Student – to najpiękniejszy czas dla każdego. Nauka – jest jej trochę, Zabawa – jest jej jeszcze więc, pieniądze – mało bo mało ale jakoś na wszystko zawsze starczało. Perspektywy po studiach – olbrzymie, wierzy każdy student. Życie weryfikuje czasem ambitne aspiracje, o czym jednak marzą polscy studenci – gdzie chcieliby pracować ?
Student Polski szuka tego co chiński a nie amerykański
Firma Universum Communications przeprowadziła badania wśród studentów na całym świecie. Okazuje się, że polski student w pracodawcy szuka podobny cech jak student chiński. Wśród 3 najważniejszych cech u przyszłego pracodawcy chińscy i polscy studenci szukają tych samych plusów :
– dobre referencje do dalszej kariery
– perspektywy przyszłych wysokich zarobków
– profesjonalne szkolenia i rozwój
Tymczasem w krajach zachodu dominują już inne oczekiwania. Amerykańscy i niemieccy studenci szukają :
– stabilność zatrudnienia
– kreatywne, dynamiczne i przyjazne środowisko zatrudnienia
– szacunek dla pracownika
– wysokie wynagrodzenie
Widać więc gołym okiem iż oczekiwania co do pracodawcy są o wiele wyższe w krajach rozwiniętych niż w krajach rozwijających się. Nasi studenci nawet nie pomyśleli o takich tematach jak wysokie wynagrodzenia czy szacunek dla pracownika. Wiedzą, że będzie o to chyba ciężko.
Wśród studentów globu najbardziej pożądaną firmą jest Google, zresztą po raz kolejny.
Polska – jacy pracodawcy są w czołówce ?
TOP 3 pożądanych pracodawców w Polsce są:
1 Ernst&Young
2 Google Poland
3 TVN SA
Badanie zostało przeprowadzone na 18 tys. Polskich studentów z najlepszych krajowych uczelni.
Wśród firm z branży inżynieryjnej pierwsze miejsce zajęła Skanska Grupa, na drugim zadebiutował Volkswagen, a na trzecim znalazł się Budimex.
Do ulubionych branży wracają po kryzysie firmy motoryzacyjne. W pierwszej 50-tce znalazło się aż 7 firm m.in. Volkswagen, BMW, Toyota, Volvo Group, Mercedes Benz.
Wśród banków najwyższe miejsce zajął PKO BP, kolejne upragnione miejsca to ING Bank Śląski i Alior Bank.
Polacy nie marzą o karierze na zachodzie
Jak wynika z badania Universum, studenci z świata marzą o karierze międzynarodowej, liczą na pracę w wielkich firmach, które umożliwią im taką przyszłość.
Ten trend nie jest jednak zauważalny w naszym kraju. O takim rodzaju karieru zawodowej liczy co piąty student kierunków biznesowych oraz inżynieryjnych.
Wynika to wciąż z kłopotów na naszym rynku pracy, i dlatego wielu z nas nie mogących odnaleźć się i zrobić kariery w Polsce, tym bardziej traci odwagę na podbijanie zachodnich rynków.
Opr. Red źródło forsal.pl