Ponad 1 milion dzieci zostało objętych od 1 lipca wnioskami o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry start”. Do ZUS wpłynęło już ponad 712 tys. wniosków i z każdym dniem liczba ta rośnie.
Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
„Statystyki pokazują, że zmiana w programie „Dobry start”, którą wprowadziliśmy jest krokiem w dobrym kierunku i odpowiedzią na realne potrzeby współczesnych rodziców” – powiedziała Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej i dodała – Weszliśmy tym samym już na dobre na drogę digitalizacji usług społecznych i będziemy nią podążać.
-„Zainteresowanie tym świadczeniem cały czas rośnie. Od 1 lipca do środy, do godziny 9 rano, do ZUS wpłynęło ponad 712,8 tysięcy wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące ponad 1,01 mln dzieci. Co ważne wnioski wpływają wyłącznie drogą elektroniczną, co usprawnia cały proces” –mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Największe zainteresowanie świadczeniem 300 plus jest w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz pomorskim.
Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu „Dobry start” przysługuje w wysokości 300 złotych – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).
Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).
Świadczenie z programu będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.
ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia „300 plus”. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego