To taki niezwykły czas, kiedy spotkać się mogą różne idee, różne dziedziny sztuki, artyści z wielu krajów i nie ma znaczenia poziom ich sprawności fizycznej czy intelektualnej – liczy się jedynie zaangażowanie i chęć.
Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie szczególne, zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. W tym roku potrwają od 21 do 24 listopada.
– Osoby z niepełnosprawnościami uczestniczą w Spotkaniach bez taryfy ulgowej, na równi z osobami sprawnymi – mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. – Formuła działań w ramach tego projektu umożliwia uczestnikom integrację, wymianę doświadczeń w zakresie pracy artystycznej oraz nawiązywanie kontaktów.
Tegoroczna, szósta już, edycja zapowiada się ciekawie. Oprócz warsztatów, pokazów, spektakli i wystaw odbędą się również trzy koncerty. Na początek, 21 listopada, usłyszymy Megitzę – polską wokalistkę, kompozytorkę i kontrabasistkę, która łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka oraz swingu. W tym czasie „Światowid” będzie również miejscem wielu wernisaży, m.in. wystawy „Balans”, niezwykłego projektu absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Joanny Pawlik oraz poplenerowej wystawy „Impresje”.
Z kolei warsztaty plastyczne, teatralne i z choreoterapii poprowadzą artyści z Polski i z zagranicy.
– Chcemy się uczyć żeby wprowadzać nową jakość w naszej codziennej pracy. Od kilku już lat widzę, że także uczestnicy zostają do samego końca imprezy, żeby skorzystać jak najwięcej, zdobyć jak najwięcej wiedzy i doświadczenia – opowiada Teresa Miłoszewska.
Zgłoszenia uczestników, chętnych zaprezentować się na MSA są jeszcze przyjmowane. Do 10 października znany będzie już ostateczny program imprezy. Potwierdzone już zespoły przyjadą m.in. z Sopotu, Gdyni, Krakowa, a także z Mińska, Kaliningradu i Finlandii. Po kilku latach nieobecności na MSA pojawi się również WTZ – Teatroterapia Lubelska – jedyna w Polsce profesjonalna grupa teatralna złożona z osób niepełnosprawnych. Zaprezentują oni happening „Sześć postaci”, promujący obecność ludzi wykluczonych w tworzeniu i upowszechnianiu kultury i sztuki. Odbędzie się również projekcja filmu Nataszy Ziółkowskiej Kurczuk „Sześć postaci”, który jest opowieścią o życiu aktorów Teatroterapii.
W środę Teresa Miłoszewska wraz z grupą Walizka wyjechała do Kaliningradu na I Międzynarodowy Festiwal „Bursztynowe Gwiazdy”.
– Jedziemy do Kaliningradu zaprezentować spektakl „O słodkiej Lukrecji”, ale dla mnie będzie to również okazja do przyjrzenia się innym zespołom z różnym europejskich krajów i być może zaproszeniu ich do Elbląga, na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne – dodaje Teresa Miłoszewska.
Założeniem organizatorów Spotkań jest szeroko pojęta integracja i przełamywanie barier społecznych, m.in. poprzez włączenie w nie osób niepełnosprawnych. Cele te realizują dzięki promowaniu artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz włączeniu osób niepełnosprawnych w aktywne współuczestnictwo w tych działaniach.
Autor: Edyta Jasiukiewicz