarii. Kierownik działu ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej. Zgłębia
w szczególności zagadnienia nadmiernego zadłużenia i zawyżonych kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego. Koncentruje się również na wymogach prawa bankowego odnośnie bankowego tytułu egzekucyjnego oraz prawidłowego procesu wypowiedzenia i restrukturyzacji kredytu/pożyczki. W kancelarii zajmuje ponadto stanowisko compliance officer’a, czuwając nad wysokimi standardami działania naszej organizacji. Wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu pod nr TR – 1545.
W pomocy kredytobiorcom z poradzeniem sobie ze wszystkimi wątpliwościami i kłopotami w sprawie kredytów służy Kancelaria Pledziewicz, mieszcząca się przy ul. Prostej 19/8 w Toruniu.
Z jej prawnikami można się skontaktować telefonicznie pod nr 534 556 515, poprzez Facebook lub wysyłając wiadomość e-mail na biuro@pledziewicz.pl
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?