Od sierpnia opinia publiczna żyła podwyżkami dla polskiej klasy politycznej. Z jednej strony padła spora fala krytyki, że nie był to odpowiedni moment na podwyżki w dobie koronawirusa. Z drugiej strony polska klasa polityczna od kilkudziesięciu lat nie miała żadnych podwyżek. Wszyscy krytykujący tą decyzję powinni zachować mimo wszystko obiektywizm.
Jak wzrosną pensje czołowych polityków i urzędników państwowych
30 września Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Wynagrodzenie głowy Państwa ma się teraz składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej. Wynagrodzenie Prezydenta wyniesie ok. 28 tys. złotych z 20 tys. złotych obecnie.
Ponadto podwyżki obejmą premiera, marszałków Sejmu i Senatu, posłów, senatorów i inne osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Państwie.
Co ciekawe ustawa w Sejmie została przegłosowana w dniu głosowania nad Lex TVN. Podwyżkami zostaną również objęci samorządowcy. Przeciw ustawie byli Koalicja Obywatelska, Konfederacja, Polska 2050. Głosy Lewicy i Kukiz’ 15 się podzieliły. Za ustawą byli politycy PiS, Koalicja Polska i Polskie Sprawy.
Wynagrodzenie polityków, miesięczne brutto Podstawa + dodatek funkcyjny
Źródło: Dz. U. Z 30.07.2021, poz. 1394
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region